Обговорення проєкту Статуту Шевченківської  селищної  територіальної громади Куп’янського району Харківської області

Дата: 24.06.2025 15:03
Кількість переглядів: 65

Фото без опису

     Шановні мешканці Шевченківської селищної територіальної громади!

        З метою врахування громадської думки, на виконання розпорядження начальника селищної військової адміністрації   від 19.06.2025 № 350 “Про проведення громадського обговорення проєкту Статуту Шевченківської  селищної  територіальної громади Куп’янського району Харківської області”,  на публічне обговорення виноситься проєкт Статуту Шевченківської  селищної  територіальної громади Куп’янського району Харківської області  (далі – проєкт Статуту громади).

         Пропозиції (зауваження) мешканців громади, бажаючих долучитися до громадського  обговорення проєкту  Статуту громади,  приймаються до 24.07.2025 року в письмовій формі, надсилаються електронною поштою на офіційну електронну адресу Шевченківської селищної ради: [email protected] чи поштову адресу: вул. Василя Стуса, 2, селище Шевченкове, Куп’янського району, Харківської області, 63601, із зазначенням прізвища, ім’я, по-батькові й адреси особи, яка ïx подає;

юридичні особи подають пропозиції (зауваження) у письмовій чи електронній формі із зазначенням свого найменування та юридичної адреси;

анонімні  пропозиції (зауваження)  не розглядаються.

        Пропозиції (зауваження), отримані в ході проведення громадського обговорення, оприлюднюються на офіційному веб-сайті.


                                                                                  ЗАТВЕРДЖЕНО

 

                                                                                  розпорядження

                                                                                  начальника селищної військової       

                                                                                  адміністрації

                                                                                  ___________2025 року № _____

 

 

 

 

 

 

 

СТАТУТ

ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

ПРЕАМБУЛА

РОЗДІЛ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Статут Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського району Харківської області

Стаття 2. Символіка територіальної громади та населених пунктів

Стаття 3. Місцеві свята та святкові дні

Стаття 4. Почесні відзнаки та нагороди селищної територіальної громади

Стаття 5. Основні засади здійснення місцевого самоврядування в Шевченківській селищній територіальній громаді Куп’янського району Харківської області.

РОЗДІЛ ІІ ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Стаття 6. Шевченківська селищна рада

Стаття 7. Депутат Ради

Стаття 8. Постійні комісії Ради

Стаття 9. Селищний голова

Стаття 10. Виконавчі органи Ради

Стаття 11. Виконавчий комітет Ради

Стаття 12. Секретар Ради

Стаття 13. Староста

Стаття 14. Електронне врядування органу місцевого самоврядування

Стаття 15. Публічність діяльності органів місцевого самоврядування та посадових осіб

Стаття 16. Прозорість та підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

РОЗДІЛ ІІІ ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ, ГАРАНТІЇ ПРАВ ЖИТЕЛІВ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Стаття 17. Житель територіальної громади

Стаття 18. Права жителів територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення 

Стаття 19. Обов’язки жителів територіальної громади  

Стаття 20. Гарантії прав жителів територіальної громади 

Стаття 21. Захист інтересів жителів громади за межами громади 

Стаття 22. Гарантії жителів громади та інших громадян України, які відносяться до соціально-вразливих категорій населення

РОЗДІЛ ІV УЧАСТЬ ЖИТЕЛІВ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ У ЗДІЙСНЕННІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 23. Форми безпосередньої участі селищної територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

Стаття 24. Місцеві вибори та місцевий референдум

Стаття 25. Загальні збори (конференції) жителів

Стаття 26. Ініціатори загальних зборів (конференцій)

Стаття 27. Місцеві ініціативи

Стаття 28. Громадські слухання

Стаття 29. Звернення громадян та електронні петиції як особлива форма

колективного звернення громадян

Стаття 30. Консультативні опитування

Стаття 31. Публічні консультації

Стаття 32. Консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування

Стаття 33. Участь жителів в консультативно-дорадчих органах, утворених при

органах та посадових особах місцевого самоврядування

Стаття 34. Участь жителів в роботі контрольно-наглядових органах юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради

Стаття 35. Участь жителів у розподілі коштів бюджету територіальної громади та громадський бюджет

Стаття 36. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування        

Стаття 37. Засади громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб         

Стаття 38. Доступ до публічної інформації

Стаття 39. Органи самоорганізації населення 

РОЗДІЛ V ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ  З ІНШИМИ СУБ’ЄКТАМИ

Стаття 40. Взаємовідносини Шевченківської селищної ради, її виконавчих органів та посадових осіб з інститутами громадянського суспільства

Стаття 41. Взаємовідносини Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського району Харківської області з іншими територіальними громадами

Стаття 42. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця

Стаття 43. Міжнародна та інтеркультурна співпраця 

Стаття 44. Партнерські міста (міста-побратими)        

РОЗДІЛ VІ  УЧАСТЬ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ  ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ  КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Стаття 45. Права дітей та молоді на участь у місцевому самоврядуванні   

Стаття 46. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні   

Стаття 47. Молодіжна рада

Стаття 48. Молодіжні центри та простори        

Стаття 49. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді      

РОЗДІЛ VII ЗАСАДИ РОЗВИТКУ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ  ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ  КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Стаття 50. Сталий розвиток Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського району Харківської області

Стаття 51. Стратегічні документи з розвитку селищної територіальної громади

Стаття 52. Стратегія розвитку територіальної громади

Стаття 53. Порядок розподілу бюджету селищної територіальної громади

Стаття 54. Охорона довкілля

Стаття 55. Застосування гендерно-орієнтованого підходу під час планування розвитку територіальної громади 

Стаття 56. Розвиток науки й освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, культури та мистецтва

Стаття 57. Розвиток волонтерської діяльності 

Стаття 58. Утвердження української національної та громадянської ідентичності

РОЗДІЛ VIII ЗВІТУВАННЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХ ПОСАДОВИХ ОСІБ ПЕРЕД СЕЛИЩНОЮ ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ

Стаття 59. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх

посадових осіб, депутатів Ради перед територіальною громадою

Стаття 60. Звітування селищного голови

Стаття 61. Звітування депутатів Ради

Стаття 62. Звітування старости

РОЗДІЛ IX. ПОЛІТИКА ДОБРОЧЕСНОСТІ В ГРОМАДІ

Стаття 63. Завдання громади з розбудови доброчесності         

Стаття 64. Шляхи розбудови доброчесності     

Стаття 65. Заходи з доброчесності ради   

РОЗДІЛ Х ЗПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 66. Затвердження та внесення змін до Статуту

 

ПРЕАМБУЛА

        Шевченківська селищна територіальна громада Куп’янського району Харківської області  була створена наприкінці 2020 року в результаті загальнодержавної адміністративно-територіальної реформи, об'єднавши території колишнього Шевченківського району. Перші вибори до селищної ради відбулися у жовтні 2020 року. До складу новоствореної громади увійшло 60 населених пунктів з адміністративним центром у селищі Шевченкове. Громада об’єднала такі сільські ради: Березівська, Сподобівська, Волоськобалаклійська, Борівська, Безмятежненська, Петропільська, Семенівська, Василенківська, Гетьманівська, Великохутірська, Нижньобурлуцька, Аркадівська, Новомиколаївська, Петрівська, Старовірівська та Шевченківська селищна. Шевченківська селищна рада як представницький орган Шевченківської  селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області (далі – територіальна громада). 

        У 2021 році селищна рада ухвалила рішення про створення 15 старостинських округів, які відповідають територіям колишніх сільських рад, а саме: Сподобівсткий старостинський округ, Василенківський старостинський округ, Новомиколаївський старостинський округ, Березівський старостинський округ, Петрівський старостинський округ, Аркадівський старостинський округ, Нижньобурлуцький старостинський округ, Петропільський старостинський округ, Семенівський старостинський округ, Волоськобалаклійський старостинський округ, Безмятежненський старостинський округ, Гетьманівський старостинський округ, Борівський старостинський округ, Великохутірський старостинський округ, Старовірівський старостинський округ.

        Площа Шевченківської селищної територіальної громади складає 977,4 км².

        Констатуючи, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, усвідомлюючи свою відповідальність перед жителями Шевченківської селищної територіальної громади (далі - жителі), усвідомлюючи, що неможливо досягнути розвитку та високої якості життя, якщо жителі не є частиною процесу прийняття найважливіших рішень, що їх стосуються, зважаючи на те, що добре демократичне врядування, базується на основі реалізації повноважень органів місцевого самоврядування у тісній співпраці з громадськістю та усіма зацікавленими сторонами з метою підвищення якості життя громадян та розвитку громади, коли людина – у центрі всіх демократичних інститутів та процесів, ураховуючи історичні, національно-культурні та соціально-економічні традиції місцевого самоврядування в Шевченківській селищній територіальній громаді, керуючись Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законом України Про місцеве самоврядування в Україні та іншими законодавчими актами України, затверджує цей Статут.

 

РОЗДІЛ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Статут Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області

1. Статут Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області (далі – Статут) є основним локальним нормативно-правовим актом селищної територіальної громади, що приймається Шевченківською селищною радою Купянського  району Харківської області (далі за текстом – Рада) від імені та в інтересах селищної територіальної громади на основі Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, інших нормативно-правових актів України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей організації та здійснення місцевого самоврядування Шевченківською селищною територіальною громадою. Рішення та інші акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування та акти органів самоорганізації населення на території селищної територіальної громади не мають суперечити Статуту.

2. Статут є обов’язковим для виконання всіма органами місцевого самоврядування, органами державної влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, що діють на території селищної територіальної громади, їх посадовими та службовими особами, а також громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які постійно або тимчасово на законних підставах перебувають на території громади.

3. Статут приймається з метою закріплення форм та механізмів участі жителів селищної територіальної громади в здійсненні місцевого самоврядування, а також упорядкування найбільш важливих питань місцевого самоврядування.

 

Стаття 2.Символіка громади та населених пунктів

1. Селищна територіальна громада Шевченківської селищної ради Куп’янського  району Харківської області має власну символіку – герб, прапор. Положення, опис та порядок використання символіки затверджується рішенням ради.

2. Селищна  рада та її виконавчий комітет мають свої бланки, круглу печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

3. На будинку, де працюють селищний голова, селищна  рада та її виконавчий комітет встановлюється Державний Прапор України та  прапор селищної територіальної громади.

 

Стаття 3. Місцеві свята та святкові дні

1. Перелік святкових та пам’ятних дат та порядок їх відзначення визначається радою та селищним головою. Дні населених пунктів, що входять до складу Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області, відзначаються щорічно, відповідно до традицій та усталених дат святкування.

2. Органи місцевого самоврядування, органи державної влади, об’єднання громадян, підприємства, установи та організації, посадові особи, а також фізичні особи, зобов’язані з повагою ставитися до святкових та пам’ятних дат, визначених даним Статутом.

 

Стаття 4. Почесні відзнаки та нагороди територіальної громади

1. Особи, які зробили значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток селищної територіальної громади, підвищення добробуту її жителів, примноження культурних, духовних надбань та інших цінностей селищної  територіальної громади, зміцнення місцевого  самоврядування і демократії, нагороджуються почесними відзнаками селищної територіальної громади.

2. Порядок нагородження, види почесних відзнак, а також статус нагороджених осіб визначаються Положенням про почесні відзнаки Шевченківської селищної територіальної громади, яке затверджується рішенням  селищної  ради.

 

Стаття 5. Основні засади здійснення місцевого самоврядування в Шевченківській селищній територіальній громаді

           Шевченківська селищна територіальна громада Купянського  району Харківської області здійснює місцеве самоврядування на таких принципах:

демократії участі — селищна територіальна громада використовує форми громадської участі при прийнятті рішень;

публічності – інформація про діяльність представницького органу місцевого самоврядування, виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування є відкритою, знаходиться у вільному доступі для територіальної громади, за винятком випадків прямо передбачених законом;

зручності процедури — механізми, за допомогою яких жителі управляють громадою, є простими і доступними для використання кожним;

пріоритету прав селищної територіальної громади — діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється виключно в інтересах територіальної громади, будь-яка шкода, завдана посадовими чи службовими особами місцевого самоврядування селищної територіальній громаді, підлягає відшкодуванню;

максимальної ефективності – рішення, що розробляються чи приймаються, мають бути максимально ефективними серед можливих альтернативних рішень, враховувати інтереси всіх груп населення, на яких воно буде поширюватися;

забезпечення економічного розвитку громади як базису для підвищення рівня стандартів життя територіальної громади та розвитку людського капіталу, створення сприятливих умов для розвитку промислово-виробничого сектора, підприємництва, надходження інвестицій в економіку територіальної громади;

сталості – використання ресурсів селищної територіальної громади не може шкодити прийдешнім поколінням;

екологічності – при прийнятті рішення має забезпечуватись відсутність або  мінімальний негативний вплив на довкілля;

системності – кожне рішення розглядається в контексті його дії разом з іншими рішеннями в просторі та часі (стратегічне планування);

збереження архітектурної спадщини, культурних надбань поряд із надбаннями сучасності, формування естетичного зовнішнього вигляду громади;

міжнаціональної єдності, мовної та міжконфесійної толерантності, взаємоповаги.

 

РОЗДІЛ ІІ ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Стаття 6. Шевченківська селищна рада

          1. Шевченківська селищна рада Куп’янського  району Харківської області є органом місцевого самоврядування, що представляє селищну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України.

          2. Порядок формування та організація діяльності Ради визначається Конституцією та законами України, а також цим статутом Шевченківської селищної територіальної громади.

          3. Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради.

          4. Рада складається з депутатів, які обираються жителями Шевченківської селищної територіальної громади на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

          5. Порядок організації і проведення виборів депутатів визначається законом.

          6. Загальний склад Ради визначається відповідно до виборчого законодавства.

          7. Строк повноважень Ради визначається Конституцією України.

          8. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи Ради, а також положення про постійні комісії Ради.

 

Стаття 7. Депутат Ради

1. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, Радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря Ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій Ради. 

2. Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій Ради, засідань постійної та інших комісій Ради, до складу яких його обрано. 

3. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, Законом України Про статус депутатів місцевих рад, іншими законами.

 

Стаття 8. Постійні комісії Ради

1. Постійні комісії Ради є органами Ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень Ради, її виконавчого комітету. 

2. Постійні комісії обираються Радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. 

3. Постійні комісії за дорученням Ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд Ради, розробляють проекти рішень Ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях Ради з доповідями і співдоповідями.

4. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії. 

5. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

 

Стаття 9. Селищний голова

1. Селищний голова є головною посадовою особою Шевченківської селищної територіальної громади Купянського  району Харківської області.

2. Селищний голова обирається селищною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень селищного голови визначається Конституцією України.

3. Селищний голова очолює виконавчий комітет Ради, головує на її засіданнях.

4. На селищного голову поширюються повноваження та гарантії депутатів Ради, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

 

Стаття 10. Виконавчі органи Ради

1. Виконавчими органами Ради є виконавчий комітет, відділи, управління та інші створені Радою виконавчі органи.

2. Виконавчі органи Ради є підконтрольними і підзвітними Раді.

3. Рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів Ради.

4. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи Ради затверджуються Радою.

 

Стаття 11. Виконавчий комітет Ради

1. Виконавчим органом Ради є виконавчий комітет Ради, який утворюється Радою на строк її повноважень.

2. Кількісний склад виконавчого комітету визначається Радою. Персональний склад виконавчого комітету затверджується Радою за пропозицією селищного голови.

 3. Виконавчий комітет Ради утворюється у складі відповідно селищного голови, заступників селищного голови, керуючого справами виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів Ради, інших осіб.

4. Секретар Ради входить до складу виконавчого комітету Ради за посадою.

5. Очолює виконавчий комітет селищний голова.

 

Стаття 12. Секретар Ради

1. Секретар Ради працює в Раді на постійній основі. 

2. Секретар Ради обирається Радою з числа її депутатів на строк повноважень Ради за пропозицією селищного голови. 

3. Секретар селищної ради:

3.1. скликає сесії у випадках, передбачених законодавством;

3.2. повідомляє депутатам і доводить до відома членів селищної територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії селищної ради, питання, які передбачається розглянути на її засіданні;

3.3. веде засідання селищної ради та записує її рішення у випадках, передбачених законодавством;

3.4. організовує підготовку сесій селищної ради, питань, що вносяться на її розгляд;

3.5. забезпечує своєчасне доведення рішень селищної ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням;

3.6. за дорученням селищного голови координує діяльність постійних та інших комісій селищної ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

3.7. сприяє депутатам селищної ради у здійсненні їх повноважень;

3.8. за дорученням селищної ради відповідно до законодавства організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

3.9. забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційного тексту цього Статуту й інших офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної  громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

3.10. вирішує, за дорученням селищного голови або селищної ради, інші питання, пов’язані з діяльністю селищної ради та її органів;

4. У разі дострокового припинення повноважень селищного голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень, повноваження селищного голови здійснює секретар ради. Секретар ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень селищного голови і до моменту вступу на посаду новообраного селищного голови відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

 

Стаття 13. Староста

1. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, яка затверджується селищною радою на строк її повноважень за пропозицією селищного голови, порядок призначення старости визначається законодавством України. 

2. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. 

3. Порядок організації роботи старости визначається законодавством України, а також Положенням про старосту, прийнятим Радою.

 

Стаття 14. Електронне врядування органу місцевого самоврядування

1. Електронне врядування та публічність діяльності органу місцевого самоврядування та посадових осіб є важливими аспектами ефективної демократії та забезпечення прозорості діяльності органів влади, що забезпечує належну та ефективну взаємодію з громадою.

2. Рада забезпечує:

2.1. право жителів громади до швидкого та ефективного доступу до інформації, що стосується діяльності ради та її виконавчих органів, комунальних підприємств та закладів, питань життєдіяльності громади із застосуванням цифрових технологій (інтернет-ресурси, соціальні мережі тощо);

2.2. використання сучасних засобів комунікації з жителями громади (соціальні мережі, чат-боти, месенджери тощо); 

2.3. розвиток сфери відкритих даних як основи для створення сервісів для громадян та прийняття управлінських рішень;

2.4. застосування смарт-технологій для розвитку інфраструктури громади; 

2.5. застосування цифрових технологій у всіх сферах життєдіяльності для побудови безбар’єрної громади.

 

Стаття 15. Публічність діяльності органів місцевого самоврядування та посадових осіб

1. Оперативне інформування жителів громади про діяльність ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів, комунальних підприємств, установ, організацій здійснюється на офіційному сайті ради, інших офіційних веб-сайтах, у місцевих та всеукраїнських медіа, соціальних мережах та месенджерах. 

2. Жителям громади надається об’єктивна та достовірна інформація про різні сфери життєдіяльності громади та рішення органів місцевого самоврядування. 

3. Рада створює рівні можливості представникам медіа та доступ до інформації про діяльність Шевченківської селищної територіальної громади.

4. Відкритість засідань ради та її виконавчого комітету, постійних комісій та робочих органів забезпечується їх транслюванням у мережі Інтернет у режимі реального часу, а також доступом представників засобів масової інформації, почесних гостей, жителів селищної територіальної громади та інших осіб на такі засідання, за винятком розгляду питань та ухвалення рішень, що містять інформацію з обмеженим доступом.

5. Порядок доступу до пленарних засідань ради, постійних депутатських комісій та інших робочих органів ради визначається радою. Порядок доступу до засідань виконавчого комітету та утворених ним комісій визначається рішеннями виконавчого комітету.

 

Стаття 16. Прозорість та підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед селищною територіальною громадою. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед селищною територіальною громадою про свою діяльність у порядку, визначеному законом та статутом селищної територіальної громади. 

2. Загальні засади відкритості та прозорості органів та посадових осіб місцевого самоврядування: 

2.1. Уся інформація, що знаходиться у володінні органів та посадових осіб місцевого самоврядування селищної територіальної громади, є відкритою, крім випадків, передбачених законом.

2.2. Право на доступ до цієї інформації гарантується обов’язком органів та посадових осіб місцевого самоврядування селищної територіальної громади надавати за запитами та оприлюднювати її, забезпечувати безперешкодний доступ до засідань ради, виконавчого комітету ради, депутатських комісій ради, крім випадків, передбачених законами України.

2.3. Обмеження доступу до публічної інформації, у тому числі до засідань колегіальних органів, здійснюється тільки в порядку передбаченому законодавством.

2.4. Пленарне засідання ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадку розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації

2.5. Пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється у частині, що транслюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, невідкладно після засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному вебсайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису.

 

РОЗДІЛ ІІІ ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ, ГАРАНТІЇ ПРАВ ЖИТЕЛІВ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

Стаття 17. Житель територіальної громади

1. Житель – громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.

 

Стаття 18. Права жителів селищної територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення 

1. Права жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області на участь у вирішенні питань місцевого значення, гарантовані Конституцією та законами України, не можуть бути обмежені цим Статутом, іншими актами органів місцевого самоврядування, його посадовими особами.

2. Процедури та правила, передбачені цим Статутом, прийняті виключно з метою встановлення загальних, чітких, недискримінаційних і прозорих механізмів реалізації права участі жителів селищної територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, забезпечення балансу приватних та публічних інтересів у громаді.

3. При вирішенні питань місцевого значення жителі селищної територіальної громади мають право:

3.1 подавати індивідуальні та колективні звернення органам і посадовим особам місцевого самоврядування, отримувати на них відповіді у встановлені законодавством строки;

3.2. бути включеними у встановленому порядку до складу консультативно-дорадчих органів при раді;

3.3. одержувати повну та достовірну інформацію про діяльність ради, селищного голови, виконавчих органів ради та їх посадових осіб у спосіб, передбачений законодавством та іншими нормативно-правовими актами;

3.4. одержувати копії актів  ради, селищного голови, виконавчих органів ради та їх посадових осіб у порядку, визначеному законодавством;

3.5. брати участь у здійсненні контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій у порядку й у формах, встановлених законодавством України;

3.6. брати участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;

3.7. брати участь у розподілі частини видатків місцевого бюджету через механізми бюджетування за участі громадськості (громадський бюджет);

3.8. бути присутніми на засіданнях ради, її постійних комісій, виконавчого комітету в порядку, встановленому цим Статутом, регламентами ради та її виконавчого комітету;

3.9. на виступ на пленарному засіданні  ради, засіданні постійної комісії у порядку, встановленому радою, на засіданні виконавчого комітету в порядку, встановленому виконавчим комітетом;

3.10. на особистий прийом депутатами ради, селищним головою, іншими посадовими особами органу місцевого самоврядування;

3.11. на ознайомлення з проєктами актів органів місцевого самоврядування;

3.12. брати участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є рада;

3.13. на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

3.14. брати участь у реалізації форм участі Шевченківської селищної територіальної громади в місцевому самоврядуванні, визначених цим Статутом, а також іншими рішеннями  ради;

3.15. на отримання якісних публічних послуг, у тому числі, адміністративних та соціальних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування та комунальними підприємствами, установами, організаціями, бюджетними установами на території селищної територіальної громади;

3.16. користуватися в установленому законодавством порядку об‘єктами комунальної власності;

3.17. користуватися іншими правами, передбаченими Конституцією та актами законодавства України.

4. Права жителів селищної територіальної громади в частині, що не суперечить Конституції та законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без громадянства та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах селищної територіальної громади, у тому числі на внутрішньо переміщених осіб. 

5. Жителі селищної територіальної громади мають право бути обраними депутатами ради, селищним головою, затвердженими членами виконавчого комітету чи призначеними посадовими особами ради, бути членами комісій, робочих груп, дорадчих органів органу місцевого самоврядування з будь-яких питань розвитку громади.

6. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод громадян із зазначенням строку дії цих обмежень відповідно до Конституції України та Закону України Про правовий режим воєнного стану.

 

Стаття 19. Обов’язки жителів селищної територіальної громади  

          1. Жителі Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського району Харківської області зобов’язані:

1.1. проявляти повагу до гідності кожної людини, вірувань, традицій, історії, національної та/або етнічної самобутності осіб та/або груп осіб, сприяти забезпеченню рівності інших прав і свобод осіб та/або груп осіб, які проживають чи на інших законних підставах перебувають у межах селищної територіальної громади;

1.2. утримуватися від будь-яких форм дискримінації, у тому числі гендерної;

1.3. шанобливо ставитись до традицій, звичаїв селищної територіальної громади, її самобутності, історії та культури;

1.4. сприяти сталому розвитку територіальної громади та її населених пунктів;

1.5. шанобливо та ощадливо відноситися до майна, коштів, землі, зелених насаджень, довкілля, природних ресурсів територіальної громади, а також об’єктів спільної власності інших селищних територіальних громад;

1.6. поважати символіку Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області і використовувати її тільки відповідно до призначення;

1.7. реалізовувати свої права, свободи та законні інтереси з повагою до прав жителів селищної територіальної громади та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах територіальної громади, до інтересів держави та селищної територіальної громади.

2. Обов’язки жителів селищної територіальної громади в частині, що не суперечить Конституції та законам України, цьому Статуту, поширюються також на іноземців, осіб без громадянства та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах селищної територіальної громади, у тому числі на внутрішньо переміщених осіб.

3. Усі, хто проживає або перебуває на території селищної територіальної  громади, зобов’язані поважати права і свободи жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області. Особи, винні у порушенні відповідних прав і свобод, притягуються до відповідальності відповідно до чинного законодавства України.

4. Права і обов`язки жителів селищної територіальної громади взаємопов’язані. Наявність прав породжує необхідність виконання жителями Шевченківської селищної територіальної громади обов`язків Шевченківської селищної територіальної громади в цілому, старостинських округів чи інших жителів Шевченківської селищної територіальної громади.

 

Стаття 20. Гарантії прав жителів селищної територіальної громади 

1. Рада, її депутати, виконавчі органи та посадові особи забезпечують реалізацію прав та законних інтересів жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області у межах, визначених Конституцією та законами України.

2. Жителям Шевченківської селищної територіальної громади гарантується право на участь у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, у порядку і формах, визначених Конституцією та актами законодавства України, цим Статутом та іншими рішеннями ради.

3. Захист та реалізація прав і свобод людини та громадянина, які закріплені в Конституції та законах України, визначають зміст і спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування територіальної громади.

4. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи у своїй діяльності зобов’язані надавати пріоритетне значення служінню інтересам селищної територіальної громади та забезпеченню усім її жителям реальної можливості реалізувати їх права.

5. Рішення та дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування не можуть обмежувати встановлених Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина.

