Соціальна програма “Муніципальна няня”
У межах соціальної програми “Муніципальна няня” держава відшкодовує батькам (опікунам) витрати на оплату послуг няні по догляду за дітьми до трьох років, на підставі укладеної угоди з фізичною або юридичною особою-підприємцем, яка надає такі послуги.
В умовах воєнного стану послуга “муніципальна няня” набуває все більшої актуальності особливо для внутрішньо переміщених осіб з дітьми, які змушені покинути роботу, житло та інтегруватися до життя в нових громадах.
11 червня цього року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 №664, якою на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення розширено перелік категорій громадян, які можуть скористатися послугою “муніципальної няні”. Так, згідно прийнятого рішення Уряду, послуга поширюється на:
• дітей внутрішньо переміщених осіб до 3 років;
• дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей до 6 років (раніше компенсація призначалась до досягнення 3-х років);
• дітей до 6 років, один з батьків (опікунів) яких є особою з інвалідністю I чи II групи (раніше – це були діти віком до 3 років);
• дітей до 6 років, які мешкають на територіях, де не функціонують заклади дошкільної освіти.
Батьки (опікуни) дітей, які є внутрішньо переміщеними особами або проживає на території де не функціонують заклади дошкільної освіти, мають право на відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною ,,муніципальна няня”, за умови, якщо вони працюють, здійснюють підприємницьку діяльність, проходять перепідготовку або підвищення кваліфікації, перебувають на обліку безробітні (не більше 6 місяців), беруть участь у громадських роботах або у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Послугу „муніципальна няняˮ може надавати будь-яка фізична особа – підприємець, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, що надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти.
Фізична особа – підприємець може забезпечувати догляд одночасно не більше як за трьома дітьми, юридична особа - не більше ніж за шістьма дітьми. Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року (у 2024 році - 42,60 грн), за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць. При цьому розмір компенсації не може перевищувати фактичну вартість послуги “муніципальна няня”, сплачену заявником.
Максимальний розмір компенсації у 2024 р. становить 7029 грн на місяць.
Компенсація послуги муніципальна няня не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.