6. Рада має законне право захисту, лобіювання, відстоювання інтересів громади та її жителів, що не суперечать Конституції та законам України.

7. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Стаття 21. Захист інтересів жителів селищної територіальної громади за межами громади 

  1. Шевченківська селищна територіальна громада Куп’янського  району Харківської області залишає за собою право на відстоювання інтересів жителів селищної територіальної громади, які знаходяться за межами громади, в законний спосіб, маючи на те законні юридичні підстави, умови та засоби.

 

Стаття 22. Гарантії жителів селищної територіальної громади та інших громадян України, які відносяться до соціально-вразливих категорій населення

1. Жителі Шевченківської селищної територіальної громади Купянського  району Харківської області мають право на гарантований Конституцією України соціальний захист у випадках, передбачених законом.

2. Соціальний захист жителів громади вважається пріоритетом діяльності ради і здійснюється відповідно до законодавства України.

2.1. Соціальний захист будується на принципах гуманізму, адресності, соціальної справедливості.

2.2. Для окремих пільгових категорій жителів громади, осіб та сімей у складних життєвих обставинах можуть встановлюватися додаткові заходи соціального захисту (пільги та соціальні гарантії) за рахунок місцевого бюджету, залучення благодійних та інших коштів.

3. Перелік додаткових пільг і соціальних гарантій, порядок їх надання, категорії громадян, яким вони надаються, визначаються відповідними місцевими цільовими програмами, що затверджуються радою.

4. Жителі громади, які перебувають або ризикують потрапити у складні життєві обставини, мають право на отримання базових та допоміжних соціальних послуг, відповідно до їх потреб та державних стандартів.

4.1. Соціальний захист та надання соціальних послуг населенню селищної територіальної  громади забезпечується бюджетним фінансуванням, необхідною соціальною інфраструктурою, підготовкою спеціалістів, широким використанням передового досвіду соціальної роботи.

5. Порядок реалізації прав жителів громади та інших громадян України, які проживають на території селищної територіальної громади та відносяться до соціально-вразливих категорій населення (військовослужбовці, внутрішньо переміщені особи, особи з інвалідністю, особи, які перебувають у складних життєвих обставинах та інші) на безоплатний доступ до отримання соціальних, освітніх, медичних, інших послуг, визначається законодавством України та рішеннями ради.

6. Рада гарантує захист прав, свобод і законних інтересів дітей, жителів територіальної громади, створення атмосфери недопущення дискримінації, приниження їх гідності.

7. Рада проводить соціально-профілактичну роботу, спрямовану на запобігання потраплянню в складні життєві обставини сімей з дітьми, які входять до групи ризику.

 

РОЗДІЛ ІV УЧАСТЬ ЖИТЕЛІВ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ У ЗДІЙСНЕННІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 23. Форми безпосередньої участі селищної територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

1. Формами безпосередньої участі жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області у вирішенні питань місцевого значення є:

1.1. місцеві вибори;

1.2. місцевий референдум;

1.3. загальні збори (конференції) жителів; 

1.4. місцеві ініціативи;

1.5. громадські слухання;

1.6. звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у форматі електронної петиції;

1.7. консультативне опитування;

1.8. публічні консультації;

1.9. консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування;

1.10. участь у роботі наглядових рад, або інших контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є рада; 

1.11. участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету та громадського бюджету; 

1.12. громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

1.13. участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;

1.14. інші форми участі.

2. Можливість використання особою певної форми участі у вирішенні питань місцевого значення визначається Конституцією та законами України.

3. З метою забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, у тому числі права на участь у процесі прийняття рішень місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, внутрішньо переміщені особи, що взяті на облік на території селищної територіальної громади, можуть без обмежень, з правом голосу, приймати участь в усіх формах участі громадян у місцевому самоврядуванні в порядку їх використання, передбачених цим Статутом.

Для створення належних умов інтеграції внутрішньо переміщених осіб за новим місцем проживання на території селищної територіальної громади, створення можливостей для участі у громадському житті громади, налагодження дієвого діалогу внутрішньо переміщених осіб з громадою та її виконавчими органами рада може утворювати координаційну раду з питань внутрішньо переміщених осіб.

Участь Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області у вирішенні питань місцевого значення може здійснюватися з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. 

Загальні збори, громадські слухання, публічні консультації та інші форми безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення забороняється  використовувати для політичних виступів та агітації, у тому числі передвиборчої

 

Стаття 24. Місцеві вибори та місцевий референдум

  1. Основні засади, організація і порядок проведення місцевого референдуму та місцевих виборів визначаються законами України.

Стаття 25. Загальні збори (конференції) жителів селищної територіальної громади

1. Загальні збори (конференції) є однією із форм безпосередньої участі  жителів Шевченківської селищної територіальної громади  у вирішенні питань місцевого значення. 

2.  Загальні збори жителів селищної територіальної громади можуть проводитися на території всієї селищної територіальної громади або в окремих її частинах (у межах міста, одного чи кількох районів у місті, села, селища, мікрорайону, кварталу, вулиці, майдану, площі, бульвару, проспекту, шосе, шляху, провулка, узвозу, проїзду, будинку).

3. Загальні збори жителів є повноважними за умови участі в них більше половини жителів з правом голосу, які проживають на території проведення загальних зборів, а в разі скликання конференції жителів – більше двох третин кількості делегатів, визначеної за квотою.

4. У випадках, коли скликання загальних зборів пов’язане з певними організаційними складнощами, можуть скликатися конференції. Обрання делегатів конференції жителів здійснюється на відповідних загальних зборах жителів, що передують конференції та проводяться в межах  дрібніших частин території територіальної громади (у межах міста, одного чи кількох районів у місті, села, селища, мікрорайону, кварталу, вулиці, майдану, площі, бульвару, проспекту, шосе, шляху, провулка, узвозу, проїзду, будинку).

5. Для проведення конференцій обов’язково мають бути враховані квоти представництва:

- будинок – 1 (один) представник від будинку; 

-багатоквартирний житловий будинок – 1 (один) представник від квартири;

- квартал, вулиця – 1 (один) представник від кожних 5 (п‘яти) приватних будинків та 2 (два) представники від кожного під‘їзду багатоповерхового будинку; 

Дозволяється участь в конференціях жителів за власним бажанням, якщо вони проживають на відповідній території.

Квота представництва є мінімально обов’язковою для проведення конференції представників територіальної громади. Квота представництва може бути збільшена ініціаторами скликання конференції.

6. Право голосу на загальних зборах (конференції) жителів мають жителі території, на якій вони проводяться, яким виповнилося 18 років.

Інші особи, можуть брати участь у загальних зборах (конференціях) з правом дорадчого голосу. Особа, яка бере участь у загальних зборах (конференціях) з правом дорадчого голосу, може висловлювати свою позицію з питань місцевого значення без участі в голосуванні. 

7. На загальні збори мають бути запрошені селищний голова, депутати ради, староста, інші посадові особи ради, представники підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, громадських об’єднань, органів самоорганізації населення, організацій співвласників багатоквартирних будинків та інші особи. 

 

Стаття 26. Ініціатори загальних зборів (конференцій)

1. Ініціаторами загальних зборів (конференцій) є:

1.1. Шевченківська селищна рада;

1.2. Шевченківський селищний голова;

1.3. постійна депутатська комісія;

1.4. виконавчий орган Шевченківської селищної ради;

1.5. староста - у межах відповідного старостинського округу

1.6. орган самоорганізації населення (далі – ОСН) – у межах території своєї діяльності;

1.7. для загальних зборів усієї Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області - не менше як 100 жителів, які досягли вісімнадцятирічного віку та на законних підставах проживають на відповідній території. 

1.8. для загальних зборів у межах селища/старостинського округу/села/ вулиці (-ць); будинку (декількох будинків) чи інших частин громади - не менше як 10 жителів, які досягли вісімнадцятирічного віку та на законних підставах проживають на відповідній території.

2. Селищний голова видає розпорядження про скликання загальних зборів (конференцій).

Органи самоорганізації населення, скликають загальні збори (конференції) відповідно до їх статутних документів.  

Жителі надсилають на ім’я селищного голови повідомлення про ініціювання загальних зборів (конференції). 

Загальні збори призначаються, як правило, на неробочий день або неробочий час у достатньому за кількістю місць приміщенні (або відповідному майданчику), розташованому на території частини селищної територіальної громади, наближеної до жителів громади, якої вони стосуються. 

Органи місцевого самоврядування надають організаційну і технічну допомогу у проведенні загальних зборів (конференції) жителів.

3. Рішення загальних зборів (конференції) жителів селищної територіальної громади приймаються більшістю голосів жителів громади з правом голосу, які беруть участь у відповідних зборах (конференції), оформлюються протоколом та підлягають врахуванню органами місцевого самоврядування у їхній діяльності.

4. За результатами проведених загальних зборів (конференції) жителів складається протокол, що має містити відомості про:

1) дату і місце їх проведення, територію проведення загальних зборів (конференції) жителів;

2) кількість жителів з правом голосу території, на якій проводяться загальні збори, або кількість делегатів конференції, визначену за квотою;

3) кількість жителів території, на якій проводяться загальні збори (конференція) жителів, з правом голосу (делегатів конференції), які брали участь у загальних зборах (конференції) жителів, із власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, місця задекларованого або зареєстрованого проживання (фактичного проживання/перебування, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), серії (за наявності) та номера документа (документів), що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та місце проживання (перебування) особи, що засвідчуються підписом таких учасників;

4) питання місцевого значення, щодо якого приймалося рішення, або кандидатури делегатів на конференцію жителів, хід їх обговорення;

5) кількість жителів (делегатів конференції), які підтримали рішення, із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця і року народження, місця задекларованого або зареєстрованого проживання (фактичного проживання/перебування, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи), серії (за наявності) та номера документа (документів), що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та місце проживання (перебування) особи, що засвідчуються підписом таких учасників;

6) результати голосування по кожному питанню або кожній кандидатурі. 

Копії протоколів загальних зборів жителів, на яких обиралися делегати конференції, додаються до протоколу конференції.

5. Рішення загальних зборів (конференції) жителів враховуються органами місцевого самоврядування у їхній діяльності лише щодо території проведення загальних зборів (конференції) жителів.

6. Рішення загальних зборів (конференції) жителів розглядаються радою на наступній черговій сесії з обов’язковим запрошенням осіб, уповноважених загальними зборами (конференцією) жителів, з правом на виступ.

7. Результати розгляду та ухвалені рішення ради за результатами розгляду рішень громадських слухань впродовж п’яти робочих днів надсилається уповноваженому представнику ініціатора загальних зборів та оприлюднюється в порядку, передбаченому для оприлюднення рішень ради на офіційному вебсайті ради. 

8. Про результати реалізації рішень загальних зборів рада систематично інформує на своєму вебсайті. 

9. Інші питання, які стосуються ініціювання, організації та проведення загальних зборів жителів регламентуються законодавством та Положенням про загальні збори (конференції) жителів територіальної громади, яке затверджується радою.

 

Стаття 27. Місцеві ініціативи

Місцева ініціатива є однією із форм безпосередньої участі жителів у вирішенні питань місцевого значення. 

Місцева ініціатива – офіційна письмова пропозиція з питань, які віднесені до відання місцевого самоврядування, внесена відповідно до визначеного порядку для розгляду на засіданні ради та прийняття відповідного рішення.

У порядку місцевої ініціативи жителі можуть внести письмову пропозицію або проект рішення для розгляду на засіданні ради. 

У разі, якщо питання місцевої ініціативи належить до відання виконавчого комітету ради, воно може бути внесене на його розгляд.

Місцева ініціатива може бути внесена безпосередньо жителями, які формують ініціативну групу у складі не менше п’яти осіб з числа жителів територіальної громади, які досягли 14 років. 

Ініціативна група формулює місцеву ініціативу у вигляді письмової пропозиції або проекту рішення щодо вирішення питання, яке належить до відання місцевого самоврядування, та проводить збір підписів жителів територіальної громади на підтримку ініціативи.

Місцева ініціатива не може бути внесена депутатами ради, посадовими особами органу місцевого самоврядування.

Для подання місцевої ініціативи до місцевої ради ініціативна група має зібрати підписи не менше п’ятдесяти жителів територіальної громади, які досягли 14 років, а якщо місцева ініціатива стосується винятково одного із сіл громади – двадцять підписів жителів, що проживають на території відповідного села.

 Ініціативна група збирає підписи жителів на підписних листах. Підписні листи мають містити такі дані: прізвище, ім’я та по батькові підписанта; дата та рік народження; адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування; назва документу, що підтверджує зазначену адресу; особистий підпис; дата проставлення підпису. 

8. Селищний голова організовує підготовку місцевої ініціативи до розгляду на засіданні ради відповідно до вимог регламенту, про що повідомляє уповноваженого представника ініціативної групи. До участі у засіданні ради де розглядатиметься місцева ініціатива обов’язково запрошуються члени ініціативної групи з питань місцевої ініціативи з правом на виступ. 

9. За результатами розгляду питань, поданих у порядку місцевої ініціативи рада приймає рішення. Відповідне рішення ради оприлюднюється на офіційному вебсайті ради протягом п’яти робочих днів з моменту його прийняття.

10. Про результати реалізації місцевої ініціативи рада систематично інформує на своєму вебсайті.

11. Рішення ради, дії або бездіяльність ради, не внесення на розгляд сесії ради та/або розгляд питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, можуть бути оскаржені до суду у встановленому законом порядку.

12. Порядок реалізації місцевої ініціативи визначається відповідним положенням, яке затверджує рада.

 

Стаття 28. Громадські слухання

Жителі мають право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами ради та посадовими особами органів місцевого самоврядування, під час яких жителі можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Громадські слухання можуть проводитися на території всієї селищної територіальної громади або в окремих її частинах (у межах селища, села, вулиці, провулка, будинку).

Предметом громадських слухань можуть бути будь-які питання, віднесені Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами до відання місцевого самоврядування.

Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов’язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Основними засадами громадських слухань у територіальній громаді є:

- громадські слухання проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та обов’язкового розгляду поданих на них пропозицій;

- ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях;

- громадські слухання мають відкритий характер - кожен житель територіальної громади може взяти участь у громадських слуханнях;

- в процесі ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань, не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації щодо їх висвітлення;

- громадські слухання не можуть використовуватись для політичної, у тому числі передвиборчої агітації.

6. На громадських слуханнях можуть розглядатися питання, які стосуються прав та законних інтересів жителів усієї територіальної громади таабо локальних питань, які стосуються окремих вулиць, окремих населених пунктів територіальної громади, старостинських округів тощо. 

7. Проведення громадських слухань є обов’язковим щодо:

1) прийняття, внесення змін до статуту територіальної громади;

2) проєктів програмних документів (концепцій, програм, стратегій, планів), крім стратегічного плану розвитку територіальної громади та змін до нього;

3) проєкту бюджету місцевого самоврядування;

4) інших питань, визначених законом.

8. Ініціаторами проведення громадських слухань можуть бути: 

8.1. селищний голова; 

8.2. рада; 

8.3. виконавчий комітет ради;

8.4. постійна депутатська комісія;

8.5. староста - у межах відповідного старостинського округу;

8.6. орган самоорганізації населення – у межах території свої діяльності;

8.7. ініціативна група жителів територіальної громади у складі не менше п’яти осіб, які досягли 14 років та відповідно до цього Положення, можуть брати участь у громадських слуханнях (далі – ініціативна група). Для ініціювання громадських слухань з ініціативи жителів територіальної громади ініціативною групою готується повідомлення та проводиться збір підписів на підтримку проведення громадських слухань у кількості не менше п’ятдесяти підписів жителів територіальної громади. 

У разі проведення громадських слухань у менших частинах громади (старостинському окрузі, населеному пункті) необхідною кількістю є двадцять підписів жителів громади відповідної території. Ініціатива селищного голови про проведення громадських слухань оформлюється відповідним розпорядженням.

Ініціатива щодо проведення громадських слухань радою, виконавчим комітетом чи постійною депутатською комісією ради відображається у відповідному рішенні про ініціювання проведення громадських слухань.

Староста ініціює проведення громадських слухань у межах території (частині території) відповідного старостинського округу шляхом надсилання повідомлення про ініціювання громадських слухань раді на ім’я селищного голови.

Органи самоорганізації населення ухвалюють рішення про проведення громадських слухань відповідно до їх установчих документів та надсилають письмове повідомлення про ініціювання громадських слухань раді на ім’я селищного голови. Повідомлення підписується уповноваженою особою згідно з установчими документами ініціатора слухань.

Ініціативна група надсилає письмове повідомлення про проведення громадських слухань раді на ім’я селищного голови разом із підписами, зібраними на підтримку ініціативи. 

9. Підготовку та проведення громадських слухань забезпечує організаційний комітет, склад якого визначається у розпорядженні селищного голови, рішенні ради, колективному зверненні жителів громади, рішенні органу самоорганізації населення (в залежності від того хто є ініціатором скликання громадських слухань). До складу оргкомітету в обов’язковому порядку за посадою входять секретар ради та заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

10. Дата, місце проведення громадських слухань та їх порядок денний доводиться до відома жителів не пізніше ніж за 7 днів до їх проведення через офіційний вебсайт ради. Також інформація про проведення громадських слухань може поширюватися в будь-яких інших засобах масової інформації, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості жителів.

11. Право голосу на громадських слуханнях мають жителі, яким виповнилось 14 років та які задекларували або зареєстрували своє місце проживання на території територіальної громади де проводяться громадські слухання або фактичне місце проживання/перебування яких підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Інші особи можуть бути учасниками громадських слухань з правом дорадчого голосу.

12. На громадських слуханнях ведеться протокол, в якому зазначаються дата і місце проведення слухань, предмет громадських слухань, кількість їх учасників загалом і кількість тих, що мали право голосу, виклад перебігу слухань, пропозиції, що були висловлені в ході слухань, результати голосування, рішення громадських слухань. До протоколу додаються списки реєстрації учасників громадських слухань. 

Участь у громадських слуханнях обов’язкова для їх ініціаторів, авторів проєктів документів (актів), які виносяться на громадські слухання, представників виконавчих органів ради, котрі наділені компетенціями з питань, які виносяться на громадські слухання, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання, депутатів і посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань. Їх відсутність на громадських слуханнях не може бути підставою для перенесення громадських слухань чи визнання їх такими, що не відбулися.

За результатами обговорення предмета громадських слухань простою більшістю голосів зареєстрованих учасників з правом голосу ухвалюється рішення громадських слухань, про що зазначається в протоколі. 

13.  Пропозиції щодо вирішення питань місцевого значення, внесені за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду з прийняттям відповідного рішення органами та посадовими особами місцевого самоврядування, до компетенції яких належить порушене питання, протягом 30 календарних днів з дня проведення громадських слухань. 

За результатами розгляду органи та/або посадові особи місцевого самоврядування територіальної громади приймають одне з таких рішень:

урахувати пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань, – у цьому разі зазначаються конкретні заходи для її реалізації та відповідальні за виконання посадові особи;

частково врахувати пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань, – у цьому разі зазначаються підстави для прийняття такого рішення, заходи для реалізації врахованої пропозиції та відповідальні за виконання посадові особи;

відхилити пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань, – у цьому разі зазначаються підстави для прийняття такого рішення.

14. Органи чи посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані запросити представників ініціатора громадських слухань до участі в розгляді пропозицій, внесених за результатами громадських слухань, з правом на виступ.

15. Розгляд селищною радою пропозицій, внесених за результатами громадських слухань, здійснюється відповідно регламенту ради, що визначає порядок підготовки і розгляду питань порядку денного на сесії ради. 

16. Рішення, прийняті за результатами розгляду пропозицій громадських слухань, підлягає оприлюдненню із зазначенням обґрунтування для врахування пропозиції чи вмотивованої відмови. Актуальна інформація про виконання  пропозицій громадських слухань надсилається ініціаторам громадських слухань, та розміщується на офіційному вебсайті. 

17. Порядок ініціювання, організації, проведення громадських слухань і врахування їх результатів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається Положенням про громадські слухання у Шевченківській селищній територіальній громаді Куп’янського  району Харківської області, що затверджується радою.

 

Стаття 29. Звернення громадян та електронні петиції як особлива форма

колективного звернення громадян

Відповідно до статті 40 Конституції України та Закону України “Про звернення громадян” громадяни України мають право надсилати індивідуальні та колективні звернення або особисто звертатися до ради, депутатів  ради, секретаря ради, селищного голови, його заступників, посадових осіб ради та її виконавчих органів відповідно до їхніх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності ради та її виконавчих органів, із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та із скаргою про їх порушення.  

Особи, які не є громадянами України і на законних підставах знаходяться на території громади, мають таке ж право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Звернення може бути усним чи письмовим.

Особливою формою колективного звернення громадян є електронна петиція, адресована раді, що здійснюється через офіційний вебсайт ради або вебсайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції, щодо будь-якого питання, котре належить до компетенції ради, її виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

5. Електронна петиція розглядається з моменту збору на її підтримку не менш ніж п’ятдесяти підписів громадян. Термін збору підписів не більше тридцяти днів з дня оприлюднення петиції. Порядок подання та розгляду електронних петицій до ради та її виконавчих органів визначається положенням, яке затверджує рада.

 

Стаття 30. Консультативні опитування

З метою виявлення волі жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області під час вирішення важливих питань місцевого значення можуть проводитися консультативні опитування.

На консультативне опитування можуть бути винесені питання, які мають важливе значення для територіальної громади, її соціально-економічного та культурного розвитку тощо.

Рішення про проведення консультативного опитування приймається радою або ж ініціюється жителями селищної територіальної громади у порядку місцевої ініціативи. Одночасно приймається рішення про створення комісії з організації консультативного опитування та вивчення й узагальнення його результатів.

Консультативне опитування може проводитись у електронній та паперовій формі, для забезпечення рівного доступу усіх жителів територіальної громади для висловлення позиції щодо питання (питань), які виноситься на консультативне опитування. Консультативне опитування є поіменним. Консультативне опитування може мати як просту форму (певна кількості питань із закритим переліком варіантів відповідей, опитувальник з одним варіантом відповіді, з декількома варіантами відповіді), так і складну форму (опитувальник з можливістю редагуванням відповідей; з проведенням оцінки або ж рейтингування). 

Опитування може проводитися в межах селищної територіальної громади в цілому, в окремому населеному пункті, що є частиною селищної  територіальної громади, серед мешканців однієї або кількох вулиць - залежно від питання (питань), що виноситься на консультативне опитування.

Мінімальна кількість жителів селищної територіальної громади, які мають прийняти участь у консультативному опитуванні для врахування результатів консультативного опитування, затверджуються рішенням ради щодо кожного питання, яке виноситься на консультативне опитування, окремо. Результати проведеного консультативного опитування оприлюднюються на офіційному сайті ради у мережі Інтернет не пізніш як через 10 робочих днів після оголошення про його завершення.

Результати консультативного опитування враховуються місцевою радою при прийнятті рішень. 

Порядок підготовки, форми та процедура проведення консультативного опитування визначається відповідним положенням, яке затверджує рада.

 

Стаття 31. Публічні консультації

1. Жителі мають право брати участь у публічних консультаціях, організованих органами місцевого самоврядування, шляхом внесення пропозицій щодо вирішення питань місцевого значення. 

2. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи проводять публічні консультації з питань, що належать до їх компетенції. 

3. Порядок проведення публічних консультацій органами місцевого самоврядування визначається законом.

 

Стаття 32. Консультативно-дорадчі органи при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування

1. Жителі можуть входити до складу та/або брати участь у роботі консультативно-дорадчих органів (у разі їх утворення) при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування з метою підготовки пропозицій щодо вдосконалення їхньої роботи, участі в розробленні проектів актів, вирішенні інших питань, віднесених до повноважень зазначених органів та/або посадових осіб. 

2. Завдання, склад та організація роботи консультативно-дорадчих органів при органах та/або посадових особах місцевого самоврядування визначаються рішенням органу чи посадової особи, при яких вони утворені. 

3. Засідання консультативно-дорадчих органів можуть проводитися в режимі відеоконференції. Інформація щодо порядку денного, дати, місця та часу проведення засідання консультативно-дорадчого органу, а також рішення, прийняті за підсумками засідання, розміщуються на офіційному вебсайті ради.

 

Стаття 33. Участь жителів в консультативно-дорадчих органах, утворених при органах та посадових особах місцевого самоврядування

1. При Раді та її виконавчих органах можуть утворюватися консультативно-дорадчі органи, метою яких є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування, участь у розробленні проектів рішень з важливих питань місцевого значення.

2. Порядок утворення та форми роботи консультативно-дорадчих органів визначаються положеннями, затвердженими відповідним органом місцевого самоврядування, при якому вони створюються.

 

Стаття 34. Участь жителів в роботі контрольно-наглядових органах юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради

1. Жителі Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області можуть брати участь в роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Ради на умовах, визначених відповідними актами законодавства України, з метою забезпечення прозорості й ефективності їх роботи, здійснення контролю за прийняттям рішень щодо діяльності цих осіб.

2. Порядок участі у відповідних контрольно-наглядових органах визначається нормами відповідного законодавства.

 

Стаття 35. Участь жителів у розподілі коштів бюджету селищної територіальної громади та громадський бюджет

1. Жителі мають право брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету шляхом внесення відповідних пропозицій.

2. Органи місцевого самоврядування сприяють залученню жителів до процесу складання, розгляду, виконання місцевого бюджету і звітування про його виконання.

3. Форми та порядок внесення пропозицій жителями щодо коштів місцевого бюджету визначаються рішенням ради. 

4. Пропозиції жителів щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету беруться до уваги відповідною радою

5. Окремою формою участі жителів у розподілі коштів місцевого бюджету є громадський бюджет. 

6. Громадський бюджет селищної територіальної громади (далі – громадський бюджет) – це частина бюджету розвитку місцевого бюджету, за рахунок якого здійснюється фінансування визначених безпосередньо жителями селищної територіальної громади заходів, виконання робіт та надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проєктів, що стали переможцями конкурсного відбору. 

7. Форми та порядок безпосередньої участі селищної територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету визначаються радою. Результати участі територіальної громади у розподілі коштів місцевого бюджету обов’язково враховуються радою при плануванні бюджету селищної територіальної громади на відповідний рік.

8. Кошти громадського бюджету спрямовуються на реалізацію проєктів розвитку селищної територіальної громади, які надійшли до ради від жителів територіальної громади.

9. Порядок проведення конкурсного відбору проектів, що фінансуються за рахунок коштів громадського бюджету, визначається Положенням про громадський бюджет, що затверджується радою. 

 

Стаття 36. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування         

1. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є формою громадського контролю, що передбачає проведення його ініціатором аналізу діяльності відповідних органів та посадових осіб, підготовку висновків та пропозицій. Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють проведенню громадського оцінювання їхньої діяльності.

2. Предметом громадського оцінювання є діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, пов'язана із здійсненням ними своїх повноважень, прийняттям та виконанням рішень.

3. Аналіз діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування проводить ініціатор громадського оцінювання, який здійснює діяльність на території відповідної територіальної громади. 

Ініціатором громадського оцінювання може бути: 

1) громадське об’єднання; 

2) професійна спілка (об'єднання професійних спілок); 

3) творча спілка; 

4) організація роботодавців (об’єднання організацій роботодавців); 

5) благодійна організація; 

6) орган самоорганізації населення.

4. Ініціатор громадського оцінювання надсилає на ім'я міського/сільського/селищного голови повідомлення про проведення громадського оцінювання із зазначенням: 

1) свого найменування, ідентифікаційного коду (за наявності) та місцезнаходження, контактних телефонів, електронної адреси (за наявності) та поштової адреси для листування, якщо вона є відмінною від місцезнаходження ініціатора; 

2) посади, прізвища, імені та по батькові уповноваженої особи ініціатора, з якою буде взаємодіяти уповноважена особа органу місцевого самоврядування щодо проведення громадського оцінювання; 

3) предмета та мети проведення громадського оцінювання.

5. Ініціатор громадського оцінювання може подати запит на інформацію з описом інформації або зазначенням виду, назви, реквізитів чи змісту документів, необхідних для проведення громадського оцінювання, відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” одночасно з поданням повідомлення, передбаченого частиною четвертою цієї статті. Документи та інформація на запит ініціатора громадського оцінювання готуються та надаються відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації, з дотриманням вимог Закону України Про захист персональних даних.

6. За результатами розгляду повідомлення ініціатора громадського оцінювання селищний голова  ради видає розпорядження про сприяння проведенню громадського оцінювання. Дата видання такого розпорядження є датою початку проведення громадського оцінювання. 

У розпорядженні селищного голови про сприяння проведенню громадського оцінювання зазначаються: 

1) прізвище, ім'я, по батькові та посада уповноваженої особи органу місцевого самоврядування, відповідальної за сприяння проведенню громадського оцінювання; 

2) перелік заходів, що мають бути забезпечені органом або посадовою особою місцевого самоврядування з метою сприяння проведенню громадського оцінювання, із зазначенням строків та відповідальних виконавців; 

3) необхідність утворення та склад робочої групи із сприяння проведенню громадського оцінювання.

7. У проведенні громадського оцінювання може бути відмовлено у разі, якщо: 

1) повідомлення ініціатора громадського оцінювання не відповідає вимогам, визначеним частиною четвертою цієї статті; 

2) предмет громадського оцінювання направлений на оцінку діяльності, що не належить до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування; 

3) член керівного органу ініціатора громадського оцінювання є близькою особою члена органу та/або посадової особи місцевого самоврядування, діяльність якої є предметом громадського оцінювання.

8. Копія розпорядження про сприяння проведенню громадського оцінювання або про відмову у його проведенні із зазначенням підстави відмови та її обґрунтування надсилається ініціатору громадського оцінювання.

9. Висновки та пропозиції, підготовлені за результатами громадського оцінювання, подаються його ініціатором на ім’я селищного голови ради у тримісячний строк з дня початку проведення громадського оцінювання. Якщо ініціатор громадського оцінювання не подав висновки та пропозиції у встановлений строк, громадське оцінювання вважається таким, що не відбулося.

10. Висновки та пропозиції, підготовлені за результатами громадського оцінювання, розглядаються відповідною радою, виконавчим комітетом відповідно до їхніх повноважень. Висновки та пропозиції, підготовлені за результатами громадського оцінювання, мають бути розглянуті виконавчим комітетом селищної ради за участю його ініціаторів протягом 30 робочих днів з дня їх надходження, а місцевою радою – на наступній черговій сесії ради. За наслідками розгляду висновків та пропозицій, підготовлених за результатами громадського оцінювання, відповідна рада, виконавчий комітет приймає рішення, яке підлягає оприлюдненню.

11. Інші питання щодо порядку проведення громадського оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначається Положенням про громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, що затверджується радою.

 

Стаття 37. Засади громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб

1. Здійснення громадського контролю за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади ґрунтується на Конституції та актах законодавства України, Європейській хартії місцевого самоврядування, цьому Статуті та інших актах ради.

2. Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється з метою захисту прав, свобод та законних інтересів жителів територіальної громади, її інтересів.

3. Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється на основі таких принципів:

3.1. відкритості та прозорості;

3.2. пріоритетності прав людини та громадянина;

3.3. законності;

3.4. добровільності та безоплатної участі у здійсненні громадського контролю;

3.5. неупередженості, об’єктивності та достовірності;

3.6. сприяння досягненню балансу приватних та публічних інтересів при вирішенні питань місцевого значення;

3.7. запобігання перешкоджанню здійснення законного громадського контролю;

3.8. професійності та компетентності учасників громадського контролю;

3.9. взаємодії жителів територіальної громади та органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

4. Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування громади та їх посадових осіб здійснюється шляхом:

4.1. забезпечення органами місцевого самоврядування громади та їх уповноваженими посадовими особами права кожного на доступ до публічної інформації у обсягах, передбачених актами законодавства України;

4.2. звітування міського/сільського/селищного голови, депутатів ради, старост про їх роботу згідно з вимогами чинного законодавства;

4.3. участі жителів територіальної громади у роботі консультативно-дорадчих органів, що створюються при раді;

4.5. подання індивідуальних чи колективних звернень громадян України та/або осіб, які не є громадянами України і законно перебувають на її території, із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, заяв або клопотань щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних й особистих прав і законних інтересів та скарг про їх порушення;

4.6. громадської експертизи діяльності органів місцевого самоврядування територіальної громади та їх посадових осіб;

4.7. використання інших форм контролю, не заборонених законодавством.

         

Стаття 38. Доступ до публічної інформації

1. Жителі селищної територіальної громади мають право і на інші форми громадського контролю органів місцевого самоврядування, зокрема на отримання публічної інформації, розпорядником якої є рада та її виконавчі органи, комунальні підприємства, установи та організації, шляхом подання запиту на інформацію, а також на вільний та безоплатний доступ до наборів відкритих даних - інформації, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, або яка перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень.

2. Публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

3. Розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах, із врахуванням законодавства щодо захисту персональних даних.

4. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, зокрема в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту відкриті дані з обов’язковим посиланням на джерело їх отримання.

5. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним, подаватися в письмовій, усній чи іншій формі (поштою, електронною поштою, телефоном, факсом) на вибір запитувача.

6. Порядок розгляду запитів на інформацію, оприлюднення наборів відкритих даних визначається законодавством України.

 

Стаття 39. Органи самоорганізації населення 

1. Органи самоорганізації населення є елементом системи місцевого самоврядування й однією з форм участі жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області у вирішенні окремих питань місцевого значення. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом. 

2. Органи самоорганізації населення (далі – ОСН) утворюються з ініціативи жителів Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області на підставі рішення Шевченківської селищної ради, яка дає згоду на їх утворення і наділяє їх певними повноваженнями з числа тих, що передбачені Законом України «Про органи самоорганізації населення» та іншими актами законодавства.

3. ОСНи можуть утворюватися на частині території Шевченківської селищної територіальної громади в межах селища, села, вулиці, багатоквартирного будинку. Територія, в межах якої утворюється ОСН, визначається загальними зборами.

4. Повноваження ОСНів визначаються законом, передаються їм Шевченківською селищною радою і закріплюються у власному Положенні. У разі делегування ОСНу Шевченківською селищною радою Купянського  району Харківської області певних повноважень виконавчих органів ради разом із передачею матеріально-технічними і фінансовими ресурсами, це делегування і передача закріплюються у Договорі.

5. ОСНи самостійно здійснюють управління переданим їм майном і коштами відповідно до програм соціально-економічного та культурного розвитку території, на якій вони діють. ОСНи співпрацюють з ОСББ, іншими громадськими об’єднаннями. 

6. Органи і посадові особи місцевого самоврядування надають допомогу ОСНам у здійсненні ними своїх повноважень, забезпечують їх інформацією, приміщенням, засобами зв’язку в межах власних можливостей.

7. ОСНи вправі брати участь у формуванні та реалізації місцевих цільових і комплексних програм соціально-економічного розвитку Шевченківської селищної територіальної громади, забезпечувати залучення додаткових фінансових, матеріальних, людських ресурсів.

8. Фінансовою основою діяльності ОСНів є кошти бюджету, які передані йому Шевченківською селищною радою для здійснення власних та делегованих нею повноважень, а також кошти, які формуються за рахунок власної економічної діяльності та добровільних внесків фізичних та юридичних осіб й інших надходжень, не заборонених законодавством.

 

РОЗДІЛ V ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ  З ІНШИМИ СУБ’ЄКТАМИ

Стаття 40. Взаємовідносини Шевченківської селищної ради Куп’янського  району Харківської області, її виконавчих органів та посадових осіб з інститутами громадянського суспільства

1. Інститути громадянського суспільства - це громадські об'єднання, професійні спілки та їх об'єднання, благодійні організації та інші непідприємницькі товариства, установи та організації - юридичні особи приватного права, легалізовані відповідно до законодавства.

2. Взаємовідносини ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства здійснюються шляхом:

2.1. сприяння діяльності будь-яким законно сформованим інститутам громадянського суспільства, їх максимального залучення до участі у вирішенні питань місцевого значення;

2.2. неупередженій та однаковій підтримці законної діяльності усіх інститутів громадянського суспільства;

2.3. залучення громадськості до процесу підготовки проєкту місцевого бюджету, контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, комунальних підприємств, закладів, установ та організацій;

2.4. забезпечення доступу будь-яких осіб, що на законних підставах перебувають у межах Шевченківської селищної територіальної громади, до консультацій та правової допомоги (у тому числі безоплатної) з питань порядку створення і діяльності інститутів громадянського суспільства;

2.5. стимулювання волонтерської діяльності.

3. Порядок взаємовідносин ради з політичними партіями, органами виконавчої влади та іншими суб’єктами владних повноважень не є предметом регулювання цього Статуту та визначається Конституцією та актами законодавства України.

 

Стаття 41. Взаємовідносини Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області з іншими територіальними громадами

1. Взаємовідносини Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами здійснюються на принципах добросусідства, партнерства та взаємної вигоди.

2. З метою налагодження взаємовідносин, реалізації спільних проектів між територіальною громадою та іншими територіальними громадами можуть укладатися відповідні договори, меморандуми, тощо.

3. Співробітництво територіальних громад здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.

4. Територіальна громада може об’єднуватися з іншими територіальними громадами в порядку, визначеному законом.

 

Стаття 42. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця

1. Рада має право бути членами асоціацій, спілок, організацій тощо з метою захисту прав та інтересів громади, ефективного здійснення своїх повноважень.

2. Асоціаціям та іншим добровільним об’єднанням органів місцевого самоврядування не можуть передаватися владні повноваження органів місцевого самоврядування територіальної громади.

3. Рада в інтересах територіальної громади може брати участь у міжмуніципальній, транскордонній та міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя.

4. Співпраця територіальної громади з іншими територіальними громадами, асоціаціями органів місцевого самоврядування та їх добровільними об’єднаннями тощо реалізується через візити офіційних делегацій, проведення спільних заходів, реалізацію спільних проєктів, а також іншими, передбаченими актами законодавства України способами.

 

Стаття 43. Міжнародна та інтеркультурна співпраця 

1. Шевченківська селищна територіальна громада Куп’янського  району Харківської області через свою раду, виконавчі органи та уповноважених посадових осіб сприяє розвитку міжнародних зв'язків, в тому числі з громадами міст-побратимів інших країн світу, здійснює обмін делегаціями посадових осіб та депутатів ради, керівників та представників комунальних підприємств, установ та організацій, дітей та молоді, мистецьких колективів та колективів художньої самодіяльності, спортсменів та спортивних команд тощо.

2. Рада на добровільних та на договірних засадах може входити до міжнародних асоціацій та інших добровільних об’єднань в порядку, передбаченому чинним законодавством України. При входженні громади до міжнародних добровільних об’єднань забороняється передача їм будь-яких самоврядних повноважень виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

4. Рада сприяє розвитку співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, товариствами, фондами тощо, а також з іноземними бізнесовими структурами, залученню міжнародних інвестицій, міжнародної технічної допомоги, допомоги в гуманітарній сфері тощо.

5. Уповноважений орган чи посадові особи місцевого самоврядування здійснюють постійний моніторинг міжнародних муніципальних проєктів, які реалізуються у співпраці з міжнародними організаціями з метою соціального, економічного та культурного розвитку громади.

6. Рада, її посадові особи, комунальні підприємства, установи, громадські організації у рамках міжнародної діяльності можуть реалізувати іміджеві та маркетингові проєкти, які спрямовані на залучення іноземних інвестицій в економіку населених пунктів громади.

7. Рада, надає підтримку при реєстрації представництв іноземних установ, підприємств, організацій на території громади.

8. Рада, її уповноважені органи чи особи здійснюють заходи із збереження та розвитку зв’язків з осередками української діаспори за кордоном, які об’єднують колишніх жителів громади, походження та родинні зв’язки яких пов’язані з Шевченківською селищною територіальною громадою. Рада може приймати рішення про затвердження програми розвитку зв’язків з організаціями, що об’єднують представників української діаспори за кордоном.

9. Рада, та її виконавчі органи сприяють розвитку міжкультурних зв’язків та ефективній реалізації інтеркультурної політики.

10. Рада, може самостійно здійснювати міжнародну діяльність, крім випадків, коли згідно з чинним законодавством відповідні заходи мають погоджуватися з Міністерством закордонних справ України.

 

Стаття 44. Партнерські міста (міста-побратими)  

1. Шевченківська селищна територіальна громада Куп’янського  району Харківської області прагне налагодження дружніх зв’язків не тільки з громадами інших міст України, а й з громадами міст інших країн світу. Відповідно територіальна громада, рада та її посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальній, транскордонній і міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з громадами, містами та регіонами, у тому числі, за кордоном, міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя. Таке співробітництво ґрунтується на принципах взаємоповаги, рівноправності та взаємної користі.

2. Для офіційного оформлення співпраці можуть укладатись угоди, меморандуми про співробітництво та побратимство.

3. Співпраця громад реалізовується через візити офіційних делегацій, проведення спільних заходів, реалізації спільних проєктів та інші форми.

4. Міста-побратими користуються на території населених пунктів громади сприятливими умовами для здійснення міжмуніципального співробітництва, які визначаються відповідними угодами та актами органів місцевого самоврядування.

5. Перелік офіційних міст-партнерів та інформація про умови співпраці публікуються на офіційному сайті ради.

 

РОЗДІЛ VІ  УЧАСТЬ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ КУП’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ   

Стаття 45. Права дітей та молоді на участь у місцевому самоврядуванні

  1. Рада, її посадові особи та виконавчі органи створюють механізми та гарантії залучення дітей та молоді (далі - молоді) до суспільного життя територіальної громади, а також участі у місцевому самоврядуванні та процесі вироблення рішень.
  2. Залучення молоді до місцевого самоврядування та процесу вироблення рішень здійснюється через такі механізми, як молодіжні/дитячі ради, студентське та учнівське самоврядування, залучення молоді у розподіл коштів бюджету територіальної громади, молодіжні центри та простори, проведення консультацій, залучення до реалізації проектів, спрямованих на розвиток територіальної громади, але не обмежуючись ними.
  3. З урахуванням основних засад та принципів з охорони дитинства та вимог щодо недискримінації, рада та її виконавчі органи створює належні умови та забезпечує будь-якій дитині, яка досягла такого віку і рівня розвитку, що може висловити свою думку та погляди, право самостійно або у групі дітей вільно виражати їх з усіх питань, віднесених до компетенції місцевого самоврядування в Шевченківській селищній територіальній громаді.
  4. Молодь інформується радою про результати розгляду порушеного ними питання або наданих пропозицій та отримати роз’яснення щодо можливості їх врахування.
  5. Основними завданнями ради в реалізації права молоді на участь у місцевому самоврядуванні є:

5.1. створення умов для залучення молоді до громадського, політичного, соціально-економічного, культурного, спортивного життя територіальної громади, популяризація ролі та важливості участі молоді у процесі ухвалення рішень;

5.2. підтримка молоді в реалізації її соціально-економічного потенціалу, у тому числі для вирішення житлових питань, питань професійного розвитку, працевлаштування, задоволення освітніх, медичних, культурних та інших потреб;

5.3. формування громадянської, національної та культурної ідентичності української молоді;

5.4. сприяння інституційному розвитку молодіжних та дитячих громадських об'єднань, молодіжних центрів, посилення їхньої ролі у процесі соціалізації молоді;

5.5. розвиток молодіжної інфраструктури.

 

Стаття 46. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні

Участь молоді у місцевому самоврядуванні забезпечується шляхом врахування позиції молоді під час прийняття рішень, що їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик та питань благоустрою територій. А також залучення молоді до реалізації рішень, що їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик, питань благоустрою територій та інше.

Механізми та інструменти участі молоді у місцевому самоврядуванні:

2.1. інформування про рішення та дії ради, її органів та посадових осіб, що стосуються молоді, шляхом оприлюднення відповідної інформації на офіційному веб-сайті ради, через засоби масової інформації, соціальні мережі та за допомогою інших доступних засобів та методів комунікації;

2.2. проведення консультацій, у тому числі електронних, іншими заінтересованими сторонами, проведення опитувань та інших заходів із залученням молоді тощо;

2.3 налагодження діалогу з молоддю шляхом підтримки молодіжних ініціатив, утворення молодіжних/дитячих рад, призначення радників з питань молоді, проведення громадських слухань, публічних обговорень, створення робочих груп із залученням суб’єктів молодіжної роботи під час розгляду питань, що їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик, питань благоустрою територій та інших;

2.4. забезпечення представництва молоді у складі консультативно-дорадчих органів, що утворюються радою з питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик та питань благоустрою територій;

2.5. участі в студентському/учнівському самоврядуванні;  

2.6. запровадження шкільного громадського бюджету. 

3. Молодь, якій виповнилося 14 років, має право ініціювати та брати участь у таких формах участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, як місцева ініціатива, громадські слухання, публічні консультації, консультативно-дорадчий орган при органі та/або посадовій особі місцевого самоврядування та в інших формах участі, що не суперечать закону.

 

Стаття 47. Молодіжна рада

1. Молодіжна рада – це молодіжний консультативно-дорадчий орган, що утворюється при раді з метою залучення молоді до формування та реалізації молодіжної політики та питань, які стосуються молоді.

2. Рада затверджує положення про молодіжну раду та здійснює організаційно-методичне забезпечення її діяльності.

3. Молодіжна рада:

3.1. сприяє реалізації права молоді на участь у місцевому самоврядуванні;

3.2. вносить до ради пропозиції щодо організації консультацій з молоддю;

3.3. надає пропозиції, висновки, рекомендації щодо питань, що стосуються молоді та вправі ініціювати питання на розгляд ради;

3.4. розробляє спільно з молодіжними, дитячими громадськими об’єднаннями та іншими суб’єктами, що здійснюють молодіжну роботу пропозиції щодо пріоритетів розвитку молодіжної сфери та інших питань, які їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик та питань благоустрою територій;

3.5. здійснює моніторинг і оцінку ефективності розвитку молодіжної сфери;

3.6. бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, спрямованих на розвиток молодіжної сфери;

3.7. вивчає стан виконання законів України, інших нормативно-правових актів, що стосуються молоді;

3.8. налагоджує міжрегіональні та міжнародні зв'язки з питань реалізації молодіжної політики міста.

3.9. виконує інші завдання, визначені положенням про молодіжну раду.

3.10. Молодіжна рада діє на засадах добровільності, відкритості, прозорості та звітує перед громадськістю про свою діяльність не менше одного разу на рік.

3.11. Селищний голова може призначати радника з питань молоді на громадських чи інших засадах.

 

Стаття 48. Молодіжні центри та простори

1. На території Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області радою можуть створюватись молодіжні центри та простори. Вони утворюються та діють з метою забезпечення рівного доступу молоді до послуг, що надаються молодіжними центрами, раціонального та ефективного використання ресурсів, формування умов для комфортного, безпечного та інклюзивного молодіжного середовища відкритих можливостей, яке плекає національну ідентичність та європейські демократичні принципи, створення безпечних, інклюзивних та креативних інфраструктурних об'єктів для змістовного проведення часу кожною молодою людиною, загальної координації їхньої діяльності, розвитку та підтримки молодіжних ініціатив.

З метою розвитку молодіжної інфраструктури рада та її виконавчі органи, заклади освіти, позашкільної освіти, культури, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування можуть організовувати роботу молодіжних просторів.

2. Порядок функціонування молодіжного простору визначається власником (балансоутримувачем, розпорядником) будівель, споруд, інших приміщень чи земельних ділянок, на базі яких організовано молодіжний простір та відповідно до прийнятих стандартів роботи молодіжних просторів. 

         

Стаття 49. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді

1. Креативній та обдарованій молоді рада надає всебічну підтримку з метою реалізації соціально значущих проектів та ініціатив у порядку, визначеному законодавством.

2. Рада може встановлювати спеціальні гранти для молоді.

3. Рада сприяє проведенню регіональних та місцевих конкурсів, виставок, фестивалів, концертів, проєктів, наукових конференцій тощо для виявлення, підтримки і поширення ініціативних та творчих прагнень молоді.

 

РОЗДІЛ VII ЗАСАДИ РОЗВИТКУ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Стаття 50. Сталий розвиток Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області

1. Основні напрями розвитку громади базуються на концепції сталого розвитку, основою якого є збалансування економічних, соціальних та екологічних аспектів людської діяльності з метою задоволення сьогоденних потреб без шкоди для інтересів майбутніх поколінь.

2. Сталий розвиток територіальної громади базується на принципах:

2.1. передбачуваності та зрозумілості дій місцевої влади;

2.2. нарощення конкурентоспроможності громади, впровадження інноваційно орієнтованої економічної політики;

2.3. ефективного розвитку інфраструктури громади, створення умов для комфортного проживання та ведення бізнесу в громаді;

2.4. безперешкодного доступу населення до якісних житлово-комунальних послуг;

2.5. забезпечення збалансованого розвитку економіки та екології, раціонального використання природних ресурсів, стимулювання навколишнього природного середовища до відтворення;

2.6. енергоефективності, енергозбереження, використання відновлювальних джерел енергії для зменшення впливу на зміну клімату;

2.7. подолання соціальної та територіальної нерівності, боротьба із бідністю та безробіттям у громаді, досягнення гендерної рівності;

2.8. забезпечення правопорядку та громадської безпеки;

2.9. збереження та розвиток культурної та архітектурної спадщини громади;

2.10. імплементації партисипативної демократії.

3. Сталий розвиток територіальної громади забезпечується шляхом розроблення та реалізації:

3.1. комплексної стратегії розвитку громади;

3.2. програм економічного та соціального розвитку громади;

3.3. цільових та інших програм місцевого розвитку громади;

3.4. комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади;

3.5. концепції інтегрованого розвитку громади;

3.6. інших документів стратегічного планування та розвитку громади.

 

Стаття 51. Стратегічні документи з розвитку селищної територіальної громади

1. Стратегічні документи з розвитку територіальної громади є системою взаємопов’язаних документів, яка включає:

1.1. стратегію розвитку територіальної громади;

1.2. містобудівну документацію;

1.3. інші документи з планування розвитку територіальної громади.

2. Стратегічні документи та щорічні звіти про їх виконання оприлюднюються на офіційному вебсайті ради в мережі Інтернет.

3.Затверджені стратегічні документи, строки яких виходять за межі терміну повноважень ради відповідного скликання, зберігають чинність до закінчення їх строків та є обов’язковими до виконання для ради всіх наступних скликань.

4. Розробка стратегічних документів з розвитку територіальної громади відбувається із залученням громадськості у формах, визначених чинним законодавством та Статутом, починаючи з етапу формування завдання на розробку цих документів або змін до них.

5. Проєкти стратегічних документів з розвитку територіальної громади розміщуються на вебсайті ради і проходять громадські слухання, результати яких публікуються на веб-сайті ради і враховуються при доопрацюванні цих проектів.

 

Стаття 52. Стратегія розвитку селищної територіальної громади

1. Стратегія розвитку територіальної громади (далі - Стратегія) є комплексним стратегічним довгостроковим документом, який визначає напрямки розвитку територіальної громади, збалансованої реалізації її екологічного, економічного і соціального потенціалу.

2. Стратегія включає заходи із покращення рівня розвитку всіх сфер життєдіяльності в територіальній громаді, підвищення рівня комфортних та безпечних умов проживання, якісних освітніх, культурних, медичних послуг та відпочинку, надання соціальних та адміністративних послуг, розвитку транспортної інфраструктури, підвищення рівня самоорганізації жителів, сприяння розвитку середнього та малого підприємництва, сприяння залученню інвестицій, розвитку зв’язків між наукою та бізнесом та інші. План дій до Стратегії включає перелік заходів з розвитку різних сфер діяльності на короткостроковий період.

3. Заходи плану дій до Стратегії відображаються у програмах соціально-економічного розвитку та бюджеті на відповідні роки.

4. По секторальних напрямках Стратегія визначає концептуальні моделі організації надання публічних послуг відповідної сфери та довгострокові плани розбудови таких моделей.

5. Стратегія розробляється на термін не менший, ніж п'ять років.

6. Стратегія має враховувати положення стратегії розвитку Харківської  області та інших планувальних документів, ухвалених на обласному/районному рівнях.

 

Стаття 53. Порядок розподілу бюджету територіальної громади

1. Рада під час розподілу бюджету територіальної громади дотримується принципів справедливості, рівномірності та неупередженості в поділі бюджетних коштів на загальносуспільні потреби Шевченківської селищної територіальної громади Куп’янського  району Харківської області та враховує необхідність забезпечення потреб всіх жителів та гідних умов їх проживання.

2. Для забезпечення справедливого та оптимального розподілу коштів між старостинським округом та адміністративним центром територіальної громади, селищним головою раз в рік проводяться бюджетні слухання щодо оптимального розподілу бюджету на потреби громади та для гармонійного розвитку всієї території територіальної громади.

3. Бюджетні слухання щодо розподілу бюджетних коштів селищної територіальної громади реалізуються шляхом проведення громадських слухань відповідно до Положення про громадські слухання в  Шевченківській селищній територіальній громаді Куп’янського  району Харківської області.

4. Для запровадження сталих процесів з розподілу бюджетних коштів в Шевченківській селищній територіальній громаді радою окремим рішенням ухвалюється порядок проведення бюджетних слухань. Також порядок проведення бюджетних слухань може бути визначений шляхом прийняття радою бюджетного регламенту Шевченківської селищної територіальної громади Купянського  району Харківської області.

 

Стаття 54. Охорона довкілля

1. Діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування з охорони довкілля і вирішення екологічних проблем територіальної громади спрямовується на захист навколишнього природного середовища через підготовку і реалізацію цільових проєктів з метою забезпечення сприятливих екологічних умов для проживання, праці і відпочинку людей, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища.

 2. Шевченківська селищна рада Куп’янського  району Харківської області затверджує цільові програми покращення екологічного стану території  селищної територіальної громади, включає екологічні розділи до документів з планування її розвитку, вирішує питання виділення бюджетного фінансування на охорону довкілля.

3.  Шевченківська селищна рада Куп’янського  району Харківської області та виконавчий комітет не менше двох разів на рік розглядають на своїх засіданнях питання щодо екологічної ситуації на території селищної територіальної громади і контролю за ходом виконання запланованих заходів із її покращання.

 

Стаття 55. Застосування гендерно-орієнтованого підходу під час планування розвиткуселищної територіальної громади 

1. Політика гендерної рівності є наскрізною, усі нормативні акти ради повинні відповідати принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

2. Під час розроблення нормативно-правових актів, зокрема документів з планування розвитку селищної територіальної громади, проєкту місцевого бюджету на наступний рік, інших проєктів нормативних актів посадових осіб та органів місцевого самоврядування може проводитися їх гендерно-правова експертиза.

3. Гендерно-правова експертиза передбачає аналіз проектів актів на відповідність принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

4. Забезпечення гендерної рівності здійснюється через:

4.1. гармонізацію професійного та особистого життя жінок і чоловіків; участь у процесах прийняття рішень і розподілі ресурсів незалежно від статі;

4.2. створення рівних умов для жінок і чоловіків у кар’єрному зростанні та професійному розвитку;

4.3. створення умов для відповідального батьківства і материнства, партнерського розподілу сімейних обов’язків;

4.4. зменшення (викорінення) домашнього та гендернозумовленого насильства у всіх його проявах;

4.5. формування гармонійно розвиненої особистості без гендерних стереотипів та упереджень.

4.6. інших, не заборонених законодавством.

5. Рада здійснює повноваження у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків відповідно до Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та іншого законодавства України.

 

Стаття 56. Розвиток науки й освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, культури та мистецтва

1. Рада та її виконавчі органи забезпечують розвиток соціально-гуманітарної сфери життєдіяльності територіальної громади (науки й освіти, охорони здоров’я, фізкультури і спорту, культури та мистецтва тощо).

2. Основні напрями і пріоритети соціально-гуманітарного розвитку територіальної громади визначаються Радою при розробці рішень з планування розвитку територіальної громади.

 

Стаття 57. Розвиток волонтерської діяльності 

1. Розвиток волонтерства в селищній територіальній громаді збільшує соціальний капітал громади через самоорганізацію жителів, соціальну активність та включеність в розвиток громади.

2. Задля забезпечення стабільного розвитку волонтерства у громаді, рада та її виконавчі органи сприяють:

- популяризації та зростанню включеності жителів у волонтерську діяльність та активізацію їхньої залученості у суспільно значущі сфери життя громади;

- залученню волонтерів до діяльності  виконавчих органів ради, комунальних установ, підприємств та організацій і виконання місцевих цільових програм;

- створенню сприятливих умов для розвитку волонтерства, підвищення рівня самоорганізації жителів селищної територіальної громади;

- інституційному розвитку організацій та установ у громаді, що залучають до своєї діяльності волонтерів через проведення освітніх та інших заходів.

3. Заходи підтримки сприяння розвитку волонтерської діяльності вселищній територіальній громаді визначаються радою та затверджуються її рішенням.

 

Стаття 58. Утвердження української національної та громадянської ідентичності

1. До повноважень ради та її виконавчих органів у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності належить:

1.1. забезпечення реалізації державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;

1.2. розроблення, затвердження та реалізація місцевої програми у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;

1.3. забезпечення формування, оптимізації та розвитку інфраструктури з утвердження української національної та громадянської ідентичності;

1.4. сприяння створенню та діяльності закладів сфери утвердження української національної та громадянської ідентичності, забезпечення діяльності таких закладів, що належать до комунальної форми власності;

1.5. сприяння підготовці та підвищенню кваліфікації фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності;

1.6. сприяння реалізації проєктів у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;

1.7. створення умов для залучення жителів громади до прийняття рішень з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності.

2. Рада створює, ухвалює положення і забезпечує роботу координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності в територіальній громаді.

 

РОЗДІЛ VIII ЗВІТУВАННЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХ ПОСАДОВИХ ОСІБ ПЕРЕД СЕЛИЩНОЮ ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ

Стаття 59. Загальні засади звітування органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, депутатів Ради перед селищною територіальною громадою

1. Звітування ради та її посадових осіб здійснюється з метою забезпечення прозорості діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також інформування населення про вирішення питань місцевого значення. 

2. Про свою роботу перед територіальною громадою звітують: 

2.1. Селищний голова – перед селищною територіальною громадою та, на вимогу перед радою. 

2.2. Депутати ради – перед селищною територіальною громадою. 

2.3. Старости – перед радою та жителями старостинського округу. 

3. Процедура звітування перед селищною територіальною громадою відбувається у порядку, визначеному чинним законодавством, цим Статутом, регламентом та рішеннями ради. 

4. Про місце, час і спосіб організації звітування перед селищною територіальною громадою селищний голова, староста, депутат ради, повідомляє не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування через місцеві засоби масової інформації та/або шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному вебсайті ради. 

5. Відкрита зустріч з селищною територіальною громадою організовується та здійснюється у спосіб, який дозволяє жителям поставити запитання, висловити зауваження та подати пропозиції. 

6. Письмові звіти, надані селищним головою, депутатами, старостою, оприлюднюються на офіційному сайті ради. Автор звіту має забезпечити його своєчасне подання уповноваженій особі ради для попереднього оприлюднення.

 

Стаття 60. Звітування селищного голови

1. Селищний голова зобов’язаний звітувати про свою роботу перед селищною територіальною громадою не менше двох разів на рік. 

2. Селищний голова звітує перед селищною територіальною громадою під час проведення відкритої зустрічі у спосіб, що дає змогу жителям поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції.

3. Письмовий звіт селищного голови про свою роботу оприлюднюється на офіційному вебсайті ради та розміщується у приміщенні ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення відкритої зустрічі.

4. Письмовий звіт селищного голови перед селищною територіальною громадою може включати, крім інформації про його діяльність, відомості про: 

4.1. реалізацію стратегічних і програмних документів розвитку територіальної громади; 

4.2. виконання бюджету селищної територіальної громади; 

4.3. план роботи на наступний звітний період; 

4.4. результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини; 

4.5. про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами ради; 

4.6. інші питання місцевого значення. 

5. Селищний голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради на вимогу не менше половини депутатів відповідної ради у визначений ними строк, але не раніше наступної чергової сесії

6. Звітування голови перед радою відбувається відповідно у порядку, визначеному Статутом селищної територіальної громади та Законом України Про місцеве самоврядування в Україні.

 

Стаття 61. Звітування депутатів Ради

1. Депутати ради до кінця березня місяця звітують про свою роботу перед селищною територіальною громадою за рік, який слідує за звітним.

2. Депутат місцевої ради звітує про свою роботу під час проведення відкритої зустрічі у спосіб, що дає змогу виборцям поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції.

3. Письмовий звіт депутата місцевої ради про свою роботу оприлюднюється на офіційному вебсайті відповідної ради та розміщується у приміщенні відповідної ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення відкритої зустрічі.

Письмовий звіт депутата включає відомості про: 

3.1. діяльність у раді та її органах, зокрема, але не виключно, – про присутність на пленарних засіданнях і засіданнях постійних та інших комісій Ради; 

3.2. роботу у виборчому окрузі; 

3.3. прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання; 

3.4. особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців. 

4. Звітування депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців. 

5. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями. 

6. Постійні комісії ради періодично, але не рідше одного разу на рік, звітують про свою роботу у раді, виконання контрольних функцій, відвідуваність депутатами ради засідань постійних комісій, прийнятті та в організації виконання рішень ради за попередній рік.

7. Тимчасові контрольні комісії та робочі групи ради звітують про свою роботу на пленарному засіданні ради після виконання покладених на них завдань у терміни, визначені рішенням про їх утворення, або на вимогу не менше як 1/3 депутатів від загального складу ради.

 

Стаття 62. Звітування старости

1. Староста звітує перед жителями відповідного старостинського округу, на відкритій зустрічі не менше одного разу на рік протягом першого кварталу року, що слідує за звітним. Інформація про звітування, а також письмовий звіт старости оприлюднюється на офіційному вебсайті ради та розміщуються у приміщенні ради не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення звіту. Порядок звітування старости визначається Положенням про старосту.

2.  Письмовий звіт старости перед жителями відповідного старостинського округу включає в себе, крім інформації про його діяльність, відомості про: 

2.1. реалізацію документів з планування розвитку територіальної громади в частині, що стосується відповідного старостинського округу; 

2.2. про спрямування коштів громади та залучення інших коштів на потреби та розвитку старостинського округу; 

2.3. план роботи на наступний звітний період; 

2.4. результати виконання плану роботи, оголошеного під час попереднього звітування із зазначенням вжитих заходів, а в разі невиконання (часткового виконання) попереднього плану – відповідні причини; 

2.5. інші питання місцевого значення.

 

РОЗДІЛ IX. ПОЛІТИКА ДОБРОЧЕСНОСТІ В ГРОМАДІ

Стаття 63. Завдання громади з розбудови доброчесності         

1. Завданнями з розбудови доброчесності на території селищної територіальної громади є:

1.1. забезпечення ефективного та доброчесного врядування;

1.2. формування нульової толерантності до корупції;

1.3. забезпечення відкритості та прозорості;

1.4. впровадження системного підходу та превентивних заходів щодо запобігання і виявлення корупції;

1.5. усунення корупційних чинників у процедурах закупівель.

 

Стаття 64. Шляхи розбудови доброчесності 

1. Дотримання Конституції та законів України, вчинення дій лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законодавством України.

2. Дотримання принципів та правил етичної поведінки серед посадових осіб органів місцевого самоврядування.

3. Дотримання принципів доброчесної управлінської діяльності, заснованих на принципах доброго врядування. 

4. Застосування широкої інклюзивності при виробленні політик та рішень, що передбачає залучення якомога більшої кількості жителів громади. 

5. Дотримання вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

6. Забезпечення доступу громадян до публічної інформації.

7. Підвищення якості надання адміністративних послуг.

 

Стаття 65. Заходи з доброчесності ради         

1. Заходи з доброчесності ради:

1.1. впровадження ефективних інструментів для розбудови доброчесності;

1.2. запобігання незаконному збагаченню через забезпечення контролю щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування;

1.3. забезпечення відкритості та прозорості діяльності органу місцевого самоврядування;

1.4. забезпечення переваги інтересів територіальної громади над приватними інтересами посадових осіб; 

1.5. запобігання корупції у сфері добору кадрів та забезпечення професійності кадрів;

1.6. запобігання корупції у вразливих до корупційних правопорушень сферах діяльності органів місцевого самоврядування;

1.7. забезпечення залучення громадськості до формування, реалізації, оцінки політики доброчесності;

1.8. забезпечення розробки, прийняття та ефективного впровадження антикорупційної програми та заходів.

2. Заходи з доброчесності, антикорупційна програма, строки та відповідальні за їх виконання, визначаються у Антикорупційній програмі, що затверджується радою.

 

РОЗДІЛ Х ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 66. Затвердження та внесення змін до Статуту

 

Затвердження Статуту та внесення змін і доповнень до нього здійснюється радою. Для затвердження статуту та змін до нього в обов’язковому порядку проводяться громадські слухання. 

Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту мають право подавати на розгляд ради селищний голова, депутати ради, виконавчий комітет ради та жителі територіальної громади в порядку внесення місцевої ініціативи чи електронної петиції. 

Рішення ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу ради. 

Рішення про затвердження цього Статуту, текст Статуту та його додатки, а також рішення про внесення змін до Статуту оприлюднюються у порядку, визначеному частиною п’ятою статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

 

 

 

Начальник селищної

військової адміністрації                                                         Сергій СТАРІКОВ

 

 

 

 

                                

                                       

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Додаток 1

                                                                                 до Статуту Шевченківської селищної

                                                                                 територіальної громади Купянського  району  

                                   Харківської області

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про загальні збори громадян за місцем проживаня в

Шевченківській селищній територіальній громаді

 

 

Положення встановлює порядок ініціювання, організації та проведення загальних зборів громадян за місцем проживання, порядок врахування їх результатів органами місцевого самоврядування Шевченківської селищної територіальної громади (далі – територіальна громада) та їх посадовими особами.

Загальні збори громадян за місцем проживання є однією з форм участі жителів Шевченківської селищної територіальної громади (далі - жителів) у вирішенні питань місцевого значення відповідно до статті 8 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

 

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Право жителів проводити загальні збори  громадян за місцем проживання

1. Загальні збори  громадян за місцем проживання (далі – загальні збори) скликаються за місцем проживання громадян для обговорення і прийняття рішень з питань місцевого значення, відповідно до території на якій вони відбуваються.

2. Порядок проведення загальних зборів  громадян за місцем проживання регулюється Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, цим Положенням, яке є додатком до Статуту Шевченківської селищної територіальної громади. 

Стаття 2. Територія проведення загальних зборів  

Загальні збори відбуваються у межах: громади; селища; села; кварталу чи вулиці (-ць);  будинку (декількох будинків) чи інших частин громади.

Стаття 3. Право жителів брати участь у загальних зборах

1. У загальних зборах  з правом голосу можуть брати участь повнолітні жителі, які проживають на законних підставах на території, в межах якої проводяться загальні збори. 

2. Участь у загальних зборах  обов’язкова для ініціаторів скликання загальних зборів, представників профільних органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів і посадових осіб, депутатів Шевченківської селищної ради, зазначених у повідомленні про скликання зборів. Відсутність відповідних представників не може бути підставою для перенесення загальних зборів чи визнання їх такими, що не відбулися.

3. Учасниками загальних зборів  з правом дорадчого голосу на запрошення ініціаторів можуть бути:

            – народні депутати України;

             Шевченківський селищний голова (начальник селищної військової адміністрації), депутати Шевченківської селищної ради, представники органів виконавчої влади, які не проживають на відповідній території або не обрані делегатами конференції; 

            – представники підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, громадських об’єднань, органів самоорганізації населення, організацій співвласників багатоквартирних будинків. 

 

РОЗДІЛ ІІ. ПОВНОВАЖЕННЯ ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ

Стаття 4. Повноваження загальних  громадян за місцем проживання 

На розгляд загальних зборів виносяться будь-які питання місцевого значення, у тому числі, але не обмежуючись цим:

І. У сфері представлення та захисту прав та інтересів мешканців відповідної території у взаємовідносинах з органами місцевого самоврядування та їхніми посадовими особами:

1) обговорювати проєкти актів селищної ради, її виконавчого комітету та інших виконавчих органів;

2) вносити пропозиції до порядку денного сесій селищної ради та засідань її виконавчого комітету;

3) направляти звернення до органів державної влади, обласних та районних рад, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності з питань, які є важливими для забезпечення інтересів жителів територіальної громади.

ІІ. У сфері забезпечення участі жителів територіальної громади у формуванні та реалізації програм соціально-економічного розвитку відповідної території, інших місцевих програм:

1) обговорювати та вирішувати питання щодо спрямування коштів жителів територіальної громади разом з коштами місцевого бюджету, підприємств, установ та організацій різних форм власності, трудових і матеріально-технічних ресурсів на будівництво, модернізацію, ремонт і утримання об’єктів соціальної інфраструктури, благоустрій населених пунктів, на заходи з охорони навколишнього природного середовища;

2) приймати рішення про запровадження місцевих зборів на засадах добровільного самооподаткування;

3) вносити до селищної ради пропозиції щодо передачі або придбання в комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ чи організацій різних форм власності або їх структурних підрозділів та інших об’єктів, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунальних, соціальних, культурних, побутових та інших потреб територіальної громади;

4) вносити пропозиції до селищної ради та їх виконавчих органів щодо надання допомоги інвалідам, ветеранам війни і праці, самотнім особам похилого віку, багатодітним сім’ям та іншим категоріям малозабезпечених жителів територіальної громади в порядку реалізації місцевих програм у сфері соціального захисту населення;

5) обговорювати питання, пов’язані із залученням населення до ліквідації наслідків аварії чи стихійного лиха, сприяти органам місцевого самоврядування у проведенні робіт з ліквідації цих наслідків;

6) вимагати, отримувати від органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб та заслуховувати інформацію про стан навколишнього середовища, про заходи, що вживаються з метою його збереження та поліпшення.

ІІІ. У сфері забезпечення участі жителів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення:

1) обговорювати у випадках, передбачених законодавством України, тарифи на житлово-комунальні послуги, що надають суб’єкти господарювання усіх форм власності.

IV. У сфері забезпечення створення, діяльності та ліквідації органів самоорганізації населення:

1) приймати рішення про створення органу самоорганізації населення, визначення його назви;

2) подавати заяву до селищної ради про створення органу самоорганізації населення;

3) визначати строк повноважень персонального складу органу самоорганізації населення;

4) визначати основні напрями діяльності органу самоорганізації населення та обсяг його власних повноважень при його створенні та в подальшому – у межах, визначених Законом України “Про органи самоорганізації населення”;

5) затверджувати Положення про орган самоорганізації населення, вносити до нього зміни;

6) визначати кількісний склад та обирати персональний склад (голову, заступників голови, секретаря та членів) органу самоорганізації населення;

7) переобирати склад органу самоорганізації населення, відкликати, обирати окремих його членів замість вибулих, змінювати кількісний склад органу самоорганізації населення.

 

РОЗДІЛ III. ПОРЯДОК СКЛИКАННЯ І ПІДГОТОВКИ ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ

Стаття 5. Ініціатори загальних зборів

Загальні збори можуть скликатися:

1) селищним головою;

2) Шевченківською селищною радою, депутатською фракцією, постійною депутатською комісією,  депутатів Ради;

3) старостами;

4) органом самоорганізації населення (далі – ОСН);

5) об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ), житлово-будівельним кооперативом (далі - ЖБК);

6) для загальних зборів усієї Шевченківської селищної територіальної громади - не менше як 100 жителів, які досягли вісімнадцятирічного віку та на законних підставах проживають на відповідній території;

7) для загальних зборів у межах селища; села; кварталу чи вулиці (-ць); будинку (декількох будинків) чи інших частин громади - не менше як 20 жителів, які досягли вісімнадцятирічного віку та на законних підставах проживають на відповідній території.

Стаття 6. Подання ініціативи про скликання загальних зборів

1. Селищний голова видає розпорядження про скликання загальних зборів.

2. Селищна рада, депутатська фракція, постійна депутатська комісія, депутатська група ⅕ депутатів Ради, староста, ухвалюють рішення про скликання загальних зборів  відповідно до Регламенту Ради та відповідних положень про їх діяльність. 

3.Органи самоорганізації населення, об’єднання власників багатоквартирних будинків, житлово-будівельний кооператив ухвалюють рішення про скликання загальних зборів  відповідно до їх статутних документів. 

4. Жителі надсилають на ім’я селищного голови повідомлення про проведення загальних зборів. Повідомлення підписується відповідною кількістю осіб, визначеною у п.6 та п.7 ст. 6 цього Положення,  із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, дати і року народження, адрес реєстрації, номерів контактних телефонів, адрес електронної пошти (за наявності) згідно з Додатком 1 до цього Положення.

5. Розпорядження, рішення чи повідомлення про скликання загальних зборів в усіх передбачених цією статтею випадках невідкладно передається відповідальній особі Ради не пізніше десяти робочих днів до дати проведення зборів і має повідомний характер. 

  6. У розпорядженні, рішенні чи повідомленні про скликання загальних зборів має бути зазначена така інформація:

1) ініціатор скликання, його контакти (згода на обробку персональних даних);

2) територія проведення відповідно до статті 2 цього Положення;

3) дата, час і місце проведення;

4) пропонований список запрошених до участі у загальних зборах  посадових осіб органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, представників підприємств, установ, організацій;

5) пропоновані до розгляду на загальних зборах  питання порядку денного;

6) організаційні заходи, які має здійснити відповідальна особа Ради, з метою підготовки до проведення загальних зборів  (за потреби). 

7. До розпорядження, рішення чи повідомлення також можуть додаватися інформаційно-аналітичні матеріали з питань, що виносяться на загальні збори.

Стаття 7. Розгляд рішення чи повідомлення про скликання загальних зборів

1. Впродовж трьох робочих днів з моменту отримання рішення чи повідомлення про скликання загальних зборів відповідальна особа Ради здійснює перевірку поданих документів на відповідність вимогам цього Положення та готує проєкт розпорядження, яким селищний голова приймає одне з таких рішень:

1) призначити проведення загальних зборів;

2) відправити рішення чи повідомлення для усунення недоліків відповідно до частини 3 цієї статті;

3) відмовити відповідно до частини 5 цієї статті.

2. У межах того ж триденного строку про прийняте рішення повідомляють ініціатора в письмовій формі, зазначаючи номер реєстрації або підстави повернення для усунення недоліків чи відмови відповідно до цього Положення. Розпорядження, рішення чи повідомлення про проведення загальних зборів також розміщуються разом з усіма підготовленими матеріалами на офіційному вебсайті селищної Ради, вилучивши з них інформацію про фізичну особу (персональну інформацію).

3. Рішення чи повідомлення про скликання загальних зборів  може бути повернуто для усунення недоліків у випадку, якщо не дотримано вимог частин 4, 6 статті 7 цього Положення. Повернення з інших підстав є неправомірним.

4. Рішення чи повідомлення має бути доопрацьоване і подане до Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання ініціатором відповідного письмового повідомлення. У разі якщо недоліки в цей строк не усунуто, рішення чи повідомлення залишається без розгляду.

5. Відмовляють у проведенні загальних зборів лише у таких двох випадках:

1) якщо питання, запропоновані на розгляд загальних зборів не належать до відання місцевого самоврядування;

2) якщо з рішенням чи повідомленням про скликання загальних зборів звернулася особа (-и), що не може бути ініціатором скликання загальних зборів  відповідно до статті 6 цього Положення.

Відмова з інших підстав є неправомірною. 

6. Відсутність прийнятого селищним головою розпорядження стосовно можливості проведення загальних зборів, відповідно до частини 1 цієї статті, не може бути перешкодою для проведення загальних зборів у випадку, якщо вона подана відповідно до цього Положення. 

Стаття 8. Підготовка загальних зборів

 

1. Підготовка та проведення загальних зборів здійснюється ініціаторами скликання зборів у співпраці з відповідальною особою Ради.

2. Загальні збори проводяться у дату, час та місце, зазначені в розпорядженні, рішенні чи повідомленні про скликання загальних зборів.

3. Якщо з об’єктивних причин неможливо організувати проведення загальних зборів у дату, час та місце, зазначені в розпорядженні, рішенні чи повідомленні про скликання загальних зборів, відповідальна особа Ради може запропонувати іншу дату, час та місце проведення зборів, але не пізніше чотирнадцяти робочих днів від початкової дати. Остаточне рішення щодо дати, часу і місця проведення загальних зборів ухвалюється за згодою їх ініціатора. 

4. Органи, посадові особи місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій сприяють та надають допомогу у проведенні зборів, у тому числі надають потрібну для проведення зборів інформацію в порядку, передбаченому законами України “Про інформацію” та “Про доступ до публічної інформації”.

 

Стаття 9. Інформування жителів про проведення загальних зборів

1. Ініціатори проведення загальних зборів доводять інформацію про їх проведення до відома жителів відповідної території не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення загальних зборів.

2. У разі особливої термінової необхідності жителів додатково, крім терміну, передбаченого частиною 1 цієї статті, повідомляється про скликання загальних зборів  у день їх проведення.

3. Інформаційне повідомлення про проведення загальних зборів , інформаційно-аналітичні матеріали розміщуються на офіційному вебсайті селищної Ради, а також може бути розміщено у місцевих засобах масової інформації, електронних медіа, соціальних мережах та поширюється будь-якими іншими доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої частини жителів.

4. В інформаційному повідомленні (оголошенні) зазначається вичерпна інформація про дату, час і місце проведення загальних зборів , територія проведення загальних зборів, ініціатора їх скликання і питання, що виносяться на розгляд, а також контакти (телефон, електронна адреса тощо), за якими можна отримати додаткову інформацію про проведення загальних зборів. 

5. Оголошення про дату, час, місце і питання, що виносяться на розгляд загальних зборів, також розміщується на дошках оголошень на тій території, на якій плануються загальні збори.

 

РОЗДІЛ IV. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ

Стаття 10. Реєстрація учасників загальних зборів

1. Перед початком загальних зборів ініціатор скликання зборів проводить реєстрацію учасників зборів У списку реєстрації зазначається така інформація:

            – прізвище, ім’я, по батькові учасника загальних зборів;

            – дата народження;

            – адреса реєстрації;

   – документ що посвідчує особу;

            – особистий підпис.

Незареєстровані особи не можуть брати участь у голосуванні під час проведення загальних зборів.

2. Під час реєстрації ініціатори скликання зборів видають учасникам з правом вирішального голосу мандати для голосування.

 

Стаття 11. Правомочність загальних зборів

Загальні збори є правомочними за умов присутності на них більше половини жителів, які проживають на законних підставах на відповідній території і мають право брати участь у зборах.

 

Стаття 12. Проведення загальних зборів

1. Відкриває загальні збори ініціатор (уповноважений представник) скликання зборів.

2. Для ведення загальних зборів із числа учасників з правом голосу відносною більшістю голосів обирається головуючий.

3. Для ведення протоколу зборів  із числа учасників з правом голосу відносною більшістю голосів обирається секретар.

4. Для підрахунку голосів учасників загальних зборів  відносною більшістю голосів з числа учасників з правом голосу обирається лічильна комісія у складі не менше 3 осіб. 

Не можуть бути головуючим, секретарем, членами лічильної комісії загальних зборів (конференції) селищний голова(начальник селищної військової адміністрації), депутати селищної ради, посадові та службові особи місцевого самоврядування.

Не можуть бути членами лічильної комісії головуючий і секретар загальних зборів.

5. За пропозицією ініціатора скликання загальних зборів та з урахуванням думок учасників загальними зборами простою більшістю голосів затверджується порядок денний і регламент роботи загальних зборів. Порядок денний загальних зборів обов’язково має передбачати доповіді ініціаторів скликання загальних зборів та представника органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, до компетенції яких належить вирішення питання, що розглядаються на загальних зборах.

Не допускається розгляд та прийняття рішень із питань, не передбачених під час ініціювання загальних зборів.

6. Головуючий на основі затвердженого регламенту загальних зборів:

1) оголошує питання, які виносяться на розгляд загальних зборів;

2) веде загальні збори та підтримує на них належну дисципліну і порядок;

3) надає слово для виступів та оголошує підсумки голосування на підставі даних лічильної комісії;

4) головуючий може перервати виступаючого, якщо його виступ не стосується теми загальних зборів або перевищує встановлений регламент;

5) виконує інші функції з проведення загальних зборів. 

7. Учасники загальних зборів повинні дотримуватися порядку їх проведення та норм етичної поведінки, не допускати вигуків, образ та інших дій, що заважають обговоренню винесених на розгляд питань.

Якщо головуючий на загальних зборах зловживає своїм правом і порушує порядок їх проведення, учасники загальних зборів можуть висловити йому недовіру та обрати нового головуючого.

 

РОЗДІЛ V. ОФОРМЛЕННЯ ТА ВРАХУВАННЯ РІШЕНЬ ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ

Стаття 13. Рішення загальних зборів

1. Загальні збори з розглянутих питань ухвалюють рішення. 

2. Рішення загальних зборів  ухвалюють простою більшістю голосів учасників загальних зборів з правом голосу шляхом відкритого або таємного голосування. Спосіб голосування визначається регламентом, затвердженим учасниками загальних зборів.

3. Результати проведення загальних зборів та ухвалені на загальних зборах рішення оформлюються протоколом згідно з Додатком 3 до цього Положення. Протокол підписується головуючим і секретарем загальних зборів не пізніше трьох днів після їх проведення та невідкладно передається (надсилається) селищному голові (начальник селищної військової адміністрації) із супровідним листом. 

У протоколі загальних зборів зазначається така інформація:

            – дата, час і місце їх проведення;

            – територія проведення загальних зборів;

            – кількість учасників загальних зборів, в тому числі учасники з правом дорадчого голосу;

            – список учасників загальних зборів, а саме Додаток 1 до протоколу загальних зборів;

            – порядок денний загальних зборів;

            – виклад перебігу обговорення та результати розгляду питань порядку денного; 

            – результати голосування з кожного окремого питання та інша інформація.

4. Протокол загальних зборів  складається у трьох примірниках не пізніше 3 днів після їх проведення та підписується головуючим і секретарем загальних зборів. Один примірник протоколу загальних зборів передають на зберігання відповідальній особі Ради. Другий примірник протоколу залишають ініціаторові скликання загальних зборів. Третій примірник не пізніше 5 календарних днів з дня проведення загальних зборів вивішується для ознайомлення в місці проведення загальних зборів  і має бути доступним для ознайомлення не менше тридцяти календарних днів.

До першого примірника протоколу загальних зборів додається оригінал списку учасників загальних зборів , які брали в них участь, складений відповідно до вимог частини 1 статті 11 та Додатка 3 до цього Положення, а у разі проведення конференції до протоколу також додаються оригінали протоколів загальних зборів, які підтверджують повноваження делегатів конференції на представлення інтересів громадян. До другого примірника протоколу додаються копії зазначених документів, засвідчені підписами секретаря і головуючого.

5. Відповідальна особа Ради забезпечує розміщення сканованого протоколу загальних зборів з усіма додатками на офіційному вебсайті Ради, впродовж 5 робочих днів з дня їх надходження, при цьому вилучає з них інформацію про фізичну особу (персональну інформацію).

 

Стаття 14. Врахування рішень загальних зборів органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, комунальними підприємствами

1. Рішення загальних зборів враховуються органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами у їх діяльності.

2. Пропозиції, викладені в протоколі загальних зборів, розглядаються на найближчому засіданні Ради та/або її виконавчого комітету (залежно від того, до кого вони скеровані) за обов’язкової участі ініціаторів загальних зборів, яким надається слово для виступу.

3. Ініціатори скликання зборів мають бути поінформовані про дату, час і місце проведення засідання органу місцевого самоврядування з питань розгляду рішень загальних зборів в письмовій формі і не пізніше ніж за 3 дні до початку засідання. 

4. За результатами проведення засідання органи місцевого самоврядування або їх посадові особи ухвалюють рішення про врахування, часткове врахування або відхилення рішень загальних зборів.

5. Якщо органи місцевого самоврядування чи їх посадові особи не вважають за можливе частково або повністю врахувати рішення загальних зборівмає бути подане вмотивоване пояснення причини такого рішення. 

6. Рішення органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб за результатами розгляду рішень загальних зборів впродовж п’яти робочих днів з дня розгляду надсилається ініціаторам скликання зборів, розміщується на офіційному вебсайті Ради. 

7. Контроль за врахуванням рішень загальних зборів у діяльності посадових осіб та органів місцевого самоврядування покладається на селищного голову (начальник селищної військової адміністрації)  та ініціаторів скликання загальних зборів.

8. Рішення загальних зборів, прийняті в межах чинного законодавства і власних повноважень, є обов’язковими для виконання органами самоорганізації населення.

9. Комунальні підприємства зобов’язані розглянути рішення загальних зборів  впродовж тридцяти календарних днів, про результати розгляду рішень комунальні підприємства повідомляють ініціаторів проведення загальних зборів. 

 

Стаття 15. Дії та бездіяльність службових та посадових осіб, які можна оскаржити

1. Жителі територіальної громади мають право оскаржити:

1) нереєстрацію, невчасну реєстрацію, неправомірну відмову в реєстрації або безпідставне повернення розпорядження, рішення чи повідомлення про скликання загальних зборів  для усунення недоліків;

2) недотримання посадовими та службовими особами строків, передбачених цим Положенням;

3) невжиття заходів для підготовки загальних зборів, про які заявлено у розпорядженні, рішенні чи повідомлені про скликання загальних зборів;

4) бездіяльність щодо розгляду та врахування рішення загальних зборів чи неприйняття рішення за результатами його розгляду;

5) невиконання вимог щодо оприлюднення інформації та документів, що стосуються ініціювання, підготовки, проведення, розгляду рішення загальних зборів;

6) інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги цього Положення.

 

Стаття 16. Правові наслідки порушення вимог цього Положення

Порушення вимог чинного законодавства, що регулює порядок ініціювання, підготовки, проведення та врахування рішень загальних зборів, у тому числі цього Положення, може бути підставою для скасування рішень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, що були прийняті після проведення загальних зборів та суперечать прийнятому на них рішенню. Для цього ініціатори скликання загальних зборів або інші зацікавлені особи звертаються до суду. 

 

Стаття 17. Відповідальність посадових осіб 

1. Депутати місцевої ради, посадові особи місцевого самоврядування несуть юридичну відповідальність за невиконання цього Положення згідно із законодавством України.

2. У разі недотримання визначеного цим Положенням порядку розгляду рішення загальних зборів, а також незгоди з рішенням органу або посадової особи місцевого самоврядування щодо розгляду рішення загальних зборів ініціатор останніх або особа, уповноважена його представляти, має право оскаржити таке рішення в порядку, встановленому законодавством України.

 

Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                       Юрій КУЛИК

 

 

                                                               

                                                                                                                           

                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                

 

 

 

                                               Додаток 1                                                                         

                                                                   до Положення про загальні                                                                          

                                                                                        збори  громадян за місцем проживання

                                                     

Селищному голові

_____________________________________________

Від жителів:

1.____________________________________________

Прізвище, ім’я, по батькові

який проживає за адресою: 

____________________________________________

Адреса реєстрації із зазначенням номера контактного телефону

(електронної пошти – за наявності)

2.___________________________________________

Прізвище, ім’я, по батькові

який проживає за адресою: 

____________________________________________

Адреса реєстрації із зазначенням номера контактного телефону

(електронної пошти – за наявності)

3.___________________________________________

Прізвище, ім’я, по батькові

який проживає за адресою: 

_____________________________________________

Адреса реєстрації із зазначенням номера контактного телефону

(електронної пошти – за наявності)

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

про проведення загальних зборів громадян за місцем проживання

 

Відповідно до статті 8 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 4-6 Положення “Про загальні збори громадян за місцем проживання”, що є невід’ємною частиною Статуту Шевченківської селищної територіальної громади Купянського  районуХарківської області:

1. Повідомляємо Вас про скликання загальних зборів громадян за місцем проживання на території _______________________________________________

(зазначити територію: загально територіальні, мікрорайону; кварталу чи вулиці; будинку (декількох будинків), чи інших частин)

2. Загальні збори заплановано провести "_____"______________20__ року з ____ до ____ год. 

У___________________________________________________________________

(назва та адреса місця проведення загальних зборів)

3. До участі в загальних зборах запрошуються:

1.Жителі ___________________________________________________________ 

                 азва території, жителів якої запрошено до участі в загальних зборах)

2.Селищний голова (начальник селищної військової адміністрації);

3.Депутати селищної Ради; ____________________________________________________________________                     (прізвища та/або назви посад посадових осіб (якщо вони відомі)

4.Представники ОСН, ОСББ тощо.

5. На загальних зборах заплановано обговорити такі питання:

  • __________________________________________________________________

            (повне формулювання питання, винесеного на розгляд загальних зборів)

  • __________________________________________________________________

             (повне формулювання питання, винесеного на розгляд загальних зборів)

  • __________________________________________________________________

            (повне формулювання питання, винесеного на розгляд загальних зборів)

6. Просимо розмістити оголошення про проведення загальних зборів

____________________________________________________________________

(зазначити заходи, які має здійснити відповідальна особа Ради для підготовки загальних зборів)

До повідомлення додаємо:

1. Інформаційно-аналітичні матеріали з питань, що виносяться на загальні збори на ____ арк.

"___" _______________ 20__ року 

 

1.____________________________               _______________      

         Прізвище, ім’я, по батькові                                                            підпис 

2.____________________________               _______________________                                           

           Прізвище,ім’я,по батькові                                                          підпис  

3.________________________________       ________________

         Прізвище, ім’я, по батькові                                                              підпис 

 

                                   

 

 

 

 

 

                                               Додаток 2

                                                                             до Положення про загальні збори

                                                                           громадян за місцем проживання

                                                        

П Р О Т О К О Л

загальних зборів громадян за місцем проживання 

на території _______________________________________________________

                                                            ( зазначити територію)

"____"____________ 20____ року.

Місце проведення: ______________________________

Час проведення: ________________________________

Територія проведення: _______________________

Присутні:

Учасники загальних зборів громадян за місцем проживання в кількості _____ осіб (список – у Додатку 1 до цього протоколу).

З них наділені правом голосу _____ учасників, правом дорадчого голосу – ________ учасників.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Обрання головуючого, секретаря та членів лічильної комісії загальних зборів.

2. Затвердження порядку денного і регламенту загальних зборів .

3. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

(питання порядку денного, що обговорювалося)

4. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

(питання порядку денного, що обговорювалося)

5. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

(питання порядку денного, що обговорювалося)

1. Обрання головуючого, секретаря та членів лічильної комісії загальних зборів.

СЛУХАЛИ:

1. _____________________________________________________________

ВИСТУПИЛИ:

1. _____________________________________________________________

2. _____________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

1.Обрати головуючим загальних зборів

Прізвище, ім’я, по батькові

 

 

2. Обрати секретарем загальних зборів :

 

Прізвище, ім’я, по батькові

 

3. Обрати членами лічильної комісії загальних зборів:

 

Прізвище, ім’я, по батькові

 

2. Затвердження порядку денного та регламенту загальних зборів

СЛУХАЛИ:

     1.________________________________________________________________

ВИСТУПИЛИ:

1. _____________________________________________________________

2. _____________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

1. Затвердити такий порядок денний загальних зборів :

1. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

2. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

3. Про ситуацію щодо ____________________________________________.

2. Затвердити такий регламент загальних зборів :

на вступне слово ініціатора загальних зборів – до ___ хвилин;

на доповідь (виступ) – до ___ хвилин;

відповіді на запитання після доповіді (виступу) – до ___ хвилин;

на виступи в обговоренні – до ___ хвилин.

3. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

(питання порядку денного, що обговорювалося)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

(питання порядку денного, що обговорювалося)

ВИСТУПИЛИ:

1. _____________________________________________________________

2.______________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

Визнати ситуацію щодо _______________________________________________

                                                                          (питання порядку денного, що обговорювалося)

4. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

               (питання порядку денного, що обговорювалося)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо ___________________________________________.

                     (питання порядку денного, що обговорювалося)

ВИСТУПИЛИ:

1. _____________________________________________________________

2. _____________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

Визнати ситуацію щодо _______________________________________________

                 (питання порядку денного, що обговорювалося)

5. Про ситуацію щодо ___________________________________________.

                                                           (питання порядку денного, що обговорювалося)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо _________________________________________________.

                           (питання порядку денного, що обговорювалося)

ВИСТУПИЛИ:

1. _____________________________________________________________

2. _____________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

Визнати ситуацію щодо ________________________________________________

                  (питання порядку денного, що обговорювал

Головазагальнихзборів                  ________________          ___________________

                                           (підпис)                              (прізвище та ініціали) 

Секретар загальних зборів                                           ________________          _____________________

                            (підпис)                                             (прізвище та ініціали

Додаток 1

до Протоколу загальних зборів громадян

за місцем проживання _____________________

                                    (зазначити територію)

                                                      від "___"____________20 ___ року

 

СПИСОК

учасників загальних зборів громадян

за місцем проживання ______________________________________________ 

                                         (зазначити територію)

 

"____"_____________ 20 __ року

Місце проведення: ______________________________

Час проведення: ________________________________

 

№ п/п

Прізвище, ім’я,

по батькові 

Дата і рік народження

Адреса реєстрації

Підпис

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Голова загальних зборів        __________________    _______________________

                                                          (підпис)                                                 (прізвище та ініціали

 

Секретар загальних зборів ___________________     ________________________

                                                                                   (підпис)                                                   (прізвище та ініціали) 


 


 

 

                                                                       Додаток  2

                                                                                 до Статуту Шевченківської  селищної 

                                                                                 територіальної громади Купянського  району  

                                   Харківської області

 

 ПОЛОЖЕННЯ

про місцеві ініціативи в Шевченківській селищній територіальній громаді

 

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Право жителів на місцеву ініціативу

1. Місцева ініціатива – одна із форм участі жителів Шевченківської селищної територіальної громади Купянського  району  Харківської області (далі – жителі) у здійсненні місцевого самоврядування.

2. Місцева ініціатива – офіційна письмова пропозиція з питань, які віднесені до відання місцевого самоврядування, внесена в порядку, передбаченому цим Положенням, для розгляду на засіданні Ради та прийняття відповідного рішення.

3. У порядку місцевої ініціативи жителі можуть внести письмову пропозицію або проєкт рішення для розгляду на засіданні Ради. 

4. Місцева ініціатива може бути внесена безпосередньо жителями, які досягли 14 років та на законних підставах проживають на території Шевченківської селищної територіальної громади. 

5. Місцева ініціатива не може бути внесена депутатами Ради, посадовими особами органу місцевого самоврядування.

Стаття 2. Предмет місцевої ініціативи

1. Предметом місцевої ініціативи можуть бути будь-які питання, віднесені до відання місцевого самоврядування.

2. Не можуть бути предметом місцевої ініціативи пропозиції, що суперечать Конституції України та чинному законодавству України.

 

РОЗДІЛ ІІ. ВНЕСЕННЯ МІСЦЕВОЇ ІНІЦІАТИВИ

Стаття 3. Ініціатори внесення місцевої ініціативи

1. Ініціаторами внесення місцевої ініціативи на розгляд селищної Ради може бути ініціативна група з жителів кількістю не менше 5 осіб, з урахуванням норм частини 4 статті 1 цього Положення.

Стаття 4. Подання місцевої ініціативи

1. Для внесення письмової пропозиції або проєкту рішення Ради для розгляду на засіданні Ради з ініціативи жителів на ім’я селищного голови подається повідомлення про внесення місцевої ініціативи, оформлене згідно з Додатками 1 або 2 до цього Положення.

2. У повідомленні про внесення місцевої ініціативи обов’язково зазначається:

1) перелік чітко сформульованих письмових пропозицій для розгляду на засіданні Ради та/або назва проєкту рішення Ради;

2) прізвища, імена і по батькові, адреси реєстрації та контакти членів ініціативної групи;

3) прізвище, ім’я і по батькові, контакти уповноваженого представника ініціативної групи.

3. Ініціюючи внесення місцевої ініціативи ініціативна група до повідомлення також додає підписні листи, оформлені відповідно до Додатка 3 до цього Положення.

4. Якщо в порядку місцевої ініціативи подається проєкт рішення Ради до повідомлення також додаються повний текст проєкту рішення Ради.

5. У разі необхідності селищний голова впродовж трьох робочих днів з моменту реєстрації місцевої ініціативи доручає відповідним виконавчим органам Ради підготувати:

1) аналіз регуляторного впливу (відповідно до статті 8 Закону України Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності, якщо в порядку місцевої ініціативи подається проєкт регуляторного акта);

2) бюджетне або інше фінансове обґрунтування, висновки та рекомендації, передбачені вимогами регламенту Ради.

6. Відповідні документи додаються до проєкту рішення, запропонованого ініціаторами внесення місцевої ініціативи.

Стаття 5. Збір підписів жителів

1. Для внесення місцевої ініціативи від всієї Шевченківської селищної територіальної громади ініціативній групі необхідно зібрати не менше 50 підписів жителів, які досягли 14 років (з урахуванням приписів Конституції та законів України) та на законних підставах проживають в межах Шевченківської селищної територіальної громади.

2. Для внесення місцевої ініціативи від населеного пункту (села) Шевченківської селищної територіальної громади ініціативній групі необхідно зібрати не менше 30 підписів жителів, які досягли 14 років (з урахуванням приписів Конституції та законів України) та на законних підставах проживають в межах села.

3. Ініціативна група збирає підписи жителів на підписних листах, оформлених відповідно до Додатку 3 до цього Положення.

Підписні листи мають містити такі дані:

– прізвище, ім’я та по батькові підписанта;

– дата та рік народження;

– адреса реєстрації;

– особистий підпис;

– дата проставлення підпису.

Стаття 6. Реєстрація місцевої ініціативи

1. З моменту отримання Радою повідомлення про внесення місцевої ініціативи відповідальна особа Ради зобов’язана:

1) впродовж одного робочого дня зареєструвати повідомлення про внесення місцевої ініціативи;

2) впродовж п’яти робочих днів забезпечити розміщення повного тексту повідомлення про внесення місцевої ініціативи, а також усіх додатків до нього, на офіційному вебсайті Ради, при цьому вилучаються відомості про фізичну особу (персональна інформація).

Стаття 7. Перевірка поданих документів

1. Відповідальна особа Ради впродовж трьох робочих днів з моменту реєстрації повідомлення про внесення місцевої ініціативи здійснює перевірку поданих документів на відповідність вимогам цього Положення та готує проєкт розпорядження, яким селищний голова приймає одне з таких рішень:

1) передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на засіданні Ради;

2) відмовити у винесенні місцевої ініціативи на засідання Ради відповідно до пункту 3 цієї статті;

3) повернути повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків.

2. Про прийняте рішення в межах цього ж триденного строку повідомляють уповноваженого представника ініціативної групи в письмовій формі, зазначаючи номер реєстрації або підстави повернення повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків, або підстави відмови у винесені на засідання Ради відповідно до пунктів 1, 3, 4 статті 7 цього Положення.

3. Місцева ініціатива не виноситься на засідання Ради, про що повідомляється територіальна громада на офіційному вебсайті Ради виключно у таких випадках:

1) предмет місцевої ініціативи не відноситься до відання місцевого самоврядування;

2) місцева ініціатива подана ініціаторами, не передбаченими статтею 3 цього Положення.

4. Повідомлення про внесення місцевої ініціативи може бути повернуто для усунення недоліків за наявності однієї або двох із таких підстав:

1) не дотримано вимог до оформлення повідомлення про внесення місцевої ініціативи, передбачених статтею 4 цього Положення;

2) недостатня кількість або дублювання підписів жителів, передбачених статтею 5 цього Положення;

3) порушення вимог пп. 5-6 Статті 7 цього Положення.

5. Місцева ініціатива не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, інформацію, яка принижує честь і гідність, права та законні інтереси осіб, матеріали та вислови, які становлять загрозу національним інтересам і національній безпеці України, матеріали та заклики, які містять передвиборну агітацію, рекламу товарів, робіт та послуг. Місцева ініціатива не може містити назву юридичної чи фізичної особи без її на це згоди.

6. Наявність у тексті місцевої ініціативи відомостей зазначених у п. 5 Статті 7 цього Положення, а також неправдивих відомостей, лайливих слів, прямих образ на ім’я конкретних осіб є підставою для відмови у розгляді.

7. Ініціатори внесення місцевої ініціативи мають усунути виявлені недоліки та повторно подати місцеву ініціативу до Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання відповідного письмового повідомлення уповноваженим представником ініціативної групи. У разі якщо недоліки в цей строк не усунуто, місцева ініціатива залишається без розгляду, про що повідомляється територіальну громаду на офіційному вебсайті Ради.

8. Інформація про передачу місцевої ініціативи для підготовки до розгляду на засіданні Ради, повернення для усунення недоліків чи відмова у винесенні місцевої ініціативи на засідання Ради впродовж одного робочого дня розміщується на офіційному вебсайті Ради.

 

РОЗДІЛ ІІІ. РОЗГЛЯД МІСЦЕВОЇ ІНІЦІАТИВИ

Стаття 8. Підготовка місцевої ініціативи до розгляду на засіданні Ради

1. Селищний голова організовує підготовку місцевої ініціативи до розгляду на засіданні Ради відповідно до вимог регламенту Ради, про що повідомляє уповноваженого представника ініціативної групи.

2. Селищний голова включає подану письмову пропозицію або проєкт рішення Ради до порядку денного найближчої сесії Ради. За потреби селищний голова організовує розробку проєкту рішення Ради щодо поданої пропозиції, ініційованої до розгляду в порядку місцевої ініціативи.

3. Розгляд проєкту рішення ради або питання, поданого в порядку місцевої ініціативи, відбувається за обов’язкової участі членів ініціативної групи. Члени ініціативної групи обов’язково запрошуються на засідання постійних комісій ради та беруть участь у всіх засіданнях з питань місцевої ініціативи.

Стаття 9. Розгляд місцевої ініціативи на засіданні Ради

1. Розгляд проєкту рішення чи питання, поданого в порядку місцевої ініціативи, відбувається відповідно до вимог регламенту Ради на черговому засіданні Ради.

2. Постійні комісії Ради проводять засідання, на яких розглядають проект рішення чи питання, подані в порядку місцевої ініціативи, за обов’язкової участі членів ініціативної групи та складають висновки і рекомендації в межах своєї компетенції. Відсутність висновків або рекомендацій комісій не може бути підставою для відмови у включенні питання до порядку денного найближчої чергової сесії Ради.

3. Про розгляд поданої місцевої ініціативи постійними комісіями Ради або розгляд на пленарному засіданні Ради повідомляється територіальну громаду на офіційному вебсайті Ради не менше ніж за три робочі дні до дня розгляду, а про результати розгляду – не пізніше п’яти робочих днів з дня проведення засідань. 

Стаття 10. Участь членів ініціативної групи

1. Члени ініціативної групи обов’язково беруть участь у засіданні Ради під час розгляду проєкту рішень Ради або письмових пропозицій, поданих у порядку місцевої ініціативи.

Члени ініціативної групи обов’язково запрошуються на засідання постійних депутатських комісій Ради та беруть участь у всіх засіданнях з питань місцевої ініціативи.

2. Уповноважений представник ініціативної групи виступає на засіданнях комісій та засіданні Ради із доповіддю з питання місцевої ініціативи та відповідає на запитання депутатів Ради згідно з Регламентом Ради. На прохання доповідача на запитання депутатів Ради можуть відповідати інші члени ініціативної групи, присутні на засіданні Ради. Рада з числа депутатів може призначити співдоповідача з питання місцевої ініціативи. 

3. Присутні на засіданні члени ініціативної групи беруть участь в обговоренні місцевої ініціативи в порядку, встановленому Регламентом Ради.

Стаття 11. Ухвалення рішень з питань місцевої ініціативи

1. Після обговорення проєкту рішення, поданого в порядку місцевої ініціативи, він обов’язково ставиться на голосування.

2. Рада в межах своїх повноважень може:

2.1 прийняти місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються конкретні заходи для її реалізації, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи;

2.2 відхилити місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються причини цього рішення;

2.3 частково врахувати місцеву ініціативу – в такому випадку зазначаються причини цього рішення, і заходи для реалізації частини врахованої пропозиції, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи;

2.4 у разі внесення проєкту рішення, поданого в порядку місцевої ініціативи - відправити проєкт рішення на доопрацювання на винести його на розгляд ради на найближчому засіданні.

3. Рада може розглянути власний альтернативний проєкт рішення з питання місцевої ініціативи виключно після розгляду проєкту, поданого у порядку місцевої ініціативи.

4. За результатами розгляду питань, поданих у порядку місцевої ініціативи, Рада ухвалює рішення.

        Стаття 12. Оприлюднення рішення Ради за результатами розгляду місцевої ініціативи

        1. Ухвалене рішення Ради за результатами розгляду місцевої ініціативи впродовж п’яти робочих днів надсилається уповноваженому представнику ініціативної групи та оприлюднюється в порядку, передбаченому для оприлюднення рішень Ради на офіційному вебсайті Ради іншими способами з метою ознайомлення якомога більшої кількості жителів. 

Стаття 13. Правові наслідки порушення вимог цього Положення

1Рада, її виконавчі органи та посадові та службові особи несуть відповідальність за невиконання або недотримання норм цього Положення згідно із законодавством України.

2. Рішення Ради, дії або бездіяльність посадових чи службових осіб Ради щодо прийняття до розгляду, внесення на розгляд сесії Ради та/або розгляду питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, можуть бути оскаржені до суду у встановленому законом порядку.

3. Жителі територіальної громади мають право оскаржити:

1) безпідставне повернення повідомлення про внесення місцевої ініціативи для усунення недоліків, нереєстрацію, невчасну реєстрацію місцевої ініціативи, неправомірну відмову в розгляді місцевої ініціативи;

2) недотримання посадовими та службовими особами строків, передбачених цим Положенням;

3) бездіяльність щодо розгляду місцевої ініціативи чи неприйняття рішення за результатами розгляду місцевої ініціативи;

4) невиконання вимог щодо оприлюднення інформації та документів, що стосуються ініціювання, підготовки, розгляду місцевої ініціативи та прийняття рішення за його результатами;

5) неповідомлення уповноваженого представника ініціативної групи про розгляд місцевої ініціативи;

6) розгляд місцевої ініціативи органами ради чи самою радою без участі ініціативної групи, ненадання можливості для виступу;

      7) інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги цього Положення.

  

Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                      Юрій КУЛИК

                         

                                     

 

 

                                      Додаток1

                                                                              до Положення про місцеві ініціативи

                                                              в Шевченківській селищній

                                                      територіальній громаді

 

Селищному голові

__________________________________________

Ініціативній групі в особі:

_________________________________________

(прізвища, імена і по батькові)



 

ПОВІДОМЛЕННЯ

про внесення місцевої  ініціативи – проєкту рішення жителями

 

Відповідно до статті 9 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та статті 4 Положення про місцеві ініціативи в Шевченківській селищній територіальній громаді Купянського району Харківської області просимо:

1. Зареєструвати місцеву ініціативу в установленому порядку.

2. Взяти до розгляду в порядку місцевої ініціативи проєкт рішення Ради ____________________________________________________________________

(повна назва проєкту рішення, підготовленого в порядку місцевої ініціативи)

3. Повідомити в письмовій формі про номер та дату реєстрації місцевої ініціативи, дати розгляду постійними депутатськими комісіями, Радою на пленарному засіданні та іншу важливу інформацію, пов’язану з розглядом ініціативи, уповноваженого представника ініціативної групи 

__________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

за поштовою адресою _______________________________________________________________________

4. Під час розгляду цієї місцевої ініціативи постійними депутатськими комісіями та Радою надати слово для доповіді з питання місцевої ініціативи уповноваженому представнику ініціативної групи

____________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

 

На підтримку подання цієї місцевої ініціативи зібрано _______________ (цифрами та прописом) підписів жителів. 

До повідомлення додаємо:

1. Проєкт рішення Ради _______________________________________________

____________________________________________________________________

(повна назва проєкту рішення, підготовленого в порядку місцевої ініціативи)

 2. Підписні листи в кількості ________________________ (цифрами та прописом) аркушів із підписами.

      Склад ініціативної групи

Прізвище, ім’я, по батькові

Дата і рік народження

 

Адреса реєстрації

Контактний телефон, 

адреса електронної пошти (за наявності)

Власноручний підпис

 

 

 

 

 

 

 

"___"___________________ 20 __ року

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                  

 

 

                                                                                                             Додаток  2

                                                                            до Положення про місцеві ініціативи

                                                            в Шевченківській селищній

                                                                                      територіальній громаді Харківської області

 

 

Селищному голові

_______________________________________

Ініціативній групі в особі 

_______________________________________

                   (прізвища, імена і по батькові)

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

про внесення жителями 

місцевої ініціативи – письмових пропозицій

 

Відповідно до статті 9 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 4 Положення про місцеві ініціативи в Шевченківській селищній територіальній громаді Купянського району Харківської області просимо:

1. Зареєструвати місцеву ініціативу в установленому порядку.

2. Розглянути на засіданні Ради в порядку місцевої ініціативи письмових пропозицій щодо:

1) ________________________________________________________________;

                           (перелік чітко сформульованих питань для розгляду на засіданні Ради)

2)________________________________________________________________.

                           (перелік чітко сформульованих питань для розгляду на засіданні Ради)

3. Повідомити в письмовій формі про номер та дату реєстрації місцевої ініціативи, дати розгляду її постійними депутатськими комісіями, Радою на пленарному засіданні та іншу важливу інформацію, пов’язану з розглядом ініціативи, уповноваженого представника ініціативної групи _______________________________________________________________

                                                                  (прізвище, ім’я, по батькові)

за поштовою адресою _________________________________________________.

4. Під час розгляду цієї місцевої ініціативи постійними депутатськими комісіями та Радою запросити та надати слово для доповіді з питання місцевої ініціативи уповноваженому представнику ініціативної групи ____________________________________________________________________.

                                                           (прізвище, ім’я, по батькові)

На підтримку подання цієї місцевої ініціативи зібрано _______________(цифрами та прописом) підписів жителів.

 

До повідомлення додаємо:

1. Інформаційно-аналітичні матеріали, необхідні для розгляду питань, поданих у порядку місцевої ініціативи (за потреби). 

2. Підписні листи в кількості _________________________________ (цифрами та прописом) аркушів із підписами.

 

 

      Склад ініціативної групи

Прізвище, ім’я, по батькові

Дата та рік народження

Адреса реєстрації

Контактний телефон, адреса електронної пошти (за наявності)

Власноручний підпис

 

 

 

 

 

 

 

"___"___________________ 20 __ року




 

 

 

 

 

 

 




                                                                                               

                                                                                                Додаток 3

                                                                            до Положення про місцеві ініціативи

                                       в Шевченківській селищній

                                                                 територіальній громаді Харківської області

 

 

ПІДПИСНИЙ ЛИСТ № _____

із підписами жителів 

щодо ініціювання в порядку місцевої ініціативи винесення на розгляд Ради проєкту рішення чи письмової пропозиції

________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

(повна назва проєкту рішення, підготовленого в порядку місцевої ініціативи)

(текст проєкту рішення Ради – на звороті)

 

№ п/п

Прізвище, ім’я, по батькові підписанта

Дата і рік народження

Адреса реєстрації

Особистий підпис

Дата проставлення підпису

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

Загальна кількість підписів: ____ (__________________________), з них належно оформлено ___ (______________________________) цифрами та прописом.

 

Член ініціативної групи     ________________       _____________________

                                             (підпис)                                         (прізвище та ініціали)

 

Член ініціативної групи     ________________       _____________________

                              (підпис)                                  (прізвище та ініціали)

 

 

 

                       

                               Додаток 3

                                                                                                     до Статуту Шевченківської селищної 

                                                                                   територіальної громади Харківської області

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про громадські слухання в

Шевченківській селищній територіальній громаді

 

Це Положення встановлює порядок ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань, а також урахування їх результатів органами місцевого самоврядування Шевченківської селищної територіальної громади Купянського району Харківської області, її посадовими особами.

Громадські слухання є однією з форм участі жителів у здійсненні місцевого самоврядування, яка передбачена статтею 13 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Порядок проведення громадських слухань визначені цим Положенням не застосовуються під час обговорення містобудівної документації відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, сфери оцінки наслідків для довкілля відповідно до Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку”, аналізу регуляторних актів  відповідно до Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та іншими, де порядок проведення громадських обговорень визначається законодавством. 

Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Право територіальної громади проводити громадські слухання

1. Шевченківська селищна територіальна громада Купянського району Харківської області (далі – територіальна громада) має право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами Ради, службовими особами її виконавчих органів, селищним головою, старостою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Стаття 2. Правове регулювання громадських слухань 

1. Порядок ініціювання, підготовки, проведення громадських слухань та врахування їх результатів регулюється Законом України Про місцеве самоврядування в Україні, цим Положенням, яке є додатком до Статуту. 

Стаття 3. Принципи громадських слухань

1. Громадські слухання проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та з обов’язковим розглядом пропозицій, поданих під час їх проведення. 

2. Ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях.

3. Громадські слухання мають відкритий характер. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях.

4. Уся інформація (у тому числі копії документів), пов’язана з ініціюванням, підготовкою, проведенням громадських слухань, розглядом прийнятих на них рішень, а також рішення органів місцевого самоврядування, акти посадових осіб, прийняті за результатами їх розгляду, розміщуються на офіційному вебсайті органів місцевого самоврядування, можуть розповсюджуватися в засобах масової інформації та іншими способами відповідно до вимог цього Положення. 

5. Кожен має право виступити на громадських слуханнях в порядку, встановленому цим Положенням. 

6. Під час ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань, не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації.

7. Громадські слухання не можуть використовуватися для політичної, у тому числі передвиборчої агітації. 

8. Подані на громадських слуханнях пропозиції розглядаються органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами у визначені цим Положенням строки, і за результатами такого розгляду обов’язково приймаються рішення про врахування, часткове врахування чи відхилення кожної пропозиції.

Стаття 4. Предмет громадських слухань

1. Предметом обговорення на громадських слуханнях можуть бути будь-які питання, що належать до відання місцевого самоврядування, у тому числі, але не обмежуючись цим:

  • проєкти нормативно-правових актів голови, ради, виконавчих органів ради;
  • проєкти та програми, що виконуються чи плануються до виконання в громаді;
  • звіти, доповіді чи інформація про роботу селищного голови, депутатів, старости, органів ради, самої ради, її секретаря, керівників виконавчих органів ради та інших посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
  • звіти посадових осіб підприємств, установ і організацій – надавачів послуг, які відповідно до законодавства мають забезпечуватися органами місцевого самоврядування (далі – надавачів послуг); 
  • внесення пропозицій щодо притягнення до відповідальності депутатів ради та посадових осіб місцевого самоврядування;
  • інформація про вирішення окремих питань, які зачіпають інтереси всіх жителів громади або її окремих частин;
  • інші питання місцевого значення, ініційовані особами, зазначеними в статті 6 цього Положення.

Стаття 5. Види громадських слухань

Громадські слухання можуть проводитися з питань, які стосуються всіх жителів або частини жителів Шевченківської селищної територіальної громади.

Розділ ІІ. ІНІЦІЮВАННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ

Стаття 6. Ініціатори громадських слухань

1. Ініціатором громадських слухань Шевченківської селищної територіальної громади можуть бути:

  • ініціативна група в кількості не менше 25 членів громади;
  • не менше трьох громадських об’єднань, благодійних організацій, органів самоорганізації населення, що поширюють свою діяльність на територію громади чи його частину, в межах якої ініціюються громадські слухання;
  • селищний голова;
  • селищна рада за ініціативою 1/5 загального складу депутатського корпусу ради;
  • староста населеного пункту, який входить до громади.

2. У разі проведення локальних громадських слухань у менших частинах громади (старостинському окрузі, населеному пункті, вулиці) необхідною кількістю є 15 жителів громади відповідної території. 

Стаття 7. Подання ініціативи щодо проведення громадських слухань

1. Повідомлення про ініціативу щодо проведення громадських слухань вноситься на ім’я селищного голови у вигляді письмового звернення, оформленого відповідно до вимог, передбачених Законом України Про звернення громадян, згідно зі зразком, поданим у Додатках 1 або 2 до цього Положення. 

2. У письмовому зверненні зазначаються:

1) предмет громадських слухань (проблема, питання, проект рішення та інше), що пропонується до розгляду;

2) прізвища та/або посади осіб, яких варто запросити на громадські слухання (якщо вони відомі);

  1. територія, на якій проводяться громадські слухання;

4) місцезнаходження (для органів самоорганізації населення) або місце проживання усіх членів ініціативної групи (для членів ініціативної групи);

5) дата, час та місце запланованих громадських слухань;

6) прізвище, ім’я, по батькові та контакти особи, уповноваженої представляти ініціатора;

7) номери контактних телефонів, електронні адреси та адреси для листування учасників ініціативної групи або осіб, відповідальних за організацію громадських слухань, – для інших осіб, які мають право ініціювати проведення громадські слухання;

8) інформацію щодо потреби ініціатора громадських слухань у сприянні органу місцевого самоврядування в організації цих слухань (для осіб, визначених у підпунктах 3–5 пункту 3 цього Положення);

9) список і контакти осіб, які могли б увійти до складу організаційного комітету з підготовки громадських слухань, якщо є необхідність його створення (не більше п’яти);

10) порядок доведення інформації щодо проведення громадських слухань до жителів територіальної громади (для випадків, коли громадські слухання проводяться за ініціативою селищного голови чи Ради). 

     4. До письмового звернення, а також у процесі підготовки громадських слухань – до дня їх проведення, можуть додаватися інформаційно-аналітичні матеріали та проєкти документів, що виносяться на слухання.

Стаття 8. Реєстрація ініціативи щодо проведення громадських слухань

     1. Впродовж 3 робочих днів з моменту отримання Радою письмового звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань відповідальна особа Ради здійснює перевірку поданих документів на відповідність вимогам цього Положення та готує проєкт розпорядження, яким селищний голова приймає одне з таких рішень:

1) призначити проведення громадських слухань;

2) повернути письмове звернення для усунення недоліків відповідно до частини 3 цієї статті;

  1. відмовити в проведенні громадських слухань відповідно до частини 5 цієї статті.

      2. Про прийняте рішення в межах цього ж триденного строку повідомляють особу, уповноважену представляти ініціатора громадських слухань, у письмовій формі, зазначаючи номер реєстрації та власне рішення селищного голови щодо проведення громадських слухань, відповідно до цього Положення.

      3. Письмове звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань повертається для усунення недоліків за наявності однієї або двох таких підстав:

 1) не дотримано вимог до оформлення звернення, передбачені Законом України Про звернення громадян і статтею 7 цього Положення;

  2) звернулася недостатня кількість жителів чи суб’єктів, наділених правом ініціювати слухання.

Повертати письмове звернення для усунення недоліків з інших підстав забороняється.

       4. Письмове звернення допрацьовується і подається до Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання особою, уповноваженою представляти ініціатора, відповідного письмового повідомлення. У разі якщо недоліки в цей строк не усунуто, звернення залишається без розгляду. 

       5. Відмовляють у проведенні громадських слухань за наявності однієї з наступних підстав:

  1) запропонований предмет громадських слухань, не належить до відання місцевого самоврядування; 

  2) звернувся суб’єкт, не наділений правом звертатися з ініціативою щодо проведення громадських слухань. 

Відмовляти з інших підстав забороняється.

       6.Інформація про надходження письмового звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань, а саме звернення та всі подані (відразу чи потім) матеріали, письмове повідомлення про реєстрацію ініціативи щодо проведення громадських слухань, повернення для усунення недоліків чи обґрунтована відмова, розміщується на офіційному вебсайті Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання звернення, матеріалів чи підписання повідомлення, при цьому вилучаються персональні відомості про фізичну особу.

Розділ ІІІ. ПІДГОТОВКА ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ

Стаття 9. Загальні питання підготовки і проведення громадських слухань

1. Підготовка громадських слухань, у тому числі вирішення організаційно-технічних питань, здійснюється ініціатором громадських слухань в тісній співпраці з відповідальною особою Ради. 

2. Всі причетні особи зобов’язані організувати підготовку громадських слухань таким чином, щоб вони відбулися в час, дату і місці, запропоновані ініціаторами громадських слухань, або в іншу дату або час, узгоджені з особою, уповноваженою представляти ініціатора громадських слухань, але не пізніше чотирнадцяти календарних днів від запропонованої дати.

3. Виконавчі органи Ради, адміністрації комунальних підприємств, установ та організацій сприяють проведенню громадських слухань і надають необхідні матеріали на прохання ініціаторів, організаційного комітету чи відповідальної особи Ради.

Стаття 10. Підготовка громадських слухань 

1. Впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання Радою належно оформленого звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань селищний голова видає розпорядження про заходи з підготовки громадських слухань.

2. У розпорядженні врегульовуються такі питання:

  1. предмет громадських слухань;
  2. дата, час, місце їх проведення;
  3. ініціатор громадських слухань;
  4. посадові особи органів місцевого самоврядування, відповідальні за своєчасну і якісну підготовку громадських слухань;
  5. особи, що запрошуються на слухання;
  6. заходи з підготовки слухань та календарний план їх виконання;
  7. створення в разі необхідності організаційного комітету з підготовки слухань;
  8. створення в разі необхідності експертних груп.

3. Громадські слухання призначаються, як правило, на неробочий день або неробочий час у достатньому за кількістю місць приміщенні, розташованому на території відповідної частини громади.

4. Участь у громадських слуханнях обов’язкова для їх ініціаторів, авторів проєктів документів (актів), які виносяться на громадські слухання, представників профільних органів Ради та її виконавчих органів, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання, депутатів і посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань. Їх відсутність на громадських слуханнях не може бути підставою для перенесення громадських слухань чи визнання їх такими, що не відбулися.

5. Розпорядження селищного голови про заходи з проведення громадських слухань оприлюднюється в порядку, передбаченому законодавством, а також розміщується на офіційному вебсайті Ради впродовж п’яти робочих днів з моменту його затвердження та у той самий строк надсилається ініціатору громадських слухань, членам організаційного комітету, експертної групи (у разі їх створення) і посадовим особам, участь яких визнана обов’язковою.

Стаття 11. Організація громадських слухань ініціаторами

Якщо впродовж п’яти робочих днів з моменту отримання Радою належно оформленого письмового звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань не прийнято відповідного розпорядження про заходи з підготовки громадських слухань, громадські слухання проводяться за принципом "мовчазної згоди". Ініціатор сам визначає дату, місце та час проведення громадських слухань, здійснює необхідні підготовчі дії, про що повідомляє селищного голову та інших запрошених осіб не пізніше, ніж у тижневий термін до дня проведення. У такому випадку громадські слухання проводяться з дотриманням вимог цього Положення. 

Стаття 12. Інформування громади про проведення громадських слухань

1. Про організацію та проведення громадських слухань жителів повідомляють невідкладно з моменту прийняття посадовими особами відповідного розпорядження, але не пізніше семи календарних днів до дня їх проведення.

2. Інформаційні повідомлення про організацію та проведення громадських слухань та відповідні матеріали обов’язково розміщуються на офіційному вебсайті Ради чи новини. Також вони можуть поширюватися в будь-яких інших засобах масової інформації, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості жителів.

3. В інформаційному повідомленні має бути вичерпна інформація про дату, час і місце проведення громадських слухань, їх ініціатора, предмет, а також про те, де, в які дні та години жителів можуть ознайомитися з матеріалами громадських слухань у приміщенні Ради чи іншому пристосованому для цього приміщенні. 

4. Оголошення про дату, час, місце і предмет громадських слухань також розміщується на дошках оголошень (за наявністю).

Стаття 13. Діяльність організаційного комітету та експертних груп

1. До складу організаційного комітету входять представники ініціатора громадських слухань, депутати Ради, службовці її виконавчих органів, представники громадськості, фахівці з тематики громадських слухань, відповідальна особа Ради, інші зацікавлені особи та посадові особи, діяльність яких напряму пов’язана з предметом громадських слухань.

2. Організаційний комітет має складатися не більше ніж з 11 членів. Регламент проведення засідань організаційного комітету визначається самим комітетом.

3. Організаційний комітет відповідає за складання проєктів підсумкових документів громадських слухань (пропозицій, висновків, рекомендацій, звернень тощо) і за підготовку матеріалів, що надаються учасникам громадських слухань перед їх початком, а також забезпечує підготовку проектів порядку денного та регламенту громадських слухань.

4. Пропозиції організаційного комітету розміщуються на офіційному вебсайті Ради та можуть поширюватися в засобах масової інформації.

5. За рекомендацією організаційного комітету розпорядженням селищного голови можуть бути утворені експертні групи. Вони готують експертні висновки з питань, які виносяться на громадські слухання, та доповідають по них на громадських слуханнях.

6. У разі якщо організаційний комітет не створено, його повноваження виконує відповідальна особа Ради у співпраці з ініціатором громадських слухань.

Розділ ІV. ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ 

Стаття 14. Учасники громадських слухань

1. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях. Жителі приходять на слухання вільно, відповідно до оголошення про громадські слухання. Якщо приміщення, в якому призначено проведення слухань, не може вмістити всіх бажаючих жителів, селищний голова зобов’язаний призначити додаткові слухання в порядку, передбаченому цим Положенням.

2. На громадські слухання можуть бути запрошені:

  1. народні депутати України;
  2. представники органів виконавчої влади;
  3. представники підприємств, установ та організацій, розташованих на території територіальної громади;
  4. фахівці з питань, що є предметом громадських слухань;
  5. тощо.

Стаття 15. Реєстрація учасників громадських слухань

1. До початку громадських слухань проводиться реєстрація учасників громадських слухань. Незареєстровані особи не можуть брати участі у слуханнях з правом голосу.

2. Для реєстрації особам необхідно пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу. У списку учасників громадських слухань зазначаються прізвища, імена, по батькові учасників, дата їх народження, місце реєстрації, місце роботи або рід занять, ставляться підписи зареєстрованих.

3. Жителям, що мають право голосу, під час реєстрації видають мандати для голосування.

Стаття 16. Право голосу на громадських слуханнях

1. Право голосу на громадських слуханнях мають жителі, яким виповнилось 14 років та зареєстровані в межах території територіальної громади чи її окремої частини (старостинського округу, села, мікрорайону, кварталу, вулиці, будинку (-ків) та ін.), на якій проводяться громадські слухання.

2. Решта жителів, які не проживають у межах відповідної частини території, беруть участь у громадських слуханнях з правом дорадчого голосу.

Стаття 17. Початок громадських слухань

1. Розпочинає громадські слухання ініціатор.

2. Зазначена в першій частині цієї статті особа організовує вибори головуючого громадських слухань, їх секретаря та членів лічильної комісії. Ці особи обираються з числа учасників громадських слухань відносною більшістю голосів присутніх жителів з правом голосу. Головуючим, секретарем та членами лічильної комісії не можуть бути обрані депутати Ради, посадові та службові особи місцевого самоврядування, працівники комунальних підприємств, установ, організацій; членами лічильної комісії також не можуть бути голова та секретар громадських слухань.

3. Головуючий веде слухання, стежить за дотриманням на них порядку, підписує протокол громадських слухань. Якщо головуючий зловживає своїми правами, то учасники громадських слухань більшістю голосів можуть висловити йому недовіру й обрати нового.

4. Секретар громадських слухань веде, підписує та передає Раді три протоколи громадських слухань у порядку, передбаченому цим Положенням.

5. Лічильна комісія встановлює присутність учасників громадських слухань, кількість осіб, що наділені правом голосу, підраховує голоси під час голосування, а також розглядає звернення, пов’язані з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні, здійснює контроль за використанням мандатів для голосування.

Стаття 18. Порядок денний та регламент громадських слухань

1. Кожен учасник громадських слухань має право подати пропозиції, висловити зауваження, поставити запитання усно чи письмово. На вимогу учасника громадських слухань, який подає пропозицію, вона має бути поставлена на голосування. Усі пропозиції, зауваження і запитання заносяться (додаються) до протоколу. 

2. На початку громадських слухань шляхом голосування затверджуються порядок денний та регламент проведення громадських слухань.

3. Регламентом визначається час, відведений для звітів, доповідей (співдоповідей), виступів, запитань і відповідей тощо. Регламент слухань має обов’язково передбачати:

1) доповіді представника ініціатора громадських слухань, запрошених для цього депутатів чи посадових осіб органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, діяльність яких стосується предмета громадських слухань; 

2) виступи представників організаційного комітету та експертних груп (якщо вони створені), залучених фахівців; 

 3) час для запитань, виступів учасників громадських слухань і для прийняття рішення громадських слухань.

4. Загальний час проведення громадських слухань встановлюється їх регламентом у кожному конкретному випадку залежно від значущості предмета громадських слухань.

5. Не допускаються розгляд на громадських слуханнях та прийняття рішень з питань, які не було внесено до порядку денного і про які не було повідомлено учасників громадських слухань за сім днів до їх проведення.

Стаття 19. Порядок проведення громадських слухань

1. Головуючий відповідно до регламенту надає по черзі слово для виступу учасникам слухань. Усі отримують слово тільки з дозволу головуючого. Виступи учасників громадських слухань не можуть перериватися, припинятися чи скасовуватися інакше, ніж у порядку, визначеному цим Положенням та регламентом слухань. 

2. Головуючий може перервати виступаючого, якщо його виступ не стосується предмета слухань, перевищує встановлений регламент, використовується для політичної агітації, закликає до дискримінації чи ворожнечі за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками чи інших форм нетерпимості або в інший спосіб порушує вимоги законів України.

3. Учасники громадських слухань повинні дотримуватися вимог цього Положення, затвердженого порядку денного та регламенту громадських слухань, норм етичної поведінки, не допускати вигуків, образ, вчинення правопорушень та інших дій, що заважають обговоренню винесених на розгляд питань.

4. У випадку порушення вимог цього Положення чи інших нормативно-правових актів більшістю голосів учасників громадських слухань може бути прийняте рішення про видалення порушника чи порушників з місця, де проводяться громадські слухання. При невиконанні рішення громадських слухань про видалення порушників до них можуть бути застосовані примусові заходи відповідно до чинного законодавства у зв’язку з порушенням порядку в громадському місці. 

5. Охорону й порядок під час проведення громадських слухань забезпечують сили поліції або добровільні громадські формування для охорони громадського порядку.

Стаття 20. Висвітлення перебігу громадських слухань

1. Громадські слухання відбуваються у відкритому режимі, може проводяться їх відеотрансляція та аудіозапис. Протокол громадських слухань розміщується на офіційному вебсайті Ради впродовж п’яти робочих днів після громадських слухань і має бути доступним для ознайомлення впродовж не менше 3 років з моменту розміщення.

2. Кожен учасник громадських слухань має право робити аудіо-, відеозапис чи відеотрансляцію громадських слухань. 

3. Засоби масової інформації мають право вести пряму відео- чи радіотрансляцію. 

Стаття 21. Прийняття рішення 

За результатами обговорення предмета громадських слухань простою більшістю голосів учасників з правом голосу ухвалюється рішення громадських слухань, про що зазначається в протоколі.

 Розділ V. ОФОРМЛЕННЯ ТА ВРАХУВАННЯ РІШЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ

Стаття 22. Протокол громадських слухань

1. У ході громадських слухань складається протокол, який підписується головуючим і секретарем громадських слухань не пізніше трьох днів після їх проведення та негайно передається (надсилається) Раді разом із супровідним листом. 

2. Протокол має містити:

  1. дату, час і місце проведення громадських слухань;
  2. предмет громадських слухань;
  3. кількість їх учасників загалом і кількість тих, що мали право голосу;
  4. виклад перебігу слухань;
  5. пропозиції, що були висловлені в ході слухань;
  6. результати голосування;
  7. рішення громадських слухань.

До протоколу додаються списки реєстрації учасників громадських слухань, а також запитання, звернення та пропозиції, подані головуючому під час проведення громадських слухань їх учасниками в письмовій формі.

3. Протокол оформляється згідно з Додатком 3 до цього Положення у трьох примірниках. 

4. Один примірник протоколу зберігається відповідальною особою Ради. Другий примірник протоколу секретар громадських слухань передає ініціаторові не пізніше п’яти робочих днів з дня проведення слухань. Третій – вивішується для ознайомлення в місці проведення громадських слухань не пізніше п’яти робочих днів з дня проведення слухань і має бути доступним для ознайомлення впродовж не менше одного місяця. Крім того, сканокопія протоколу розміщується на офіційному вебсайті Ради впродовж п’яти робочих днів з дня проведення слухань і має бути доступна для ознайомлення не менше як п’ять років. Списки учасників громадських слухань оприлюднюються, при цьому вилучаються відомості про фізичну особу (персональна інформація). 

Стаття 23. Розгляд рішень громадських слухань

1. Пропозиції, викладені в протоколі громадських слухань, розглядаються на найближчому засіданні Ради та/або її виконавчого комітету (залежно від того, до кого вони скеровані) за обов’язкової участі ініціаторів громадських слухань, яким надається слово для виступу. Рішення за результатами розгляду приймається шляхом поіменного голосування.

2. Пропозиції, викладені в протоколі громадських слухань, розглядаються селищним головою, керівниками виконавчих органів Ради, надавачами послуг, іншими посадовими особами, до яких вони скеровані, першочергово, але не більше як 30 календарних днів, та за обов’язкової участі ініціаторів громадських слухань, яким надається слово для виступу.

      3. Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи по кожній поданій пропозиції приймають одне з таких рішень:

1) врахувати пропозицію – в такому випадку зазначаються конкретні заходи для її реалізації, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи;

      2)відхилити пропозицію – в такому випадку зазначаються причини цього рішення;

3) частково врахувати пропозицію – в такому випадку зазначаються і причини цього рішення, і заходи для реалізації частини врахованої пропозиції, календарний план їх виконання та відповідальні за це посадові особи.

Стаття 24. Оприлюднення рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб 

Рішення (акти) органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийняті за результатами розгляду пропозицій, викладених у протоколі громадських слухань, а також актуальна інформація про їх виконання впродовж п’яти робочих днів надсилаються ініціаторам громадських слухань, розміщуються на офіційному вебсайті Ради, оприлюднюються в тому самому порядку, що й інформаційне повідомлення про проведення слухань. 

 

Розділ VI. ОСКАРЖЕННЯ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОСАДОВИХ І СЛУЖБОВИХ ОСІБ

Стаття 25. Дії та бездіяльність службових та посадових осіб, які можна оскаржити

1. Жителі громади мають право оскаржити будь-які дії чи бездіяльність службових та посадових осіб місцевого самоврядування, що порушують вимоги цього Положення, зокрема:

1) безпідставне повернення письмового звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань для усунення недоліків, нереєстрацію, невчасну реєстрацію або неправомірну відмову в реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань;

  1. недотримання посадовими та службовими особами встановлених строків;
  2. невидання головою розпорядження про заходи щодо підготовки слухань;

4) порушення вимог щодо оприлюднення інформації та документів, які стосуються ініціювання, підготовки, проведення громадських слухань, а також урахування їх результатів;

5) неналежне виконання обов’язків з підготовки та організації громадських слухань;

  1. порушення порядку проведення громадських слухань;

7) неприйняття або невчасне прийняття рішення за результатами розгляду протоколу громадських слухань;

  1. необґрунтовану відмову в урахуванні пропозицій громадських слухань;
  2. інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги чинного законодавства.

Стаття 26. Неправомочність громадських слухань

1. Громадські слухання визнаються такими, що не відбулися, в таких випадках:

1) оголошення про проведення громадських слухань поширене з порушенням вимог, передбачених статтею 12 цього Положення;

2) кількість посадових чи службових осіб органів місцевого самоврядування, виконавчих органів Ради, комунальних підприємств, установ, організацій або юридичних осіб, діяльність яких є предметом громадських слухань, перевищує 50 відсотків учасників слухань, які мають право голосу.

2. У випадку визнання громадських слухань такими, що не відбулися, голова може повторні громадські слухання, а рішення органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті на основі розгляду їх результатів підлягають скасуванню або перегляду. 

 


Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                      Юрій КУЛИК

   Додаток  1

                                                                        до Положення про громадські слухання

                                                                        в Шевченківській селищній територіальній громаді

                                                                                          Купянського району Харківської області

Зразок письмового звернення від жителів 

 

                 Селищному голові

        _____________________________________________

                  Жителя/-льки

      ______________________________________________

                            (прізвище, ім’я, по –батькові)

                 Проживає за адресою: 

       ______________________________________________

(адреса реєстрації із зазначенням номера контактного телефон  (електронноїпошти — за наявності)

 

ЗВЕРНЕННЯ

З ІНІЦІАТИВОЮ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ

Відповідно до статті 13 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, статті 1 Закону України Про звернення громадян, статей 6-8 Положення про громадські слухання в Шевченківській селищній територіальній громаді Купянського району Харківської області, що є частиною Статуту територіальної громади, просимо:

1. Зареєструвати ініціативу щодо проведення громадських слухань (в територіальній громаді, у місті, селищі, мікрорайоні, кварталі, вулиці, будинку(-ках)) з такого предмета:________________________________________________

                                                     (проблема, питання, проєкт рішення та інше, що пропонується до розгляду)

2. Запросити на громадські слухання: ____________________________________________________________________   

                                      (прізвища та/або назви посад посадових осіб (якщо вони відомі)

  1. Територія, на якій проводяться громадські слухання __________________
  2. Призначити слухання на __________________________________________

                         (дата, час та місце запланованих громадських слухань)

  1. Контактувати з особою, уповноваженою представляти ініціаторів___________________________________________________________

     (прізвище, ім’я, по батькові, адреса листування та номер телефону особи, уповноваженої представляти ініціатора)

  1. Утворити організаційний комітет з підготовки громадських слухань, включивши до його складу таких осіб:

1) __________________________________________________________________;

2)___________________________________________________________________

(список і контакти не більше 5 осіб, які могли б увійти до складу організаційного комітету з підготовки громадських слухань (якщо є необхідність його створення)

7. Потреби ініціатора громадських слухань у сприянні в організації слухань: ____________________________________________________________________

8. Надати відповідь у письмовій формі, в порядку та строки, передбачені Положенням "Про громадські слухання ", за адресою:______________________.

До звернення додаємо:

  1. Список жителів, які підписали це звернення, на ____ арк. 
  2. Матеріали, що стосуються предмета слухань, на ____ арк.

Дата                                                               підпис                     

          ім’я та прізвище особи, зазначеної в заголовку

 

Список жителів, які підписали звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань з предмета: _____________________

 

№ п/п

Прізвище, ім’я, по батькові жителів 

Число, місяць і рік народження

Адреса реєстрації і контактний телефон

Особистий підпис 

1

 

 

 

 

...

 

 

 

 

25

 

 

 

 















                                                                                                                 

 

                                                                                                                  

                                                                                        Додаток  2

                                                                      до Положення про громадські слухання

                                                                      в Шевченківській  селищній територіальній громаді

                                                            Купянського району Харківської області 

 

П Р О Т О К О Л

громадських слухань ____________________________________________ 

                              (вид громадських слухань та їх предмет)

 

"____"____________ 20 ____ року

Місце проведення: __________________________________

Час проведення:_____________________________________

Присутні:

Учасники громадських слухань у кількості _____ осіб (список реєстрації – у Додатку 1 до цього протоколу). 

З них наділені правом голосу _____ учасників.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Обрання головуючого, секретаря та членів лічильної комісії.

2. Затвердження порядку денного та регламенту слухань.

3. Про ситуацію щодо_________________________________________________.

                       (питання порядку денного, що обговорювалося)

4.Про ситуацію щодо _________________________________________________.                                                                                 

                                                                                       (питання порядку денного, що обговорювалося) 

5. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

                      (питання порядку денного, що обговорювалося)

 1. Обрання головуючого, секретаря та членів лічильної комісії.

СЛУХАЛИ:

1. 

ВИСТУПИЛИ:

1. ______________________________________________________________

2. ______________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

Обрати головуючим слухань: 

 

Прізвище, ім’я, по  батькові 

 

 

2. Затвердження порядку денного та регламенту слухань 

СЛУХАЛИ:

1. Про затвердження порядку денного та регламенту слухань.

ВИСТУПИЛИ:

1. ______________________________________________________________

2. ______________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

1. Затвердити такий порядок денний громадських слухань: 

1. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

2. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

3. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

2. Затвердити такий регламент громадських слухань:

на вступне слово ініціатора громадських слухань – до ___ хвилин;

на доповідь – до ___ хвилин;

на кожну із не більше двох співдоповідей – до ___ хвилин;

відповіді на запитання після доповіді й усіх співдоповідей разом – до ___ хвилин;

на виступи експертів – до ___ хвилин;

на виступи в обговоренні – до ___ хвилин.

 

3. Про ситуацію щодо _______________________________________________.

(питання, яке порушується)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо _________________________________________________.

(питання, яке порушується)

ВИСТУПИЛИ:

1. __________________________________________________________________

2.___________________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

4. Про ситуацію щодо _______________________________________________.

(питання, яке порушується)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

       (питання, яке порушується)

ВИСТУПИЛИ:

1. ______________________________________________________________

2. ______________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Про ситуацію щодо ________________________________________________.

(питання, яке порушується)

СЛУХАЛИ:

1. Про ситуацію щодо _________________________________________________.

(питання, яке порушується)

ВИСТУПИЛИ:

1.___________________________________________________________________

2.___________________________________________________________________

ГОЛОСУВАЛИ:

"За" – ________;

"Проти" – ________;

"Утрималися" – ________;

УХВАЛИЛИ:

Визнати ситуацію щодо ______________________________________________

(питання, яке порушується)

Голова слухань                          _________________________     _____________________ 

(прізвище та ініціали)                                  (підпис)  

Секретар слухань                     __________________________________    _______________                     

                                                         (прізвище та ініціали)                                    (підпис) 

                                                                                                                     Додаток 1 до протоколу 

 

до Протоколу ___________ громадських слухань з предмета: ____________________________________________________________________ 

 

від "___"____________20 ___ р.

 

СПИСОК

реєстрації учасників громадських слухань ____________________________________________________________________ 

вид громадських слухань та їх предмет

____________________________________________________________________ 

 

"____"_____________ 20 __ року 

 

№ п/п

Прізвище, ім’я, 

по батькові 

Число, місяць, рік народження

Адреса реєстрації та контакти

Місце праці або рід занять

Підпис

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова слухань _________________         ______________________________ 

Секретар слухань _________________      ______________________________ 



                                                                                    

                                                                                     

 

                                                                                       Додаток  4

                       до Статуту Шевченківської               

                       селищної територіальної громади

 

ПОЛОЖЕННЯ

про порядок подання та розгляду електронних петицій

до Шевченківської селищної ради Купянського району Харківської області та її виконавчих органів

 1. Загальні положення

1.1. Електронна петиція – це колективне звернення громадян до Шевченківської  селищної ради Купянського району Харківської області та її виконавчих органів через офіційний вебсайт ради, на якому здійснюється збір підписів на підтримку електронної петиції.

1.2. Електронні петиції повинні стосуватись питань, які відносяться до повноважень та компетенції ради та її виконавчих органів, відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні

2. Створення електронної петиції

2.1. Адміністрування, організацію розгляду та контролю за термінами розгляду електронних петицій забезпечує відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради.

2.2. Для створення електронної петиції до ради її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному вебсайті Ради, який здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції. Для створення електронної петиції автор повинен пройти верифікацію за допомогою системи електронної ідентифікації (КЕП, ЕЦП). Автор нової електронної петиції має дотримуватися таких правил щодо її оформлення:

1) авторизуватися на офіційному вебсайті ради, який здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій (безпосередньо на сайті);

2) вказати заголовок петиції;

3) викласти суть електронної петиції;

4) уточнити прізвище, ім’я, по батькові (за умовчанням підставляються реєстраційні дані);

5) вказати поштову адресу, адресу електронної пошти, контактний телефон та надати згоду на обробку персональних даних;

6) вказати посилання (лінк) на фото або відеозапис, які ілюструватимуть петицію (на розсуд автора).

2.3. Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, а також містити нецензурні висловлювання, лайливі вислови та/або прямих образ, оціночних суджень без наведення доказів такої оцінки на ім’я конкретних осіб. Електронна петиція не може стосуватися обрання, призначення або звільнення посадових осіб селищної ради чи інших підпорядкованих їй підприємств, установ, організацій, які належать до компетенції Шевченківського селищного голови, селищної ради та її виконавчих органів.

2.4. Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

2.5. Електронна петиція оприлюднюється на офіційному вебсайті ради впродовж двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором). Упродовж зазначеного строку (2 робочих дні) електронна петиція перевіряється спеціалістами відділу секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради на предмет дотримання вимог, викладених у пункті 2.3 цього Положення, а також на предмет належності до повноважень та компетенції ради та її виконавчих органів відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

2.6. У разі, якщо наявні невідповідності електронної петиції вищезазначеним вимогам, оприлюднення такої петиції не здійснюється, а ініціатору на електронну пошту, вказану при реєстрації, надсилається відповідне повідомлення із зазначенням причини відмови.

2.7. Автор (ініціатор) електронної петиції, щодо оприлюднення якої отримано відмову, може повторно розмістити петицію подібного змісту, попередньо привівши її до вимог цього Положення.

2.8. Після опублікування електронної петиції автор петиції не може її відкликати чи змінити. 

3. Збір підписів

3.1. Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному вебсайті Ради є датою початку збору підписів на її підтримку.

3.2. Щоб підтримати петицію, жителі повинні пройти процедуру ідентифікації (реєстрації), а також верифікації за допомогою системи електронної ідентифікації (КЕП або ЕЦП), обрати ту чи іншу електронну петицію в переліку оприлюднених та натиснути на кнопку Підтримую.

3.3. На вебсайті Ради, що здійснює збір підписів, обов’язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

3.4. Електронна петиція розглядається з моменту збору на її підтримку не менш ніж 50 підписів громадян. Термін збору підписів не більше 20 календарних днів з дня оприлюднення петиції.

3.5. Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. Відповідь на такі петиції оприлюднюються на вебсайті Ради.

3.6. Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на громадських слуханнях, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення громадських слухань. 

4. Розгляд електронної петиції

4.1. У разі набрання електронною петицією необхідної кількості голосів, вона виноситься на розгляд Шевченківської селищної ради, через підготовку проєкту рішення про розгляд електронної петиції та включення його до порядку денного найближчого або наступного за ним чергового пленарного засідання селищної ради.

4.2. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради впродовж 5 робочих днів після набрання необхідної кількості голосів на підтримку електронної петиції готує проєкт рішення про розгляд електронної петиції, повідомляє відповідальний виконавчий орган за вирішення питання, порушеного у петиції, та оприлюднює його.

4.3. Проєкт рішення про розгляд електронної петиції повинен відповідати Регламенту Шевченківської селищної ради та іншим нормативним документам Шевченківської селищної ради та вимогам українського правопису.

4.4. Текст електронної петиції оформляється у вигляді додатку до проєкту рішення про розгляд електронної петиції.

4.5. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради не має право вносити технічні правки до тексту електронної петиції, які не змінюють суті звернення, для приведення у відповідність вимогам українського правопису.

4.6. Автор електронної петиції має право виступу на засіданнях постійних  депутатських комісій та пленарному засіданні селищної ради під час її розгляду.

4.7. Про час та дату засідань постійних  депутатських комісій та пленарного засідання селищної ради автора електронної петиції повідомляє відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради способом надсилання відповідного повідомлення на його електронну пошту, зазначену під час реєстрації на офіційному вебсайті та телефонним дзвінком.

4.8. Під час представлення проєкту рішення про розгляд електронної петиції на засіданнях постійних депутатських комісій або на пленарному засіданні селищної ради представник профільного виконавчого органу, якого пропонується визначити відповідальним за підготовку дорожньої карти реалізації петиції, доповідає про можливість реалізації такої петиції.

4.9. За наслідками розгляду електронної петиції Шевченківська селищна рада може прийняти рішення про підтримку електронної петиції або її відхилення.   

4.10. Електронна петиція вважається відхиленою, якщо за рішення про розгляд електронної петиції проголосувало менше половини депутатів від загального складу ради.

4.11. У разі винесення на розгляд ради проєкту рішення про розгляд електронної петиції,  рада може прийняти рішення про доопрацювання такого проєкту рішення із обов'язковим винесенням петиції на наступне найближче засідання Шевченківської селищної ради. 

5. Реалізація електронної петиції

5.1. У разі прийняття рішення про підтримку електронної петиції, виконавчий орган селищної ради, визначений у тексті рішення, готує дорожню карту вирішення питання, порушеного електронною петицією.

5.2. Дорожня карта щодо вирішення питання, порушеного електронною петицією розробляється за участю автора петиції.

5.3. Дорожня карта щодо вирішення питання, порушеного електронною петицією обов’язково повинна містити наступні пункти:

         5.3.1. Спосіб вирішення питання (заходи щодо реалізації).

         5.3.2. Строки вирішення питання.

5.3.3. Розмір бюджетних призначень, необхідних для вирішення питання.

         5.3.4. Відповідальні посадові особи. 

5.4. Після розробки дорожньої карти, виконавчий орган селищної ради скеровує її на розгляд та затвердження до відповідної профільної постійної комісії Шевченківської селищної ради, але не пізніше, ніж 30 днів з моменту підтримки такої петиції.

5.5. Автор електронної петиції має право брати участь у засіданні профільної постійної депутатської комісії Шевченківської селищної ради під час розгляду дорожньої карти.

5.6. Виконавчий орган, визначений відповідальним за розгляд електронної петиції, повідомляє автора електронної петиції заздалегідь про час та дату засідання профільної постійної депутатської комісії Шевченківської селищної ради, на якій буде розглянуто дорожню карту.

5.7. Голова профільної постійної депутатської комісії повідомляє відділ секретаріату з питань підготовки проектів рішень на розгляд ради та виконавчого комітету ради про результати розгляду дорожньої карти та рішення комісії.

5.8. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради забезпечує публікацію інформації про дорожню карту щодо вирішення питання, порушеного петицією, на офіційному вебсайті Шевченківської селищної ради.

5.9. Контроль за реалізацією дорожньої карти щодо вирішення питання, порушеного петицією, покладається на профільну постійну депутатську  комісію, яка затверджувала дорожню карту.

5.10. Виконавчий орган, визначений відповідальним за втілення дорожньої карти електронної петиції, зобов'язаний невідкладно інформувати профільну постійну депутатську комісію та відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради про хід виконання та завершення заходів, передбачених у дорожній карті, згідно з календарним планом. 

5.11. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради забезпечує інформування автора петиції та публікацію інформації про хід виконання дорожньої карти щодо вирішення питання, порушеного петицією, на офіційному вебсайті Шевченківської селищної ради.

 

 

Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                      Юрій КУЛИК

 

 

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  Додаток  5

                                                                                          до Статуту Шевченківської селищної                  

                                                                                          територіальної громади

                                                                                              Купянського району Харківської області

 

ПОЛОЖЕННЯ 

                                                    про публічні консультації в

                       Шевченківській селищній територіальній громаді

1. Положення про публічні консультації в Шевченківській селищній територіальній громаді Купянського району Харківської області визначає порядок організації і проведення публічних консультацій органами та посадовими особами Шевченківської селищної ради з жителями Шевченківської селищної територіальної громади щодо питань місцевого значення. 

2. Публічні консультації є однією з форм участі жителів Шевченківської селищної територіальної громади у місцевому самоврядуванні, які проводяться з метою забезпечення участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, надання можливості для вільного доступу до інформації про діяльність ради її виконавчих органів та посадових осіб, а також забезпечення відкритості та прозорості їхньої діяльності. 

     Стаття 1. Визначення термінів та загальні положення

1. Наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

1.1 заінтересована сторона – жителі Шевченківської селищної територіальної громади Купянського району Харківської області, інститути громадянського суспільства, органи самоорганізації населення, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні кооперативи, суб’єкти господарювання та їх об’єднання, на яких вплине прийняття рішення, інші особи, прав, свобод, інтересів чи обов’язків яких стосується рішення, а також інші особи, які виявили бажання брати участь у публічних консультаціях;

1.2 інститут громадянського суспільства - це громадські об'єднання, професійні спілки та їх об'єднання, благодійні організації та інші непідприємницькі товариства, установи та організації - юридичні особи приватного права, легалізовані відповідно до законодавства, та місцезнаходження яких зареєстровано на території Шевченківської селищної територіальної громади;

1.3 матеріали публічної консультації – відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена у процесі проведення публічної консультації чи була підставою для її проведення;

1.4 предмет публічної консультації – проєкт нормативно-правового акту або питання, що виникло на етапі постановки проблеми, розроблення чи реалізації рішення спрямованого на вирішення питання місцевого значення (в тому числі на етапі обрання одного з альтернативних варіантів розв’язання проблеми) щодо якого суб'єкт проведення публічних консультацій пропонує заінтересованим сторонам надати свої пропозиції під час публічних консультацій;

1.5 програмний документ – концепція, стратегія, програма, план заходів, інший стратегічний або програмний документ, прийняття якого передбачено радою або спрямовано на підготовку чи реалізацію рішення, іншого нормативно-правового акту;

1.6 пропозиції публічних консультацій – пропозиції, зауваження, коментарі, висновки, відповіді на запитання, висловлені заінтересованими сторонами під час публічних консультацій;

1.7 публічна консультація – етап постановки проблеми, розроблення чи реалізації рішення спрямованого на вирішення питання місцевого значення, у ході якого суб’єкт проведення публічної консультації збирає, опрацьовує пропозиції заінтересованих сторін щодо предмета публічної консультації, оприлюднює результати аналізу таких пропозицій та бере до уваги під час вирішення винесеного на консультації питання місцевого значення.

2. Публічні консультації мають відкритий характер. Право брати участь в публічних консультаціях мають жителі Шевченківської селищної територіальної громади, які досягли чотирнадцятирічного віку, є громадянами України, що задекларували або зареєстрували місце проживання на території територіальної громади та/або виборча адреса яких віднесена до Шевченківської селищної територіальної громади та/або є зареєстрованим суб’єктом ведення підприємницької діяльності на території громади.

3. Матеріали публічної консультації (у тому числі копії документів), пов’язані з ініціюванням, підготовкою, проведенням публічних консультацій, розглядом зауважень та пропозицій, а також рішення прийняті за результатами їх розгляду, розміщуються на офіційному веб сайті ради, а також можуть розповсюджуватися в засобах масової інформації та іншими способами відповідно до вимог цього Положення, з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості жителів.

4. Не можуть бути предметом консультацій з громадськістю питання:

4.1. Не віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування.

4.2. Пов’язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, які належать до компетенції Шевченківського селищного голови, селищної ради та її виконавчих органів.

4.3. Консультації з громадськістю не можуть використовуватися для політичної, у тому числі передвиборної агітації.

5. Результати проведення публічних консультацій беруться до уваги під час прийняття остаточного рішення суб’єктом проведення публічних консультацій і в подальшій його роботі.

Стаття 2. Предмет правового регулювання

1. Положення визначає правила проведення публічних консультацій щодо проєктів програмних документів, нормативно-правових актів (далі — проєкти актів), питань пов’язаних з розробленням, формуванням та вирішенням питань місцевого значення.

2. Визначений цим Положенням порядок не поширюються на суспільні відносини, пов’язані з:

2.1. Місцевими виборами та місцевими референдумами;

2.2. Внесенням місцевої ініціативи, проведенням громадських слухань, загальних зборів громадян відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”;

2.3. Здійсненням заходів щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України;

2.4. Підготовкою проєкту акту:

  • індивідуальної дії; 
  • організаційно-розпорядчого характеру;
  • про утворення і діяльність консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів при Раді, її виконавчих органах та посадових особах;
  • підготовку проєктів регуляторних актів відповідно до Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності та інших документів, проведення громадських обговорень щодо яких визначається законодавством;
  • підготовку проєктів актів у частині положень, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до вимог законів України Про інформацію, Про доступ до публічної інформації.

Стаття 3. Правове регулювання публічних консультацій

1. Публічні консультації проводяться відповідно до цього Положення та іншого законодавства України, яким встановлено особливості проведення публічних консультацій.

Стаття 4. Принципи проведення публічних консультацій

1. Публічні консультації на всіх етапах проводяться на основі принципів участі та відкритості, прозорості, доступності, підзвітності, дієвості, пропорційності.

2. Принцип участі та відкритості передбачає можливість участі у публічних консультаціях заінтересованих сторін на всіх етапах постановки проблеми, розроблення, формування та вирішення питань місцевого значення. Нікому не може бути відмовлено в участі в публічних консультаціях, крім випадків, передбачених законом. Ініціатори та організатори проведення публічних консультацій мають активно залучати до публічних консультацій заінтересовані сторони, враховуючи рівноправну участь осіб різної статі, різного віку, осіб з інвалідністю, представників національних меншин, осіб, які перебувають у несприятливих умовах, вразливих чи соціально відчужених осіб, інших заінтересованих сторін.

3. Принцип прозорості передбачає, що органи місцевого самоврядування  мають оприлюднювати інформацію щодо:

3.1 предмета публічних консультацій (у тому числі проєкту акту), стосовно якого проводяться публічні консультації;

3.2 форм проведення публічних консультацій;

3.3 переліку заінтересованих сторінзалучених до проведення  публічних консультацій;

3.4  результату проведених публічних консультацій.

4. Принцип доступності передбачає, що ініціаторами проведення публічних консультацій обираються зручні для заінтересованих сторін час, місце, формат, умови проведення публічних консультацій, під час підготовки матеріалів публічних консультацій забезпечується простота викладу для розуміння заінтересованими сторонами їх змісту, вживаються заходи для реалізації прав осіб з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) на забезпечення розумним пристосуванням відповідно до індивідуальних потреб для безперешкодної участі у публічних консультаціях.

5. Принцип підзвітності передбачає обов’язковість звітування ініціаторами проведення публічних консультацій про врахування отриманих за результатами проведення публічних консультацій пропозицій з обґрунтуванням прийнятого рішення.

6. Принцип дієвості передбачає проведення публічних консультацій на тих етапах постановки проблеми, розроблення, формування та вирішення питань місцевого значення, коли заінтересовані сторони можуть впливати на формулювання проблеми, шляхи її розв’язання, основні цілі, методи реалізації, показники ефективності та відповідні положення проектів актів.

7. Принцип пропорційності передбачає, що форми проведення публічних консультацій, їх тривалість, кількість заходів у рамках публічних консультацій мають відповідати ступеню впливу проекту акту, що виступає предметом публічних консультацій.

Стаття 5. Ініціатори публічних консультацій

1. Ініціатором публічних консультацій може бути: 

1.1 Брусилівська селищна рада;

1.2 постійна депутатська комісія;

1.3 селищний голова;

1.4 виконавчий комітет Брусилівської селищної ради;

1.5 виконавчий орган ради;

1.6 староста (в межах старостинського округу).

2. Виконавчий комітет Шевченківської селищної ради щороку складає орієнтовний план проведення публічних консультацій (далі – орієнтовний план) з урахуванням пропозицій ради, її виконавчих органів, консультативно-дорадчих органів, утворених при раді, жителів, інститутів громадянського суспільства, суб’єктів підприємницької діяльності, місцезнаходження яких зареєстровано на території територіальної громади, а також результатів проведення попередніх консультацій з громадськістю. 

Орієнтовний план оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради до 1 лютого. Публічні консультації, які не були включені до річного плану консультацій, можуть проводитись відповідно до порядку визначеного цим положенням. 

3. Ініціатори публічних консультацій можуть ініціювати проведення публічних консультацій з питань, не включених до орієнтовного плану, шляхом подання відповідних пропозицій до відділу секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради.

Стаття 6. Порядок ініціювання публічних консультацій

1. Публічні консультації організовує і проводить ініціатор у співпраці з відділом секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради.

2. Для проведення консультацій з громадськістю ініціатор зобов’язаний подати до відділу секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради:

2.1. Звернення про проведення консультацій з громадськістю, яке повинне містити консультаційний документ.

2.2. Перелік фізичних та юридичних осіб, яких рекомендовано проінформувати про проведення консультацій з громадськістю.

2.3. Інші інформаційно-аналітичні матеріали (за наявності).

3. Консультаційний документ містить:

1) найменування ініціатора проведення публічних консультацій;

2) опис проблеми, яка потребує розв’язання та альтернативні варіанти її розв’язання, обґрунтування варіанта, який пропонується обрати;

3) перелік заінтересованих сторін та інформацію про можливий вплив на них у разі прийняття відповідного рішення;

4) перелік пропонованих форм та строків проведення публічних консультацій, а також час та місце їх проведення (у разі проведення публічних консультацій у формі публічного обговорення);

5) електронну (поштову) адресу або посилання на онлайн-платформу для електронних консультацій, де може здійснюватись проведення публічних консультацій, інформацію про строк і порядок подання пропозицій;

6) відповідальний орган та прізвище, ім’я уповноваженої особи або назву органу суб’єкта проведення публічних консультацій, відповідальної за проведення консультацій, контактну інформацію;

7) строк і спосіб оприлюднення звіту про проведення публічних консультацій.

4. Консультаційний документ також може містити запитання, відповіді на які дають змогу, зокрема, з’ясувати ставлення заінтересованих сторін до пропонованих (альтернативних) варіантів вирішення питань щодо проекту акту органу місцевого самоврядування на інтереси заінтересованих сторін, а також зібрати інформацію, необхідну для визначення інших можливих варіантів розв’язання проблеми.

5. У разі проведення публічних консультацій на етапі розроблення проекту акту до консультаційного документа додається проект акту (у разі його наявності) та можуть додаватися документи, інші матеріали, що є підставою для розробки такого проекту акту.

6. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради, впродовж 5 робочих днів з дня надходження повідомлення про ініціювання консультацій з громадськістю перевіряє його на відповідність вимогам цього Положення та приймає рішення:

  • про початок проведення консультацій з громадськістю;
  • про відмову у проведенні консультацій – у разі, коли повідомлення та матеріали консультацій з громадськістю не відповідають вимогам цього Положення.

7.  Впродовж 3 робочих днів з дня прийняття рішення про проведення консультацій з громадськістю відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради готує та розміщує відповідне повідомлення та консультаційний документ на офіційному вебсайті Шевченківської селищної ради. 

Стаття 7. Права та обов’язки заінтересованих сторін

1. Заінтересовані сторони під час проведення публічних консультацій мають право:

1.1 отримувати від ініціаторів проведення публічних консультацій інформацію, необхідну для участі в публічних консультаціях (матеріали публічних консультацій, визначені статтею 6 цього Положення), крім інформації з обмеженим доступом, а також звіт за результатами проведення публічних консультацій;

 1.2 подавати пропозиції щодо предмета публічних консультацій відповідно до вимог цього Положення.

Стаття 8. Організація та порядок проведення публічних консультацій

1. Відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради організовує та проводить відповідні консультації у такому порядку:

1.1 оприлюднює консультаційний документ на офіційному вебсайті ради;

1.2 забезпечує належне інформування заінтересованих сторін про проведення публічних консультацій;

1.3 організовує та проводить заходи в рамках публічних консультацій;

1.4 оприлюднює пропозиції, отримані під час публічних консультацій, на офіційному вебсайті Ради;

1.5 складає та оприлюднює звіт про результати проведення публічних консультацій, доопрацьований проект акту (за наявності) на офіційному вебсайті ради.

2. Ініціатор проведення публічних консультацій бере участь у всій діяльності, пов'язаній із організацією та проведенням публічних консультацій, зокрема: 

2.1 проведення публічних консультацій;

2.2 бере участь  в організації та проведенні заходів в рамках публічних консультацій;

2.3 аналізує пропозиції, отримані під час публічних консультацій;

2.4 готує звіт за результатами проведених консультацій та інформацію про врахування пропозицій, доопрацьовує відповідні  проекти актів (за наявності). 

3. Проведення публічних консультацій розпочинається з дня оприлюднення повідомлення та консультаційного документа на офіційному вебсайті Ради. 

4. Термін та формат проведення консультацій з громадськістю визначає відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради спільно із ініціатором, проте термін проведення консультацій не може бути меншим ніж 14 та більшим ніж 60 календарних днів.

5. Матеріали публічних консультацій зберігаються на офіційному вебсайті Ради не менше ніж п’ять років з дня завершення проведення публічних консультацій.

6. Публічні консультації не проводяться менше ніж за 15 днів до початку виборчого процесу чергових, позачергових або повторних виборів влади будь-якого рівня та під час виборчого процесу таких виборів.

7. З метою інформування заінтересованих сторін про проведення публічних консультацій та для взаємодії з жителями та інститутами громадянського суспільства відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради веде інформаційну базу заінтересованих сторін, яка формується також і за зверненнями заінтересованих сторін шляхом надсилання на поштову адресу або електронну адресу листа з проханням включити до інформаційної бази заінтересованих сторін чи через реєстрацію в особовому кабінеті на онлайн-платформі для електронних консультацій. 

Стаття 9. Форми проведення публічних консультацій

1. Публічні консультації можуть проводитись у таких формах:

1.1 електронних консультацій шляхом оприлюднення консультаційного документа щодо предмета консультацій на офіційному вебсайті Ради та/або онлайн платформах електронних консультацій;

1.2 адресних консультацій шляхом надсилання заінтересованим сторонам консультаційного документа, проведення опитування, анкетування;

1.3 публічного обговорення шляхом проведення публічних заходів (засідань у формі «круглих столів», слухань, конференцій, фокус-груп, зустрічей, інтернет-, відеоконференцій тощо).

2. Публічні консультації можуть проводитися в одній чи одночасно в різних формах. 

      Стаття 10. Особливості електронних консультацій

1. Електронні консультації є обов’язковою формою проведення публічних консультацій щодо всіх проектів нормативно-правових актів Ради та її виконавчих органів, з можливістю заінтересованим особам надати пропозиції до проєкту акту в цілому, так і до окремих її частин.

2. Заінтересовані сторони, які беруть участь в електронних консультаціях, надсилають пропозиції на електронну адресу, зазначену в консультаційному документі та повідомленні, або розміщують їх у формі електронних коментарів, або надають відповіді на запитання (опитування) на офіційному вебсайті Ради чи на онлайн-платформі для електронних консультацій. 

Електронні консультації формату запитання (опитування) можуть мати як просту форму (певна кількості питань із закритим переліком варіантів відповідей, опитувальник з одним варіантом відповіді, з декількома варіантами відповіді) так і складну форму (опитувальник з можливістю редагуванням відповідей; з налаштуванням діапазону балів оцінки або рейтингування). 

3. Під час проведення електронних консультацій враховуються строки та порядок оприлюднення проектів нормативно-правових актів, визначені Законами України Про доступ до публічної інформації.

4. Не підлягають оприлюдненню, розгляду та видаляються відповіді на запитання чи коментарі, які містять заклики, спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, анонімні пропозиції, а також ті, що містять ненормативну лексику та які не стосуються питання, щодо якого проводяться електронні консультації.

Стаття 11. Особливості адресних консультацій

1. Адресні консультації проводяться додатково до електронних консультацій за рішенням ініціатора проведення публічних консультацій для з’ясування позиції заінтересованих сторін щодо предмета публічних консультацій, зокрема у частині впливу на інтереси таких сторін. Ініціатор та відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради забезпечує надсилання визначеним ним заінтересованим сторонам консультаційного документа, проведення з ними опитування, анкетування.

2. Заінтересовані сторони надають пропозиції у строки та спосіб, визначені у повідомленні про проведення публічних консультацій. 

3. Письмові пропозиції щодо питання, яке виноситься на консультації з громадськістю подаються поштою, через Центр надання адміністративних послуг або надсилаються поштою на адресу Шевченківської селищної ради.

Стаття 12. Особливості публічного обговорення

1. Публічне обговорення передбачає:

1.1 оприлюднення відділом секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради на офіційному вебсайті Ради не пізніше ніж за три робочих дні до дати проведення публічного обговорення інформації про дату та місце його проведення з посиланням на оприлюднений консультаційний документ;

1.2 інформування заінтересованих сторін про проведення публічного обговорення (зокрема шляхом розсилання визначеним заінтересованим сторонам запрошення взяти участь у публічному обговоренні; поширення інформації у засобах масової інформації, соціальних мережах, публічних місцях, на дошках оголошення тощо);

1.3 проведення публічних заходів, зокрема і онлайн;

1.4 фіксацію пропозицій, висловлених під час публічних заходів. 

2. Проведення консультацій з громадськістю у форматі публічного обговорення є обов’язковим перед прийняттям Шевченківською селищною радою або її виконавчим комітетом рішень з питань, які:

2.1 мають важливе значення для територіальної громади, як наприклад: концепція, стратегія, цільова (галузева) програма, проєкт місцевого бюджету, статут територіальної громади, чи інший стратегічний або програмний документ, прийняття якого передбачено законом або спрямовано на підготовку чи реалізацію нормативного акту;

2.2 стосуються питань місцевої підтримки та розвитку для громадських об’єднань, професійних спілок або їх об’єднань, творчих спілок або їх об’єднань, благодійних, релігійних організацій, асоціацій органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення, інших непідприємницьких товариств, суб’єктів господарювання, їх об’єднань, організацій роботодавців, їх об’єднань, саморегулівних організацій;

2.3 впливають на стан навколишнього природного середовища, екологічну, біологічну безпеку;

2.4 стосуються символіки та топоніміки територіальної громади;

2.5 потребують такого обговорення в інших випадках за рішенням органів місцевого самоврядування.

Стаття 13. Подання пропозицій заінтересованими сторонами

1. Фізичні особи під час подання пропозицій вказують свої прізвище, ім’я, по батькові, контактну інформацію (електронну адресу, засоби телефонного зв’язку). Юридичні особи вказують власне найменування, місцезнаходження, код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, дані контактної особи.

2. Пропозиції заінтересованих сторін, отримані під час проведення публічних консультацій у різних формах, із зазначенням найменування юридичної особи, прізвища, імені, по батькові фізичної особи, які подали пропозиції, оприлюднюються на офіційному вебсайті Ради не пізніше п’яти робочих днів з дня надходження. Оприлюднення персональних даних фізичних осіб здійснюється з урахуванням вимог Закону України “Про захист персональних даних” та у формі відкритих даних. 

У разі, якщо збір пропозицій проводиться на онлайн платформі електронних консультацій, окремому оприлюдненню на офіційному вебсайті ради вони не підлягають. 

3. Пропозиції, що надійшли під час публічних консультацій, вивчаються та аналізуються ініціатором проведення публічних консультацій.

4. На розгляд пропозицій, що надійшли під час публічних консультацій, не поширюються вимоги Закону України “Про звернення громадян”. Індивідуальні відповіді щодо результатів розгляду пропозицій не надаються та не надсилаються заінтересованим сторонам публічних консультацій.

5. У разі проведення публічних консультацій шляхом надання відповідей на запитання такі відповіді оприлюднюються у формі відкритих даних з урахуванням вимог Закону України “Про захист персональних даних”.

Стаття 14. Умови розробки та прийняття проекту акту без проведення публічних консультацій

1. У терміновому порядку за умови дотримання вимог частини другої цієї статті може розроблятися та прийматися без проведення публічних консультацій проект акту з:

1) питання запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, ліквідації їх наслідків;

2) іншого питання, пов’язаного з необхідністю запобігання виникненню та ліквідації загроз життю, здоров’ю, свободі, безпеці людини.

2. Інформація щодо необхідності прийняття проекту акту без проведення публічних консультацій з відповідним обґрунтуванням, а також текст прийнятого акту оприлюднюються у день прийняття такого акту шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб сайті Ради, що є розробником проекту акту.

Стаття 15. Наслідки порушення порядку проведення публічних консультацій або їх не проведення

1. Розгляд та прийняття проектів актів (крім випадків, визначених статтею 14 цього Положення), щодо яких не було проведено публічних консультацій, відкладається до завершення проведення таких консультацій.

2. Прийняття акту без проведення публічних консультацій (крім випадків, визначених статтею 14 цього Положення), порушення встановленого цим Положенням порядку проведення публічних консультацій можуть бути підставою для його скасування або визнання його нечинним судом.

Стаття 16. Звіт за результатами проведення публічних консультацій

1. У 5-денний строк після закінчення консультацій з громадськістю усі пропозиції надсилаються ініціатору для їх розгляду. Ініціатор консультацій самостійно розглядає подані пропозиції відповідно до своїх повноважень. 

2. За результатами публічних консультацій ініціатор проведення публічних консультацій готує звіт, у якому зазначаються:

1) найменування ініціатора проведення публічних консультацій;

2) предмет публічних консультацій;

3) найменування юридичних осіб, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, які взяли участь у публічних консультаціях;

4)  інформація про заходи, проведені в рамках публічних консультацій;

5) узагальнена інформація про пропозиції, що надійшли впродовж проведення публічних консультацій за результатами цих консультацій;

6) узагальнена інформація про врахування або відхилення пропозицій з обґрунтуванням прийнятого рішення.

3. Ініціатор проведення публічних консультацій надсилає звіт відділу секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради для оприлюднення на офіційному вебсайті Ради не пізніше 30 робочих днів після дня завершення публічних консультацій.

4. У разі включення до порядку денного пленарного засідання селищної ради чи засідання виконавчого комітету питання, яке було предметом консультацій з громадськістю, до матеріалів, які готуються на засідання відповідного органу, обов’язково повинна бути долучена інформація про результати розгляду пропозицій, за що відповідає відділ секретаріату з питань підготовки матеріалів на розгляд ради та виконавчого комітету ради.

5. Забороняється прийняття рішення щодо питання, яке було предметом консультацій з громадськістю, до публікації результатів розгляду пропозицій на офіційному вебсайті Шевченківської селищної ради.  

Стаття 17. Прикінцеві положення

1. Питання щодо проведення консультацій з громадськістю, не врегульовані цим Положенням, регулюються відповідно до законодавства України.

2. Особи, винні у порушенні норм цього Положення несуть відповідальність, встановлену законодавством України.

 

Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                      Юрій КУЛИК

 

   Додаток 6

  до Статуту Шевченківської селищної    

  територіальної громади

                                                                                                         Купянського району Харківської області

ПОЛОЖЕННЯ

про сприяння проведенню громадської експертизи рішень

Шевченківської селищної ради Купянського району Харківської області та її виконавчих органів

1. Це Положення визначає комплекс дій та заходів щодо сприяння проведенню інститутами громадянського суспільства громадської експертизи рішень Шевченківської селищної ради та її виконавчих органів.

2. Громадська експертиза рішень Шевченківської селищної ради Купянського району Харківської області та її виконавчих органів  (далі - громадська експертиза) є складовою механізму демократичного управління, який передбачає проведення інститутами громадянського суспільства аналізу та оцінки прийнятих нормативних та інших правових актів Шевченківської селищної ради та її виконавчого комітету та підготовку експертних пропозицій щодо внесення змін до них і підготовку  пропозицій  щодо розв'язання  суспільно значущих проблем для їх врахування органами  влади  у  своїй  роботі. 

 Предметом громадської експертизи є питання, віднесені до компетенції Шевченківської селищної ради та її виконавчих органів. 

3. Під інститутами громадянського суспільства у цьому Положенні розуміються громадські об'єднання, професійні спілки та їх об'єднання, благодійні організації та інші непідприємницькі товариства, установи та організації - юридичні особи приватного права, легалізовані відповідно до законодавства, та здійснюють свою діяльність на території Шевченківської селищної територіальної громади. 

4. Інститут громадянського суспільства (далі - ІГС), зацікавлений у проведенні громадської експертизи, надсилає на ім'я селищного голови повідомлення про проведення громадської експертизи із зазначенням:

1) найменування, місцезнаходження ІГС, відомостей про його реєстрацію, контактних телефонів, електронної адреси (за наявності) та адреси для листування, якщо вона є відмінною від місцезнаходження ІГС;

2) посади, прізвища, ім'я та по батькові уповноваженої особи від ІГС, з якою буде взаємодіяти уповноважена особа виконавчого органу щодо сприяння проведенню громадської експертизи;

3) предмета та мети проведення громадської експертизи;

        4) у разі потреби додаткової інформації, із описом інформації або зазначенням виду, назви, реквізитів чи змісту документів, щодо яких робиться повідомлення, необхідних для проведення громадської експертизи.

Повідомлення про проведення громадської експертизи підписується уповноваженою особою ІГС відповідно до їхніх установчих документів.    

5. Шевченківський селищний голова своїм розпорядженням визначає відповідальний виконавчий орган (посадову особу), до компетенції якого належить питання, що є предметом громадської експертизи, для опрацювання та сприяння проведенню ІГС громадської експертизи відповідно до цього Положення.

Відповідальний виконавчий орган (посадова особа) розглядає повідомлення ІГС про проведення громадської експертизи та готує один з наступних документів:

1) проєкт розпорядження селищного голови про сприяння ІГС у проведенні громадської експертизи;

2) повідомлення про відмову в підготовці проєкту розпорядження селищного голови про сприяння ІГС у проведенні громадської експертизи.

6. ІГС може бути відмовлено у проведенні громадської експертизи у випадках якщо:

1) повідомлення ІГС не відповідає вимогам, передбаченим пунктом 4 цього Положення;

2предмет громадської експертизи направлений на оцінку діяльності, що не належить до компетенції Шевченківської селищної ради чи її виконавчого комітету;

3) серед засновників чи бенефіціарів ІГС є близькі особи до члена або посадової особи виконавчого органу (відповідального за  сприяння проведенню громадської експертизи) або особи, на чию користь було прийняте рішення Шевченківської селищної ради чи її виконавчого комітету; 

4повідомлення про проведення експертизи подане ІГС, до якого може бути застосований захід, передбачений пунктом 13 цього Положення.

Для цілей підпункту 3 пункту 6 цього Положення термін близька особа вживається у визначенні, наданому Законом України Про запобігання корупції.

7. Розпорядження селищного голови про сприяння ІГС у проведенні громадської експертизи видається впродовж 5 робочих днів з моменту отримання відповідного повідомлення.

У розпорядженні селищного голови зазначаються: 

1) прізвище, ім'я, по батькові та посада особи (осіб) виконавчого органу, відповідальної (відповідальних) за сприяння проведенню громадської експертизи;

2) перелік заходів, що мають бути забезпечені виконавчим органом з метою сприяння проведенню громадської експертизи із зазначенням строків та відповідальних виконавців;

3) необхідність утворення та склад робочої групи зі сприяння проведенню громадської експертизи.

У разі утворення робочої групи зі сприяння проведенню громадської експертизи, до її складу обов'язково включаються представники відповідного ІГС.

Копія розпорядження про сприяння ІГС у проведенні громадської експертизи не пізніше, ніж на третій робочий день після його видання, надсилається відповідному ІГС у спосіб, вказаний ІГС у повідомленні про проведення громадської експертизи, а якщо такий спосіб не визначено - на поштову адресу ІГС.

День видання розпорядження про сприяння ІГС у проведенні громадської експертизи є датою початку проведення такої експертизи.

Якщо у повідомленні ІГС містився перелік інформації, необхідної для проведення громадської експертизи, визначений Шевченківським селищним головою відповідальний виконавчий орган (посадова особа), до компетенції якого належить питання, що є предметом громадської експертизи, надає документи (завірені в установленому порядку їх копії) чи  надсилає  їх  в  електронній  формі  впродовж п’яти робочих днів з моменту  видання розпорядження про проведення громадської експертизи.  У  разі коли повідомлення стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк надання документів може бути продовжено до 20 робочих днів. 

У разі якщо повідомлення передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, ІГС зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

8. Вмотивоване повідомлення про відмову у проведенні громадської експертизи із зазначенням підстав такої відмови, та у разі можливості внесення виправлень у повідомлення, із зазначенням недоліків, які потрібно виправити, надсилається уповноваженій особі ІГС у спосіб та строки, визначені абзацом сьомим пункту 7 цього Положення. Невмотивована відмова у проведенні громадської експертизи  не допускається.

9. Інформація про отримання повідомлень про проведення громадської експертизи, а також прийняті з цього приводу висновки та рішення оприлюднюються на вебсайті ради у строк не пізніше трьох робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення.

10. Посадові особи органів місцевого самоврядування не повинні перешкоджати проведенню громадської експертизи та втручатись у правомірну діяльність ІГС, пов'язану з її проведенням.

11. Висновки, пропозиції чи інші документи, підготовлені ІГС за результатами громадської експертизи (далі - експертні пропозиції), подаються селищному голові впродовж 60 робочих днів від початку проведення громадської експертизи в письмовій та електронній формі з зазначенням:

         1) інформації про ініціатора громадської експертизи;

         2) предмета і мети проведення громадської експертизи;

         3) відомостей про експертів, які проводили експертизу;

         4) переліку інформації, відомостей та документів, які були досліджені для проведення громадської експертизи;

         5) експертних пропозицій щодо аналізу та оцінки рішень Шевченківської селищної ради та її виконавчого комітету  (розв'язання проблем місцевого значення, які становлять суспільний інтерес).

Експертні пропозиції повинні стосуватися виключно питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування та які є предметом даної громадської експертизи згідно з підпунктом 3 пункту 4 цього Положення, містити чіткі рекомендації і обґрунтування їх впровадження, тексти пропонованих змін до рішень, а також можуть містити порівняльні таблиці та пояснювальну записку.

У разі коли ініціатор громадської експертизи не подав експертні пропозиції впродовж 60 робочих днів від початку проведення громадської експертизи, експертиза вважається такою, що не відбулася.

12. ІГС, який у визначені цим Положенням строки не подав експертних пропозицій за наслідками проведення громадської експертизи, не може ініціювати проведення та/або брати участь у проведенні інших громадських експертиз рішень Шевченківської селищної ради та її виконавчого комітету впродовж 365 календарних днів з моменту завершення строку для подання відповідних експертних пропозицій.

Заборона, передбачена абзацом першим цього пункту Положення, не може обмежувати права ІГС на доступ до публічної інформації та стосується виключно права участі в проведенні громадських експертиз.

Інформація про застосування до ІГС передбачених абзацом першим цього пункту заборон та підстав для їх застосування оприлюднюється у строки та спосіб, визначений пунктом 9 цього Положення, та має бути доступною для перегляду щонайменше впродовж 365 календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення.

13. Експертні пропозиції, підготовлені ІГС за результатами проведеної громадської експертизи, мають бути розглянуті профільною комісією виконавчого комітету та/або профільною постійною депутатською комісією ради впродовж 30 календарних днів від дати надходження таких пропозицій, а також бути надісланими Шевченківському селищному голові для ознайомлення.

Для участі з правом виступу в розгляді експертних пропозицій обов'язково запрошується представник ІГС, який проводив громадську експертизу та представник відповідального виконавчого органу (чи посадова особа), до компетенції якого належить питання, що є предметом громадської експертизи.

Експертні пропозиції ІГС розміщуються на вебсайті виконавчого органу (у разі наявності) та Ради не пізніше, ніж через 5 робочих днів з моменту отримання експертних пропозицій.

14. За результатами розгляду експертних пропозицій, підготовлених ІГС за результатами проведеної громадської експертизи, профільна комісія виконавчого комітету та/або профільна постійна депутатська комісія ради в межах своїх повноважень можуть прийняти висновки та рекомендації:

1) підтримати експертні пропозиції та, за необхідності, рекомендувати відповідальному виконавчому органу ради підготувати проект рішення Шевченківської селищної ради чи її  виконавчого комітету з цього питання;

2) підтримати експертні пропозиції частково (з обґрунтуванням такого рішення) та, за необхідності, рекомендувати відповідальному виконавчому органу ради підготувати проект рішення Шевченківської селищної ради чи її виконавчого комітету з цього питання;

3) відхилити експертні пропозиції з обґрунтуванням такого рішення.

            Висновки та рекомендації про результати розгляду експертних пропозицій відповідальним виконавчим органом (посадовою особою) надсилаються Шевченківському селищному голові для ознайомлення, а також надсилаються письмово на зазначену ІГС адресу та оприлюднюються на веб сайті Шевченківської селищної ради не пізніше 5 робочих днів з моменту їх розгляду.

 

 

Заступник селищного голови

з питань діяльності виконавчих

органів ради                                                                                      Юрій КУЛИК

 


 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних